annons
Löpning Skador & Rehab 4 inlägg 461 visningar

Tibialis posterior - förbättring vid belastning??

1986 • Göteborg
#1
6 januari 2026 - 11:04 (Redigerad 6 januari 2026 - 11:06)
Gilla
Jag har haft en del problem med tibialis posterior det senaste året. Senan på insidan av foten, bakom fotknölen, smärtar. Varit hos fysioterapeut och fått övningar och framgångsrikt återgått till löpning under våren och sommaren förra året.

En konstig sak som jag tänkte höra om det finns erfarenhet av: om jag pausar löpträningen återkommer problemet. Jag har trappat upp löpningen efter ett uppehåll i höstas, och gått mycket långsamt fram, rädd för att jag ska förvärra det. Men om jag drar slutsatser utifrån när symptomen blir värre/bättre verkar det hela förbättras när jag kör lite aggressivare upptrappning. Är detta normalt?

Det gör alltså mindre ont dagen efter ett löppass, även efter mer intensiv yoga bestående av stående enbenspositioner. Smärtan ökar om jag tar flera dagar helvila. Jag blir inte riktigt klok på denna symptombild 🧐
LS
1989 • .
#2
9 januari 2026 kl 11:38
Gilla
Jag har inget bra svar men har själv tampats med problem med samma sena i några veckor. Sänkte volymen ordentligt men har ändå fortsatt att springa. Sen har jag gjort allt jag har kunnat komma på (stretch, styrka, omega-3, kompression, foam roller, högläge, fotbad med epsomsalt, tigerbalsam osv.) så jag kan inte säga exakt vad det var som funkade. Men när jag läst på om problemen har det ändå varit rekommenderat att fortsätta belasta (i kontrast till total vila) så det kanske ligger något i det du upplever.
Göteborg
#3
9 januari 2026 kl 13:16
Gilla
Jag har också detta problem och upplever också att det blir värre efter några dagars vila. Har betydligt mer ont när jag går än när jag springer.
Vilka övningar har hjälpt er bäst?
Ingrid Bergh
1956 • Pixbo
#4
9 januari 2026 kl 14:48
Gilla
Låter som ett pronationproblem. Gå till löplabbet i Göteborg och be att få springa på deras löpband (ring gärna innan) https://www.loplabbet.se/tidsbokning/loplabbetmetoden. Kanske du behöver förändra ditt löpsteg och kanske inlägg eller andra skor. Hade i min ungdom stora problem med detta. Försökte med fotgymnastik varje dag under tre år (!), men det var förändringar i löpteknik (fortsättning),samt inlägg som gav resultat - och jag springer ju fortfarande - utan dessa problem 😀. Lycka till 🤗
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons