annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 5 inlägg 5848 visningar
#1
Fredrik Sandqvist
1975 • Oskarshamn
26 juni 2012 - 09:27

Nike Lunarglide 3, Nike air structure triax eller Asics 2170

Har i dagsläget ett par Nike air structure triax 13. Tycker att de har skön dämpning men de är lite för styva och stabila. Nu är jag lite sugen på nya skor. Har spanat in Nike air structure triax 15, Nike Lunarglide3 och Asics 2170. Nån som har provat dessa tre par och kan ge ett utlåtande? Är det någon större skillnad på dessa skor? I dag så joggar jag väldigt sporadiskt, är överviktig (89kg)och pronerar litegrann. Jag skulle vilja ha en sko som är dämpad och inte alltför tung.
Gilla
#2
1979 • Uddevalla
26 juni 2012 kl 11:15 Redigerad 26 juni 2012 kl 11:16
Hej!

När jag började springa för några år sedan körde jag med Structure.
Men kände som du att den va lite väl tung, uppbyggd & klumpig.
Så jag gick över till Lunargliden & har nu kört dom ett par år.
Jag tycker skon funkar kanon & har den främst på distanspassen.
Lunargliden är betydligt lättare än Structure & har mindre uppbyggd häl.
Men vid snabbare pass & vid tävling har jag en lättare skor.
Gilla
#3
1962 • Arvika
26 juni 2012 kl 22:16
Har använt Nike structure triax 13, Lunarglide1, 2 och 3 och för länge sedan Asics 2150. Jag tror att 2170 är en modernare variant av 2150:an. Vad gäller triaxen är nog bara 15:e 2 årsmodeller nyare än 13.

Triaxen är styvare än Lunargliden men något tajtare på foten. På min fot sitter triaxen superbra - men jag föredrar just nu ändå Lunargliden beroende på att den är lite mjukare ( kan upplevas svampig). Jag tror att Asicsen kan jämföras med Strucure triax - men lite osäker.

Ett alternativ till Structure triax är Nike pegasus som har lite mindre pronationsstöd och jag upplever den något mindre uppstyvad. Om du fastnar för att prova Lunargliden köp inte 1:an eller 2:an ens om den är rejält nedsatt. I sulan fastnar det hela tiden stenar som man fårstanna och pilla bort - välj 3:an.
Gilla
#4
1966 • Borås
27 juni 2012 kl 07:45
Finns bara ett alternativ. lunarglide
Gilla
#5
Mellanben
2006 • VARBERG
22 augusti 2012 kl 15:28
Någon som vet om det är någon skillnad på lunarglide 4 jf med 3 an? Och vet någon vad GS står för ..finns + 3 och GS3 ..vad är skillnaden. Har nu ett par lunarglide +3 .som är jättesköna och verkar funka bra upp till 3 mil iaf och detta trots att jag pronerar mkt. Såg nu att Startfiness hade en massa olika modeller därav frågorna :-)
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons