Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Löpning
•
Tävlingar & Motionslopp
4 inlägg
•
2337 visningar
#1
Fredrik Stertman
1987 • Sollentuna
16 juli 2012 - 00:37
från jubileumsmaran till lidingöloppet?
Så, min marathondebut avklarad på jubileumsmaran. gick förvånansvärt bra och kände mig relativt fräsch fram till ca 35km.
Nu har jag en liten fråga till er som sprang denna mara och har sprungit lidingöloppet tidigare. hur tunga är dessa i förhållande till varandra? Man hör ju mycket om att backarna på lidingöloppet är riktigt tuffa. Jubileumsmaran innehöll en hel del enligt mig tuffa backar så jag är lite sugen på att höra hur mycket tyngre lidingöloppets backar är.
kortfattat så är alltså frågan om ni tycker att jag ska sattsa på lidingöloppet nu i september eller ladda ett år och springa nästa höst? 4.22.00 fick jag på 42.195 i lördags och målet va att hamna under 4.30 iaf=)
Gilla
Klicka för att gilla
#2
Fredrik Thunarf
1983 • Uppsala
16 juli 2012 kl 20:41
Spring Lidingöloppet nu i september; sedan laddar du ett år och kan springa ännu snabbare nästa höst. :-)
Gilla
Klicka för att gilla
#3
Linus Gustafsson
1972 • Söderhamn
16 juli 2012 kl 21:32
Jag tyckte LL30 var jobbigare, men jag tog det väldigt lugnt på jubileumsmaran så det kanske inte räknas. På LL30 försökte jag få en tid..
Backarna är mycket mycket värre på LL, men det är ändå 1.2 mil kortare.
Gilla
Klicka för att gilla
#4
Linus Gustafsson
1972 • Söderhamn
16 juli 2012 kl 21:33
Justja. Spring båda åren :) Ta dig igenom och känn på LL i år också jagar du tid nästa år, precis som Fredrik säger .
Gilla
Klicka för att gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Jubileumsmaran kontra Stockholm Marathon
Jubileumsmaran: Bilder fra hele ruten
Jubileumsmaran - vägar i sollentuna
Jubileumsmaran- Antal höjdmeter?
Jubileumsmaran - hur trångt?
annons