annons
Cykel Träningskompisar 7 inlägg 5094 visningar
#1
1994 • Lund
27 januari 2016 - 20:43

letar cykelkompis

Hej!

jag är en kille på 21 år som bor i Lund, de senaste åren har jag blivit mycket intreserad av långdistans cykling och spendera nu mycket av min tid ute på vägarna, men jag är alltid på jakt efter nån annan att dela de långa vägarna med, då det kan bli ganska ensamt där ute.
När jag säger långdistans kan det vara allt melan några mil till över 10mil på en dag. Så om det finns nån i Lunda trakterna som skulle vara intresserad av att få en ny cykelkompis så hör gärna av er så kunde man ta en lite cykel tur för att lära känna varandra.

med hälsningar Birger
Gilla
#2
Christopher
1988 • Lund
29 januari 2016 kl 10:47
Hej!
Jag bor också i Lund och skulle vara sugen på att ha någon att cykla med. Det var min första cykelsäsong förra året och jag har inte riktigt kommit igång med cyklandet i år än. Främst för att jag är nybliven förälder vilket gör att tiden till cykling har minskat. Men jag hoppas på att kunna komma igång snart

Jag funderar även på att gå med i någon cykelklubb, just för att få lite mer socialt umgänge när man cyklar.
Gilla
#3
1994 • Lund
29 januari 2016 kl 19:45
Hej!
roligt att du skrev, jag har själv hållit på i två år så jag skulle säga att jag också är ganska ny i sporten. ja jag har inte heller kommit igång med cyklandet helt detta året, det blir alltid några lata månader under vintertiden då det inte så jätte roligt att cykla när allt är gråt och tråkigt, men jag har börjat upp lite smått.

ja jag har också funderat att gå med i cykelklubbar men har aldrig blivit av. så gjorde du någon speciellt tur föra året?
och grattis till att bli förälder
Gilla
#4
30 januari 2016 kl 00:20
Detta inlägg har raderats
#5
1994 • Lund
30 januari 2016 kl 00:58
vad kör dom i CK Lunedi med för cyklar?
jag har en ganska fin cykel men det är ingen dyr racer cykel så jag har alltid varit orolig att jag inte skulle passa in på grund av min cykel. eller jag kanske bara nervös i onödan?
Gilla
annons
#6
1963 • Trollhättan
30 januari 2016 kl 08:10
Så länge du har en landsvägscykel med bockstyre så är det säkert inga problem. Däremot vill man sällan ha in hybrider med raka styren i klungan.

Gilla
#7
1994 • Lund
30 januari 2016 kl 13:36
väl det är exakt det min cykel är, en hybrid med rakt styre :/
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons