annons
1976 • Sollentuna

Knästatus

Måndag 30 december 2013 19:33

Notering
VerktygKopiera passetRadera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Satt och kikade tillbaka i träningsdagboken och läste vad jag skrivit om knäproblemen jag hade för ett år sedan ungefär. Jag kan skriva tydligare än så. Har glömt mycket men skulle gärna vilja ha mer detaljer.

Nu är det alltså höger knä som gnäller. På insidan av knäskålen. Ganska koncentrerad smärtpunkt om jag klämmer. PFSS kallas det och kan ha många förklaringar. Jag hade detta på vänster knä förra året. Det som hjälpte då var att köra styrka och mycket benspark i maskin. Till slut försvann det. Nu har jag kört benspark med gummiband för att aktivera vastus medialis men måste köra lite tyngre i maskin på jobbet kommande veckor.

Idag kunde jag springa och känningarna kom och gick lite, men det blev mer mot slutet helt klart. Efter långpasset innan jul fick jag ganska ont på kvällen och kände rätt mycket dagen efter. Sen försvann det på några dagar då jag inte sprang. Idag kom det smygande efter 500 meter ungefär.

Gilla passet

annons