annons
Löpning Träning 3 inlägg 9243 visningar
#1
Jenny
1974 • Knivsta
24 juli 2012 - 16:42

Lidingö tjejlopp - rimlig tid att sikta på?

Jag ska springa Lidingö tjejlopp för första gången i höst och skulle behöva hjälp att hitta en tid som är rimlig att sikta på. Att nöja mig med att bara klara av det räcker inte som motivationsfaktor, för det är jag ganska så säker på att jag kommer att göra (om inte annat kan man ju gå en mil...), utan jag skulle behöva hjälp att hitta en måttstock på om jag kan vara nöjd med mig själv eller inte, så att inte målgången bara blir ett "jaha". Förra året sprang jag tjejmilen på 54.38, vilket jag var sjukt nöjd med. I år tror jag att jag skulle kunna göra en vanlig mil något snabbare än så, men troligen inte under 50 minuter. Men jag har förstått att Lidingö är än betydligt mer ansträngande historia än Tjejmilen, så min konkreta fråga är egentligen hur mycket långsammare man kan räkna med att springa Lidingö tjejlopp jämfört med ett millopp på flack asfalt.
Gilla
#2
Kristina Svedberg
1979 • Upplands Väsby
24 juli 2012 kl 17:20
Min spontana tanke är att du säkert får lägga på ca 2 min, men kör du tillräckligt mkt backträning ( även nedför ! ) så blir ju förutsättningarna bättre :-)
jag körde min första ’09 på dryga 57 min, då hade ja tiden strax under 54 min på tjejmilen (mitt första millopp) samma år. Lycka till !

Mvh
Gilla
#3
Jenny
1974 • Knivsta
24 juli 2012 kl 20:21
Tack för svaret. Då vet jag att det inte bör handla om dubbelt så lång tid, i alla fall!
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons