annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 5 inlägg 2533 visningar
#1
Peter Gardell
1961 • Kallhäll
17 april 2016 - 07:09 Redigerad 17 april 2016 - 07:09

Beräkning av kaloriförbrukning

Är det någon som känner till vilken formel som klocktillverkarna använder för att beräkna kaloriförbrukningen genom pulsen? Finns det någon vetenskaplig grund bakom, t.ex. en forskningsrapport som man skulle kunna titta på?

Min idé är att kolla hur energiförbrukningen ändras under ett långpass, för att se om löpekonomin förändras under löpningen. Dessutom tänkte jag att man kanske kan se om intag av gel och vätska påverkar löpekonomin.
Gilla
#2
Lars Lindefelt
1958 • Borlänge
17 april 2016 kl 08:41
De olika tillverkarna har egna modeller, de värden man får är inte likvärdiga. Jag hade tidigare en Garmin, den gav betydligt högre värden än min Suunto. Jag tror det är enklare att bara utvärdera pulsen, lägre puls i samma fart är ett bra kvitto på bättre löpekonomi.
Gilla
#3
Henrik Ortman
1974 • Salbohed
17 april 2016 kl 09:25
Finns en hel del att läsa här:http://traningslara.se/nar-stammer-energiforbrukningen-fran-pulsklockor/

Det verkar inte vara allt för lätt att få fram tillförlitliga värden med pulsmätare.
Gilla
#4
Peter Gardell
1961 • Kallhäll
17 april 2016 kl 17:19
Bra artikel där Henrik! Ska läsa igenom den en gång till ordentligt.

Tack för vinklingen Lars, får nog fundera en gång till hur jag ska kunna få fram det jag vill. Fick idéen från en MotionMetrix-analys jag var på i veckan och när jag tänker efter så räknade den ut energieffektiviteten på något annat sätt, eftersom man inte använde pulsband. Kanske får jobba med accelerometrar eller hitta något annat sätt att beräkna den faktiska energiförbrukningen.
Gilla
#5
Per S
1970 • Norrköping
17 april 2016 kl 18:36
Jag tror både Suunto och Garmin numer använder algoritmer från Firstbeat. Det finns lite att läsa på här:
https://www.firstbeat.com/en/science-and-physiology/white-papers-and-publications/

DC-rainmaker gjorde en jämförelse mellan olika metoder för en del år sedan men så mycket har nog inte ändrats
http://www.dcrainmaker.com/2010/11/how-calorie-measurement-works-on-garmin.html

1Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons