annons
1970 • Lerum

STATUS 2013 så långt

Tisdag 19 mars 2013 08:36

Styrketräning - Ben
Verktyg Kopiera passet Radera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
-: STATUSRAPPORT :-
Här kommer en efterlängtad statusrapport. Jag vet att alla min fans (just du) länge väntat på att få höra hur det går.

Dec 2012 avslutades i molande värk, förbannade skit. Inte tillräckligt för att uppsöka hjälp men nog för att kraftigt störa träningen. Något är mer fel än bara en liten överbelastning.

Jan 2013 Startade med den traditionella utförsåkningen. Längdskidorna och tre par löparskor var med. Löpning var inte att tänka på :( Längdåkningen då? Jo det blev två alternativpass fast betydligt kortare än tänkt. 83.2km i Jan istället för de tänkta 200+ Något är på tok

Feb 2012 Bokat möte med sjukgymnast och inlägget ’Life sucks grrrr PF+PFPS+ITB :(’ kom in i träningsdagboken. Churchill sa bla i sit tal ( http://en.wikipedia.org/wiki/We_shall_fight_on_the_beaches ) we will never surrender !! Det var den känslan jag kastade mig in i rehabprogrammet. Färgen ändras från alla gröna löpass till rött/rosa för styrka/cykel i träningsdagboken. Löpning 2.5km

Mars 2013 Otroligt positiv ingång i mars. Kroppen och knoppen har accepterat att det är cykel, rehab och cirkelpass som gäller. Bla ett marapass på cykel första söndagen i mars under tiden som 15000 åker Vasaloppet. I dessa VAB och influensatider åker således sonen på detta och jag blir VAB:ande. Kroppen står emot i 2.5 dagar innan den manliga förkylningen slår till. Jag blir helt utslagen och sängliggande lö-sö. Måndagen blir vab även den med sonen och jag tror att den dagen räcker som återhämtning. Nu har det gått en hel vecka sedan dess och förkylningen har inte gett med sig än. Måndag kväll och jag tar med kläderna till träningen med ambition att göra vissa alternativa övningar. Icke sa Nicke, mitt mentala GO har fått sig en rejäl knäck :(
Tisdag morgon och ett försök till rehab

3 set med 20 tåhävningar och 3 set 5st enbensböj. Blev helt varm i kroppen av den lilla belastningen. Förkylning har helt satt ner förmågan av all fysisk aktivitet. Löpning i ett pass om 5.5km dock utan ökande smärta med det var innan förkylningsskiten.

Läget klart deppat med tvivel om framtiden. Det svider när jag hade planerat drygt 600km i boken och nu ligger på 91km. Ambitionen för 2013 låg på PB för Göteborgsvarvet och har flyttats till lika bra eller lite sämre. Blir det ingen snar framgång på träningssidan kommer fokus på Varvet gå över till ’genomföra’. Varvet kommer jag att göra oavsett, man bryter inte en 17årig svit :D
26:00
Tid

Kommentarer

Det är jobbigt när man vill men inte kan, när det är kroppen och inte motivationen som sätter stopp. Håll ut, det kommer att lösa sig.
Per Karlsson | 19 mars 2013
Ojdå Anders!
Stressa inte nu! Det är två månader kvar till Varvet och du behöver inte revidera ditt mål förrän veckan innan!
Churchill sa nämligen oxå: Never ever give up! Det är även i det lagnamnet som jag kommer att tävla i år: Team Nunquam Redono
Hör av dig när du känner dig bättre så springer vi ett pass ihop!
/Eva
Eva Fridman | 19 mars 2013
Ajaj, jag vet vet hur det kan kännas, men häng i! Cykeln är fö ett grymt underskattat verktyg när det gäller att behålla och bygga kondition för löpare. Tänkt på Erik Senorski som gjorde 29 på milen efter att ha kört en miljon 60/30-intervaller på cykeln. Där har du din framtid, iaf garanterat sub 39.
Johan Pihl | 21 mars 2013
Hoppas att du är på banan snart igen!
Får säga att du inte legat på lat sidan när det gäller alternativ träning/rehab.
Joakim Söderberg | 23 mars 2013
Vi är med dig Anders! Jag känner precis igen känslan. Är själv långt bakom den tänkta träningsplaneringen och vet inte alls hur jag ska hitta tillbaks igen då kroppen röstar för soffligande och inte alls svarar på löppass.

Jag tror också att cykel kan vara ett fullgott alternativ om du bara hittar ett bra träningsupplägg. Häng i bara så släpper det säkert när solen tittar fram på allvar.
Samir Touam | 24 mars 2013
annons