Borås 6 timmars 2019

Den 9 november kl 9:30 är det återigen dags för Borås 6-timmars, ett av landets storsta 6 timmarslopp.
Årets lopp går på en 1892 meter lång bana runt Byttorpssjön.

Läs mer om tävlingen på SOK Knallens hemsida
Historik
Visar resultat för M - Rensa urval
6 TIMMARS HERRAR M
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HM M Linus Wirén Hälle IF 48 91,54 km91,54 k 5:59:27 3:56 min/km3:56 /k
2 6HM M Anton Wilson SOK Knallen 40 76,86 km76,86 k 5:56:44 4:38 min/km4:38 /k
3 6HM M Daniel Assarsjö SOK Knallen 38 73,56 km73,56 k 5:54:15 4:49 min/km4:49 /k
4 6HM M Kristian Erlén Ingen Klubb 38 72,71 km72,71 k 5:58:33 4:56 min/km4:56 /k
5 6HM M Jimmy Voxek JBRUNS 37 71,99 km71,99 k 5:52:25 4:54 min/km4:54 /k
6 6HM M Mathias Viktorsson LK Gränslöst 37 70,71 km70,71 k 5:59:12 5:05 min/km5:05 /k
7 6HM M Rasmus Stenemo Team Settlers 36 69,09 km69,09 k 5:57:28 5:10 min/km5:10 /k
8 6HM M Anton Svärd Sweden Runners 35 67,42 km67,42 k 5:56:14 5:17 min/km5:17 /k
9 6HM M Mikael Ceder IK NocOut.se 35 67,34 km67,34 k 5:57:50 5:19 min/km5:19 /k
10 6HM M Mikael Wiktorsson Smedby runners 35 67,14 km67,14 k 5:58:20 5:20 min/km5:20 /k
11 6HM M Pär Lindbäck Ingen Klubb 35 67,05 km67,05 k 5:58:50 5:21 min/km5:21 /k
12 6HM M Mats Öhrstig SOK Knallen 35 66,79 km66,79 k 5:23:24 4:51 min/km4:51 /k
13 6HM M Måns Bergenzaun Colting Borssén Triathlonklubb 34 66,04 km66,04 k 5:53:32 5:21 min/km5:21 /k
14 6HM M Björn Johansson SOK Knallen 34 65,09 km65,09 k 5:58:42 5:31 min/km5:31 /k
15 6HM M Andreas Blomberg Colting Borssén Triathlonklubb 33 64,03 km64,03 k 5:55:10 5:33 min/km5:33 /k
16 6HM M Marcus Hultin Gullbranna 33 63,84 km63,84 k 5:54:35 5:33 min/km5:33 /k
17 6HM M Tobias Raudsepp Half Baked Runners 33 63,66 km63,66 k 5:56:04 5:36 min/km5:36 /k
18 6HM M Mattias Seaberg Team Nordic Trail 33 63,48 km63,48 k 5:57:18 5:38 min/km5:38 /k
19 6HM M Klas-Göran Hultin SOK Knallen 33 63,06 km63,06 k 5:59:33 5:42 min/km5:42 /k
20 6HM M Daniel Näslund SOK Knallen 33 63,03 km63,03 k 5:59:52 5:43 min/km5:43 /k
21 6HM M Kimmo Kurkinen SOK Knallen 33 63,03 km63,03 k 5:59:43 5:42 min/km5:42 /k
22 6HM M Klas-Johan Liljedahl Mölndals AIK 32 62,72 km62,72 k 5:45:35 5:31 min/km5:31 /k
23 6HM M Senad Bahonjic Falkenbergs RR 32 62,19 km62,19 k 5:52:36 5:40 min/km5:40 /k
24 6HM M Henrik Sjöberg SOK Knallen 32 62,01 km62,01 k 5:55:14 5:44 min/km5:44 /k
25 6HM M Anders Herngren IFK Skövde FIK 32 61,96 km61,96 k 5:55:04 5:44 min/km5:44 /k
26 6HM M Linus Johansson SOK Knallen 32 61,64 km61,64 k 5:56:41 5:47 min/km5:47 /k
27 6HM M Luis Vasquez Mella No Limit Fitness 32 61,16 km61,16 k 5:59:21 5:53 min/km5:53 /k
28 6HM M Stephan Höfer Landvetter 32 61,16 km61,16 k 5:59:19 5:52 min/km5:52 /k
29 6HM M Simon Axelsson Kringvägen Invest 32 61,16 km61,16 k 5:59:34 5:53 min/km5:53 /k
30 6HM M Jerry Jansson Ingen Klubb 31 61,00 km61,00 k 5:48:37 5:43 min/km5:43 /k
31 6HM M Fredrik Palm Lonesome Runners 31 60,86 km60,86 k 5:49:37 5:45 min/km5:45 /k
32 6HM M Ghias Sediqi Göteborgs Polismäns IF 31 60,77 km60,77 k 5:50:37 5:46 min/km5:46 /k
33 6HM M Albin Lindbäck Ingen Klubb 31 60,69 km60,69 k 5:50:58 5:47 min/km5:47 /k
34 6HM M Adam Ahlvik SOK Knallen 31 60,61 km60,61 k 5:49:49 5:46 min/km5:46 /k
35 6HM M Calle Fröjdlund Ingen Klubb 31 60,41 km60,41 k 5:53:12 5:51 min/km5:51 /k
36 6HM M Jonas Holmberg IK Ymer Friidrott 31 60,27 km60,27 k 5:53:51 5:52 min/km5:52 /k
37 6HM M Björn Linder Ingen Klubb 31 60,25 km60,25 k 5:53:47 5:52 min/km5:52 /k
38 6HM M Björn Olofsson IFK Skövde FIK 31 60,23 km60,23 k 5:54:48 5:53 min/km5:53 /k
39 6HM M Andreas Melin IFK Skövde FIK 31 60,23 km60,23 k 5:55:00 5:54 min/km5:54 /k
40 6HM M Johan Sundqvist Team Nordic Trail 31 60,05 km60,05 k 5:55:49 5:56 min/km5:56 /k
41 6HM M Markus Berg Ingen Klubb 31 59,89 km59,89 k 5:56:24 5:57 min/km5:57 /k
42 6HM M Mattias Ceder TNT Borås 31 59,89 km59,89 k 5:55:04 5:56 min/km5:56 /k
43 6HM M Daniel von Bargen Lonesome Runners 31 59,47 km59,47 k 5:58:45 6:02 min/km6:02 /k
44 6HM M Michael Ericsson Sweden Runners 31 59,33 km59,33 k 5:58:48 6:03 min/km6:03 /k
45 6HM M Mikael Söderström SOK Knallen 31 59,28 km59,28 k 5:57:09 6:01 min/km6:01 /k
46 6HM M Thomas Gunnarsson Falkenbergs RR 30 58,82 km58,82 k 5:51:28 5:59 min/km5:59 /k
47 6HM M Felix Säisä Ingen Klubb 30 58,62 km58,62 k 5:46:52 5:55 min/km5:55 /k
48 6HM M Mikael Sandberg Stockholm LDK 30 57,62 km57,62 k 5:58:21 6:13 min/km6:13 /k
49 6HM M Joel Blom SOK Knallen 30 57,44 km57,44 k 5:48:17 6:04 min/km6:04 /k
50 6HM M Johan Brissman SOK Knallen 30 57,37 km57,37 k 5:58:46 6:15 min/km6:15 /k
51 6HM M Hans Utter SOK Knallen 30 57,36 km57,36 k 5:59:39 6:16 min/km6:16 /k
52 6HM M Jörgen Rindeborn Ingen Klubb 29 55,60 km55,60 k 5:58:26 6:27 min/km6:27 /k
53 6HM M Jonas Emanuelsson IK Stern 29 55,51 km55,51 k 5:59:06 6:28 min/km6:28 /k
54 6HM M Johan Olausson Lord SOK Knallen 29 55,48 km55,48 k 5:56:51 6:26 min/km6:26 /k
55 6HM M Henrik Lidén Ingen Klubb 28 54,89 km54,89 k 5:51:58 6:25 min/km6:25 /k
56 6HM M Magnus Kristiansson LK TV88 28 54,80 km54,80 k 5:53:08 6:27 min/km6:27 /k
57 6HM M Linus Lenelid Ingen Klubb 28 54,65 km54,65 k 5:53:34 6:28 min/km6:28 /k
58 6HM M Erik Wikholm Halmstad Garnisons IF 28 54,63 km54,63 k 5:52:20 6:27 min/km6:27 /k
59 6HM M Peter Meyer Warberg Running Club 28 54,13 km54,13 k 5:49:48 6:28 min/km6:28 /k
60 6HM M Christofer Lönnesjö Tvärreds IF 28 53,61 km53,61 k 5:52:18 6:34 min/km6:34 /k
61 6HM M Jonathan Jungmarker Ingen Klubb 28 53,59 km53,59 k 5:59:23 6:42 min/km6:42 /k
62 6HM M Patrick Andersson Falkenbergs roadrunners 28 53,55 km53,55 k 5:47:20 6:29 min/km6:29 /k
63 6HM M Fredrik Rosén IFK Snoka 27 52,78 km52,78 k 5:52:56 6:41 min/km6:41 /k
64 6HM M Ulf Andersson Lonesome Runners 27 52,54 km52,54 k 5:54:39 6:45 min/km6:45 /k
65 6HM M Russell Adams Ingen Klubb 27 52,38 km52,38 k 5:55:11 6:47 min/km6:47 /k
66 6HM M Fredrik Ström Lonesome Runners 27 52,32 km52,32 k 5:54:03 6:46 min/km6:46 /k
67 6HM M Robert Svanberg Lonesome Runners 27 52,30 km52,30 k 5:55:21 6:48 min/km6:48 /k
68 6HM M Daniel Andersson Lonesome Runners 27 52,21 km52,21 k 5:55:06 6:48 min/km6:48 /k
69 6HM M Johan Bergstrand Björkehovs IS 27 52,19 km52,19 k 5:57:04 6:50 min/km6:50 /k
70 6HM M Mattias Klahr Sweden Runners 27 52,08 km52,08 k 5:57:56 6:52 min/km6:52 /k
71 6HM M Mats Carlsson Ingen Klubb 27 51,92 km51,92 k 5:58:27 6:54 min/km6:54 /k
72 6HM M Lennart Andersson Ingen Klubb 27 51,87 km51,87 k 5:58:12 6:54 min/km6:54 /k
73 6HM M Anton Gustavsson IK Vista 27 51,71 km51,71 k 5:59:39 6:57 min/km6:57 /k
74 6HM M Oliver Berntzon Vispen Speedway 27 51,66 km51,66 k 4:57:39 5:46 min/km5:46 /k
75 6HM M Niklas Benjaminsson SOK Knallen 27 51,66 km51,66 k 5:16:28 6:08 min/km6:08 /k
76 6HM M Rickard Möllerström Team Ultrasweden LK 27 51,66 km51,66 k 5:48:57 6:45 min/km6:45 /k
77 6HM M David Wiksén Team Ultrasweden LK 27 51,66 km51,66 k 5:48:57 6:45 min/km6:45 /k
78 6HM M Ronnie Andersson Falkenbergs RR 27 51,66 km51,66 k 5:53:38 6:51 min/km6:51 /k
79 6HM M Bengt Lindgren Vallentuna FK 27 51,66 km51,66 k 5:55:30 6:53 min/km6:53 /k
80 6HM M Göran Johansson SOK Knallen 26 51,20 km51,20 k 5:51:20 6:52 min/km6:52 /k
81 6HM M Jannis Christoforidis Ingen Klubb 26 51,19 km51,19 k 5:48:44 6:49 min/km6:49 /k
82 6HM M Lasse Jutemar SOK Knallen 26 50,81 km50,81 k 5:53:36 6:58 min/km6:58 /k
83 6HM M Per Börjesson Östansjö SK 26 50,67 km50,67 k 5:53:09 6:58 min/km6:58 /k
84 6HM M Jan Kantola Ingen Klubb 26 50,46 km50,46 k 5:50:12 6:56 min/km6:56 /k
85 6HM M Mikael Nordström Ingen Klubb 26 50,46 km50,46 k 5:49:39 6:56 min/km6:56 /k
86 6HM M Christian Strömberg IKHP 26 50,46 km50,46 k 5:55:21 7:03 min/km7:03 /k
87 6HM M Oskar Åstrand SOK Knallen 26 50,44 km50,44 k 5:30:33 6:33 min/km6:33 /k
88 6HM M Jörgen Nilsson Umara Sports Club 26 50,39 km50,39 k 5:56:11 7:04 min/km7:04 /k
89 6HM M Per Camén SOK Knallen 26 49,84 km49,84 k 5:59:11 7:12 min/km7:12 /k
90 6HM M Mathias Johansson Umara Sports Club 26 49,76 km49,76 k 4:14:16 5:07 min/km5:07 /k
91 6HM M Göran Löfström Lonesome Runners 25 49,11 km49,11 k 5:51:36 7:10 min/km7:10 /k
92 6HM M Magnus Eriksson Team Snigel 25 48,94 km48,94 k 5:50:46 7:10 min/km7:10 /k
93 6HM M Leif Johansson LK TV88 25 48,68 km48,68 k 5:49:12 7:10 min/km7:10 /k
94 6HM M Roger Hermansson Lonesome Runners 25 48,42 km48,42 k 5:54:01 7:19 min/km7:19 /k
95 6HM M Patrik Apelqvist SOK Knallen 25 47,98 km47,98 k 5:55:46 7:25 min/km7:25 /k
96 6HM M Lars Wahlqvist SOK Knallen 24 47,72 km47,72 k 5:46:07 7:15 min/km7:15 /k
97 6HM M Matti Pylkkänen Gamleby Ok 24 47,45 km47,45 k 5:44:25 7:15 min/km7:15 /k
98 6HM M Conny E Anderberg G.O.A.T 24 46,79 km46,79 k 5:53:46 7:34 min/km7:34 /k
99 6HM M Lars Eriksson Ingen Klubb 24 46,60 km46,60 k 5:55:06 7:37 min/km7:37 /k
100 6HM M Jörgen Lindwall Team Ultrasweden LK 24 45,98 km45,98 k 4:01:54 5:16 min/km5:16 /k
101 6HM M Anders Krok SOK Knallen 24 45,98 km45,98 k 4:24:18 5:45 min/km5:45 /k
102 6HM M Conny Paraniak Team Instakon 24 45,98 km45,98 k 4:35:50 6:00 min/km6:00 /k
103 6HM M Jesper Pehrsson Falkenbergs RR 24 45,98 km45,98 k 5:05:16 6:38 min/km6:38 /k
104 6HM M Håkan Andersson Falkenbergs RR 24 45,98 km45,98 k 5:13:54 6:50 min/km6:50 /k
105 6HM M Andreas Nordkvist Lonesome Runners 23 45,48 km45,48 k 5:48:03 7:39 min/km7:39 /k
106 6HM M Jerker Tegeman Vedums AIS 23 45,12 km45,12 k 5:53:04 7:49 min/km7:49 /k
107 6HM M Oscar Melin IFK Skövde FIK 23 44,86 km44,86 k 5:40:21 7:35 min/km7:35 /k
108 6HM M Sören Remar Ulricehamns FK 23 44,64 km44,64 k 5:55:07 7:57 min/km7:57 /k
109 6HM M Jesper Dahlquist Jönköping 23 44,44 km44,44 k 5:51:24 7:54 min/km7:54 /k
110 6HM M Mats Franzén Östansjö sk 23 44,34 km44,34 k 5:55:17 8:01 min/km8:01 /k
111 6HM M Espen Skancke G.O.A.T 23 44,19 km44,19 k 5:53:30 8:00 min/km8:00 /k
112 6HM M Lars-Åke Johansson Solvikingarna 23 44,09 km44,09 k 4:21:51 5:56 min/km5:56 /k
113 6HM M Aaron Selfe Ingen Klubb 23 44,09 km44,09 k 4:25:16 6:01 min/km6:01 /k
114 6HM M Simon Lindvall Umara Sports Club 23 44,09 km44,09 k 4:50:31 6:35 min/km6:35 /k
115 6HM M Jan Paraniak Team Skavsåret IF 23 44,09 km44,09 k 5:31:03 7:31 min/km7:31 /k
116 6HM M Lars Christensson IS Göta Helsingborg 23 44,09 km44,09 k 5:52:54 8:00 min/km8:00 /k
117 6HM M Lars-Göran Olausson Team Blekinge 22 43,40 km43,40 k 5:49:27 8:03 min/km8:03 /k
118 6HM M Daniel Torinsson Rya IF 22 43,09 km43,09 k 5:51:07 8:09 min/km8:09 /k
119 6HM M Jon Koldenius Ingen Klubb 22 42,70 km42,70 k 5:56:24 8:21 min/km8:21 /k
120 6HM M Emil Falkek Falkenbergs RR 22 42,20 km42,20 k 4:04:06 5:47 min/km5:47 /k
121 6HM M David Bodiroza Falkenbergs RR 22 42,20 km42,20 k 4:04:31 5:48 min/km5:48 /k
122 6HM M Tobias Lövgren Ingen Klubb 22 42,20 km42,20 k 4:08:34 5:53 min/km5:53 /k
123 6HM M Peter Carrefors Falkenbergs RR 22 42,20 km42,20 k 4:27:46 6:21 min/km6:21 /k
124 6HM M Kurt Gustavsson Hultsfreds LK 22 42,20 km42,20 k 5:04:18 7:13 min/km7:13 /k
125 6HM M Lennart Skoog Stenungsunds OK 22 42,20 km42,20 k 5:25:30 7:43 min/km7:43 /k
126 6HM M Mattias Bosaeus Ingen Klubb 22 42,20 km42,20 k 5:58:12 8:29 min/km8:29 /k
127 6HM M Joakim Snygg Ingen Klubb 21 40,30 km40,30 k 4:56:36 7:22 min/km7:22 /k
128 6HM M Kjell Englund Lonesome Runners 20 39,52 km39,52 k 5:47:14 8:47 min/km8:47 /k
129 6HM M Owe Gustavsson LK 42195+ 18 35,41 km35,41 k 5:53:03 9:58 min/km9:58 /k
130 6HM M Viggo Stenvard SOK Knallen 18 34,63 km34,63 k 2:47:07 4:50 min/km4:50 /k
131 6HM M Fredrik Steinmann Is Göta 18 34,63 km34,63 k 2:50:37 4:56 min/km4:56 /k
132 6HM M Jan Mogren Rydöbruk 17 32,74 km32,74 k 3:34:41 6:33 min/km6:33 /k
133 6HM M Marcus Gallo-Marchiando Ingen 16 31,05 km31,05 k 5:57:33 11:31 min/km11:31 /k
134 6HM M Per Mårtensson Shake n bake 16 30,84 km30,84 k 3:08:14 6:06 min/km6:06 /k
135 6HM M Rikard Johansson 1985 16 30,84 km30,84 k 3:27:31 6:44 min/km6:44 /k
136 6HM M Johan Thörnblad Emmaboda Verda OK / Askaremåla RC 15 28,95 km28,95 k 4:14:50 8:48 min/km8:48 /k
137 6HM M Bernt Linder Team Snigel 15 28,95 km28,95 k 4:54:00 10:09 min/km10:09 /k
138 6HM M Lasse Bertilsson SOK Knallen 14 27,06 km27,06 k 2:25:22 5:22 min/km5:22 /k
139 6HM M Daniel Ohlin IS Göta 12 23,28 km23,28 k 2:04:29 5:21 min/km5:21 /k
140 6HM M Marcus Asplund Ingen Klubb 12 23,28 km23,28 k 2:52:45 7:25 min/km7:25 /k
141 6HM M Tobias Lundvall Shake n bake 12 23,28 km23,28 k 3:02:30 7:50 min/km7:50 /k
142 6HM M Pontus Johansson Ingen Klubb 11 21,38 km21,38 k 2:10:26 6:06 min/km6:06 /k
143 6HM M Niklas Fredlund Team Ultrasweden LK 11 21,38 km21,38 k 2:44:26 7:41 min/km7:41 /k
144 6HM M Peter Dalebjörk Ingen Klubb 9 17,60 km17,60 k 2:08:58 7:20 min/km7:20 /k
145 6HM M Rasmus Stenemo Ingen Klubb 2 4,36 km4,36 k 21:11 4:52 min/km4:52 /k
146 6HM M Johan Hartler IK Stern 1 2,46 km2,46 k 13:44 5:35 min/km5:35 /k
147 6HM M Lars Christersson IS Göta Helsingborg 1 2,46 km2,46 k 17:55 7:16 min/km7:16 /k
148 6HM M Tony Lind Teamkutatillpuben 0 -- 0:00 --
149 6HM M Niklas Gunne IFK Mora FIK 0 -- 0:00 --
150 6HM M Andreas Bäckäng SOK Knallen 0 -- 0:00 --
151 6HM M Anders Hansson Ingen Klubb 0 -- 0:00 --
152 6HM M Fredrik Olsson Kostfonden 0 -- 0:00 --
153 6HM M Anders Pettersson Indan 0 -- 0:00 --
154 6HM M Ashkan Fivrin Ingen Klubb 0 -- 0:00 --
155 6HM M David Muir Aktivitus Sports Club 0 -- 0:00 --
156 6HM M Jonas Niklasson Team Kungälv 0 -- 0:00 --
157 6HM M Jonas Svensson SOK Knallen 0 -- 0:00 --
158 6HM M Daniel Eriksson Hogia Running Club 0 -- 0:00 --
159 6HM M Joacim Martinsson Växjö Löparklubb 0 -- 0:00 --
160 6HM M Patrik Nilss Aktivitus Sports Club 0 -- 0:00 --
161 6HM M Lars Emanuelsson Ultra Rapid 0 -- 0:00 --
162 6HM M Ronny Karlsson SOK Knallen 0 -- 0:00 --
163 6HM M Jonas Grafström Ingen Klubb 0 -- 0:00 --
164 6HM M Zebastian Gudmundsson Ingen Klubb 0 -- 0:00 --
165 6HM M Fredrik sigurd SOK Knallen 0 -- 0:00 --
166 6HM M Daniel Svensson Whatstone Löpers 0 -- 0:00 --
167 6HM M Petri Hellberg Portens gym Floda 0 -- 0:00 --
168 6HM M Klas Reinholdson Solvikingarna 0 -- 0:00 --
169 6HM M Olle Svalander Ingen Klubb 0 -- 0:00 --
170 6HM M Stig Åsberg IFK Nyland 0 -- 0:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden