annons
Löpning Träning 11 inlägg 2411 visningar
#1
JohnnyC
1974 • Stockholm
14 september 2011 - 16:59

Träningstempo

Jag undrar vad ni håller för tempo när ni tränar? Givetvis beror det på typ av pass osv. Jag funderar på vilket tempo i relation till tävlingsfart/PB fart ni håller på era pass i snitt? Tex springer ni aldrig i tävlingsfart på träning eller rätt ofta i tävlingsfart även på träning?

Själv tävlar jag mil på ca 4:30 fart. Märker att jag väldigt ofta tränar i nästan tävlingsfart - typ 4:35-4:40. Springer givetvis en del längre och långsammare pass men funderar på om man borde låta kroppen springa lite oftare lite bekvämare.
Gilla
#2
1976 • Örebro
14 september 2011 kl 17:08
Är inte varje träning egentligen en tävling.... eller var det tvärtom?
Gilla
#3
Mikael
1986 • Borås
14 september 2011 kl 17:15
Kollade i träningsdagboken och mitt snittempo för all träning är 5min/km. Springer en kuperad mil på 38min...
Gilla
#4
1975 • Avesta
14 september 2011 kl 17:34
Kolla in Jack Daniels running calkulator. Den använder jag för att bestämma hastighet på olika pass.
Gilla
#5
1976 • Segeltorp
14 september 2011 kl 19:07
Jag ska köra hässeblyloppet 16:e okt och min idé är att åtminstone 1 gång varanan vecka köra ner mot tävlingtemp, dels för att vänja mig vid att springa fortare men också för att veta hur fort jag kan springa loppet på. Men andra pass kör jag väl 30-60s långsammare/km. Fast jag har svårt att medvetet springa långsammt, känns allt bra så kör jag gärna på fortare än vad som kanske är optimalt för träningsuppbyggnaden, men vad vet jag :)
Gilla
annons
#6
1976 • Örebro
15 september 2011 kl 19:02
Jag känner väl såhär, att pressa sig är ett bra sätt att utveckla sig. Men jag kan heller inte hålla igen särskilt bra även om jag skulle vilja. Jag vill ju testa kroppen och få känna den där härliga känslan av att verkligen ha tömt maximalt. Men får ju dock vara lite mer nogrann med vila när man gör så. Kroppen gillar ju inte att plågas för ofta.
Gilla
#7
Peter Karpestam
1977 • Höör
16 september 2011 kl 09:15
Att ligga på eller nära tävlingstempo tror jag är viktigt. Saknar det i många träningsprogram. Frågan är väl hur ofta som är optimalt? Jag antar att ju bättre tränad man är, desto oftare funkar det..
Gilla
#8
Krister Åström
1997 • Strömsund
16 september 2011 kl 22:23
Jag håller väll ett tempo på kanske 5:30-6:00 när jag tränar.
När jag springer med någon annan så kan det gå segare.
På min förra tävling höll jag ett tempo 5:12 vilket jag inte skulle kunna hålla på en träning! Jag kan inte köra ett träningspass i tävlingsfart!
Gilla
#9
Mats Rönnudd
1957 • Eskilstuna
16 september 2011 kl 22:44
Träningstempo = ca 5.00/km
Tävlingstempo = ca 5.30.

Beror nog på att jag inte törs ta i när det är tävling, eller helt enkelt att de enda gånger jag tävlar så är det på mycket längre sträckor än träningspassen. Kanske skulle man prova att gasa lite mer på tävling nån gång?
Gilla
#10
Robert Holmgren
1972 • Farsta
17 september 2011 kl 09:03
På vanliga distanspass (runt 12-15 km) ligger jag runt minuten långsammare per km än min tävlingsfart på milen (3:40 min/km). Intervallerna (upp till 2000-ingar i alla fall) går snabbare än tävlingsfart. Jag skulle aldrig klara av att köra distanspass nedåt tävlingsfart, varken psykiskt eller fysiskt. Den laddningen orkar jag inte med på träning.

Tanken framöver är dock att öka farten på distanspassen, men kanske max nedåt 4:20-fart för att inte bli för sliten på de passen och inte orka med intervallerna.
Gilla
annons
#11
Roland Söderström
1962 • Onsala
17 september 2011 kl 10:15
Jag använder pulsen för att bestämma träningsfart.
Håller jag 4:30 så ligger pulsen runt 156 +/- 3 slag.vilken ar min prata puls.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons