annons
1968 • Alvesta

Distans

Torsdag 10 mars 2016 08:50

Löpning - Distans
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Hade ett tandläkarbesök på eftermiddagen, tog lite längre tid än väntat och det krävdes bedövning, så det var lite omtumlad jag gav mig ut på kvällens runda. Som väl var så var det ett lugnt torsdagspass som var på schemat, tanken var att gå på känsla, det skulle kännas lätt. Till min besvikelse så hade inte snön och isen lämnat elljusspåret, hade tänkt mig 5 varv där. Men det var helt uteslutet.
Det blev 4 km på stig inledningsvis, med ett ganska lågt tempo men en bra känsla i kroppen. Det var bitvis rätt slirigt och lerigt även på stigarna. Så när jag kom ut till asfalten efter 4 km så vände jag inte tillbaka som jag brukar utan tog asfalten i stället, det blev en knapp km till på stig i slutet på rundan. Så nästan hälften av passet på stig. Inte så hög fart.
Kändes bättre än väntat i ben och hälar, det enda som störde var att högervristen gjorde sig påmind efter 7-8km, känner även av den nu en stund efteråt. Annars en bra känsla under dagens pass.
Kanske något att anamma i fortsättningen på torsdagar, att blanda stig och elljusspår. Bara för att få lite variation i steglängd och belastning.
11,14 km
Distans
56:16
Tid
5:03 min/km
Snitt
133
Snittpuls
144
Maxpuls

Gilla passet

annons