annons
1976 • Göteborg

återhämtningsmil

Lördag 26 mars 2011 13:38

Löpning - Distans
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
+10 sol. Gjorde nog klokt i att stå över vårens roliga skatås 8:a. Lämnade istället E till Friidrotsslägret och tog en avslappnad mil för att genomblöda träningsvärkiga ben och svag och ömmande vänstersena.
Var ett pass som gav hopp. HAde, trots, den svaga senan ett högt och bra steg. Verkar som styrketräningen börjar göra skillnad redan. Känns att det finns mycket tid och löpekonomi att tjäna här. Ser fram emot KM nu. Får se om jag lyckas toppa bättre än tills idag :-)
10 km
Distans
47:35
Tid
4:46 min/km
Snitt
Skor
New Balance 1080
Total distans: 
41:57:18
594 km

Gilla passet

Kommentarer

Rätt tänkt! Tror du behöver lite vila mellan varven men framförallt inga maxlopp då kroppen inte är hundra.
Peter Andrén | 26 mars 2011
Så det blev lite löpning trots allt! Jag är avundsjuk, för jag sitter hemma och hostar och snorar och börjar tro att KM kanske inte blir vad man hade hoppats på. Hade ju sett fram emot ett episkt slag med (inte mot) er ;-)
Erik Rosén | 26 mars 2011
Good call. Hade själv lätt infektionskänning i natt så jag tog en vilodag.
Jonas Sjöstedt | 26 mars 2011
Verkar bli ett gäng med halvhögt självförtroende som möts på onsdag.
Krya/toppa på er :-)
Krister Strömqvist | 26 mars 2011
Det börjar kännas som om att det gäller att skicka favoritskapet så långt bort som möjligt bland herrarna...
Peter Andrén | 26 mars 2011
the jag-är-ju-inte-i-form heat is on ;-)
Krister Strömqvist | 26 mars 2011
Vissa har ju större anledning än andra att vilja vara underdogs. :)
Jonas Sjöstedt | 27 mars 2011
Ok, vad sägs om detta: Jag är favorit, för jag har årsbästa på milen utomhus! ;-)
Erik Rosén | 27 mars 2011
tror vi alla är överens om det...
Krister Strömqvist | 27 mars 2011
Fullständigt överens!
E tränar minst och väljer film och chips när man frågar om lite sparring. Orättvist, och imponerande... :-)v
Peter Andrén | 27 mars 2011
annons