Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Löpning
•
Skador & Rehab
2 inlägg
•
10625 visningar
#1
Erik
1976 • Stockholm
3 april 2009 - 18:54
Ont i knävecket - skada i popliteus
Någon som har erfarenhet av skada i popliteus? Tips på rehabträning, övningar eller annat som kan hjälpa mig tas tacksamt emot!
Jag kan inte peka ut något specifikt pass men jag började känna att det gjorde ont mitt i knävecket i början av december. Hade inte tränat mycket innan (ca 2 ggr i veckan månaden innan, vilket är relativt lite för mig) och har, vad jag vet, bra skor. Möjligen att det var lite halt ute någon gång då, men som sagt jag kan inte peka ut en händelse eller ett särskilt pass när det började göra ont.
Jag tränade på men det gick inte över och i mitten av januari träffade jag idrottsläkare och har gått till sjukgymnast och styrketränat sedan dess samt lite cykel. Efter 3 veckor rehab provade jag att jogga 7 km i mycket mycket lugnt tempo och det gjorde ont. Sedan dess har jag inte sprungit ett pass! I stort sett har jag alltså inte kutat på 10 veckor nu med bara en marginell förbättring. Jag har förstått att det är en muskel som är svår att komma åt och det tar tid innan den läker men hur lång tid kan det ta!?
Om 2 veckor ska jag tillbaks till läkaren så får vi se vad han säger och vi ska göra en magnetröntgen eller ultraljud eller så. Det känns som att den här säsongen börjar rinna iväg... Målet var att göra under 37 min på milen innan hösten men nu känns det som att jag börjar bli borta lite väl länge från löpningen.
Gilla
Klicka för att gilla
#2
Stefan Rohm
1967 • Laxå
4 april 2009 kl 13:28
Redigerad 4 april 2009 kl 13:35
http://www.exrx.net/
...alternativ: fotvridningar inåt med motstånd av gummiband. Alltså foten vriden i ytterläget - på med gummiband,motstånd - vrid foten inåt, men inte över medianlinjen - rep 3 x 20
Gilla
Klicka för att gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Ont i utsidan av foten utan upplevd skada
Översträckt knä / ont i knävecket / svårt sträcka ut benet
Ont i knävecket
Ont i utsidan av knävecket vid gång
Ont i knävecket, sena/muskelfäste
annons