Löpning Kläder, Skor & Prylar 3 inlägg 980 visningar

Saucony Elite 2

1978 • Sollentuna
#1
3 mars 2025 - 15:53 (Redigerad 3 mars 2025 - 15:52)
Gilla
Är väldigt intresserad av att höra om denna sko av er som hunnit testa den. Den ska tydligen vara relativt lätt, ungefär som Adizero Pro 4 och Vaporfly 3 men ha bättre studs än båda dessa.

Speciellt intresserad är jag av hur väl den står sig mot Metaspeed Sky/Edge Paris för kortare distanser. Är den möjligtvis för mjuk och tung för dessa?

Jag kan såklart testa den på band i butik men jag tycker inte att man får en särskilt bra bild av hur bra en sko är innan man testat den några pass ute.
Leksing
1991 • Leksand
#2
8 mars 2025 kl 23:44
Gilla
Jag gjorde första passet idag vilket bestod av hårdare tröskel på bana.
Ska sägas att jag var ett stort fan av första versionen och var en aning skeptiskt till denna uppdatering. Satte mitt 10k pb i dom bl.a.
Som du kanske redan läst så är skummet väldigt mjukt. Men inget som störde mig alls. Jag gillade den studsiga känslan och inte haft samma känsla i någon annan supersko. Skummet hårdnar under belastning och funkar bra t.ex. under joggvila. Lite konstiga att gå i men märkte heller inte av någon instabilitet under löpningen. Är ju inga jättetajta kurvor på bana så det får jag utvärdera senare.

För min del är det troligen en ny favoritsko och en sko som jag kommer tävla i. Eventuellt även på maraton vilket jag absolut inte hade kunnat gjort i första versionen. Där blev det halvmaraton som mest pga dess agressivitet/hårdhet.
Enda tillägget jag skulle göra är att gå upp en halv storlek mot övriga Saucony modeller då jag upplevde dom aningen mindre.

Som referens väger jag 78-79kg och kände inte att jag bottnade ur skon alls. Gjorde några snabba 200-ingar som avslut och även där funkade dom fint.
1975 • Göteborg
#3
17 mars 2025 kl 16:16 Redigerad 17 mars 2025 kl 16:18
Gilla
Lite nonsenssvar från mig men fick hem mina i helgen. Jag köpte Elit 1 för bara 3 månader sen i stlk 44 och kände mig därför rätt säker på att även Elite 2 skulle passa i den storleken. Men tji fick jag. Stor skillnad mot 1:an upplevde jag så fick bli retur och beställa hem minst en halv storlek större. Kändes som kanonskor de 30 sekunderna jag hade dom på dock:)

Skulle läst ovan inlägg noggrannare där PRECIS detta står!
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.