annons
2000 • Enköping

Rehab, höft, balans

Måndag 19 november 2018 20:07

Styrketräning - Allmänt
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
20:00
Tid

Gillas av

Kommentarer

Tror ditt problem är att du sätter igång väldigt drastiskt när du kommer tillbaka från en skada. Då går du tyvärr in i en ond cirkel där en skada avlöser den andra.

Det du borde göra när du blivit av med de känningar du har just nu är att lägga upp ett program (med din tränare, sjukgymnast eller någon annan kompetent) för hur du ska bygga en stark grund. Typ springa 10-12 km varje dag i 5-6 veckor utan någon kvalitet eller långpass.

I våras var jag i samma situation, bestämde mig för att bara köra distans utan någon kvalitet eller långpass i 8 veckor. Nu känns det superbra igen!

Hoppas det löser sig för dig. Du är grym!
Ahmed Mahmoud | 20 november 2018
Tror absolut du kan ha rätt. Ska tänka på det och kommer absolut att vara väldigt försiktig med kvalitén nu. Viktigast är ju faktiskt att bygga en stabil grund och resultaten behöver ju inte komma förrän och några år egentligen. Grymt att de känns bra för dig och tack för pepp!
Lukas Segersten | 20 november 2018
Om*
Lukas Segersten | 20 november 2018
annons