annons
Cykel Prylar 4 inlägg 5877 visningar
#1
Dennis Höglund
1986 • Nacka
16 december 2015 - 06:13

Dobsom R90 Winter Pants

Jag letar efter ett par byxor jag kan ha till att cykelpendla med i vinter. Är det någon som har provat att cykla med Dobsom R90 Winter Pants?
Gilla
#2
1968 • Degerfors
16 december 2015 kl 11:07
Har inte just den modellen men kör med ett par från Craft.
Ser ut att vara samma typ, tycker nog att det blir lite kalt om baken och baksidan lår. skulle vilja hitta ett par som är lika varm över rumpan och baksida lår som fram men ventilerar lite i vaderna.
Gilla
#3
Johan
1969 • Enskede
18 december 2015 kl 18:32
Har inte testat Dobsom, men det här är en kanonbyxa att vinterpendla med - https://www.sportamore.se/produkt/4371-craft-pxc-storm-tights-m-svart

För egen del tycker jag att den passar bäst från 0 grader och nedåt.

Kolla även in Alewalds outlet på Kungsgatan. Där kan du hitta bra priser på Craft.
Gilla
#4
1967 • Mysinge
19 december 2015 kl 00:39
Haha! Jag sitter vid datorn i ett par Dobsom just nu. Det är vinterbyxor, och det bör vara R90. - Jättebra! Tål en regnskur. Lagom varma och mycket bra vindskydd. Stora fina sidofickor. Bra extra ventilation med dragkedja över vaderna - tyg mellan dragkedja och hud. De är sköna både inne och ute. Katten gillar dem skarpt! Har tålt en tvätt bra.

Stora, så jag behövde gå ner en storlek. Över låren är de fortfarande litet lösa, men det är kanske jag som är otränad.

Vanligen är Craft varmare och kanske av högre kvalitet, men det är inte alltid det man är ute efter. Dobsom kostade 499 kr.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons