Var också på föredraget som var en vitamin-injektion är höstmörkret.
Då jag lyckades med uppsatta mål för 2009 på maran så tänkte jag ägna 2010 åt att få ordning på kroppen som protesterade till och från under 2009, övertränings-sympton och protesterande hälsenor bla.
Efter att velat lite mellan fulldämpat vs riktigt tunna skor så har jag nu bestämt mej för att prova en säsong med flats. Fick tag på Nike free (3.0 samt 5.0) skor från löp&sko i helgen för 400 kronor i helgen.
Kommer också köra minst ett Yoga pass i veckan framgent för att sträcka ut baksidorna som blivit alltför stela. Hoppas i och med detta få vader&hälsenor att slappna av.
Löpsteget är jag relativt nöjd med och jag har inga problem att även springa mina långrundor i tunna skor utan att få någon direkt träningsvkerk i fötter eller vader.
Planen gällande tempo är att lägga in lite fartlek i min träning som mestadels går ut på att ta mej till och från jobbet men att mestadels hålla ett lugnt tempo.
Wibram fivefingers införskaffas ev till sommaren som komplement till Nike Free skorna om allt går enligt plan.