annons
Löpning Stockholm Marathon 22 inlägg 2335 visningar
#1
1962 • Uppsala
12 januari 2010 - 18:51

Vinterträning Stockholm marathon

Hur fixar ni som skall köra stockholmsmaran träningen nu då det blivit riktig vinter? Szalkai föreslår 16 km på söndag. J-a tråkigt och stå och mölja det på ett löpband..

Kör ni med broddar?
Halkar omkring i vanliga skor?
Löpband? Hur överlever ni tristessen vid längre pass?
Annan träning?

Sprang på 4 timmar blankt förra(första) gången. Det var 1989... Har inte klurat ut vilken sluttid jag skall satsa på...
Gilla
#2
1981 • Falun
12 januari 2010 kl 19:05
tyvärr så är löpband denna årstid ett nödvändigt ont för min del iaf...tror inte det är så bra för luftrör att springa ute nu...
jag springer mkt på löpband och försöker bryta ned den totala mängden i olika segment e.g. 15, 20 lr 30min block där jag alternerar hastighet/lutning...

Gilla
#3
1974 • Kungsbacka
12 januari 2010 kl 19:55
Jag kör på som vanligt med broddar. Funkar kanon med Julas broddar som jag blev tipsad om här på forumet. Dock får man räkna med att det tar mer på krafterna att springa i snömodd. Är det riktigt kallt kanske man får acceptera att stå och mala på löpbandet för att inte belasta andningsvägarna för mycket. Ett tips kan vara att springa flera varv på en kortare runda när det är långpass på schemat. Inte så kul om man halkar och skadar sig en 10km hemifrån.
Gilla
#4
Daniel Ek
1977 • Västerås
12 januari 2010 kl 20:52
Upplever inte kylan som något problem, sprang totalt över 5 mil förra veckan i -15. Välj ett par skor med lite mönster på sulan sen är det bara att hålla sig till plogade och sandade cykelvägar.
Gilla
#5
2006 • Alingsås
12 januari 2010 kl 21:22
Springer på som vanligt utan broddar men upplever inta halkan som något större problem. Sänker farten en smula och springer där det finns fäste. Funkar galant. Det som dock känns är lite klassisk träningsvärk i låren eftersom man slirar lite för varje steg samt spänner sig lite extra i hela kroppen men utöver det funkar det mycket bra.
Gilla
annons
#6
Bengt
1979 • Vallentuna
12 januari 2010 kl 21:27
förra året sprang jag ute, men det är inte ett bra alternativ. Jag får båda problem med andningen om det är kallt + att det inte är så jätte kul att ens vara ute nu. Det är även halt och det känns inte som om man kan ta i som man vill..

I år kör jag löpband., Har inte haft "psyke" att köra längre än 60min ännu. Men jag ska börja öka det snart ändå tänkte jag. Musik är ju ett sätt att få det kännas lite roligare. Annars tyckar jag att det bästa är om man har någon som man kan köra löpbands passen ihop med, tiden går fortare om man kan småprata lite.

Ett annat sätt som får mig att tycka att de käns bättre är att titta ut genom fönstert. Det är snö och -10, vist är man häldre inne på ett varmt och mysigt gym iklädd tunt linne och löpartights än att vara ute med tjocka otympliga kläder och broddar vid sånt väder.

Jag antar att alla vi joggare längtar till våren så vi kan köra våra långpass ute på ett skönt sätt.

Gilla
#7
jonas hallgren
1971 • Knivsta
12 januari 2010 kl 21:47
Nej, inte "vi alla". Förutom halkan som dyker upp ibland så är det inga problem alls med att springa på vintern. Däremot finns det flera fördelar mot de varmare årstiderna, som att man slipper släpa med sig en massa dricka på långpassen, att man inte svettas så mycket och att antalet cyklar man måste akta sig för på gångvägar och trottoarer är mycket lägre.
Dessutom slipper man polleneländet.
Gilla
#8
1975 • Hässelby
12 januari 2010 kl 23:10
Jag tycker att det går över förväntan att springa under vintern (min första löparvinter). Med bra kläder, broddar och luftväxlare så rent av njuter jag av vintern för första gången på åratal.
Gilla
#9
1972 • Sollentuna
12 januari 2010 kl 23:22
Det ser nog väldigt olika ut hur man tål kylan beroende på hur känsliga luftvägar man har. Jag har dock kört 2 långpass (23 och 25km) i -14 resp -9 med broddar. Det har funkat hur bra som helst. Tycker det är underbart att löpa på vintern omgiven av ett vinterlandskap. Ska nog till ner mot -20 för att jag ska ställa mig på ett löpband :)
Gilla
#10
1971 • Nykvarn
13 januari 2010 kl 08:28
Jag kör på som vanligt, tog det lugnt v.1 i kylan men nu känns kroppen fräsch och jag körde mitt första långpass på länge i torsdags vilket markerar starten på Stockholm Marathon-uppladdningen, 33,3 km @ 4:56 min/km och det funkade fint även om jag var spak på slutet.

Kör utan broddar eller icebug, försöker springa med lätta steg och anpassar farten där det är halt, ännnu ingen vurpa i vinter, förra året blev det en rejäl sådan vilket inte är tillräckligt för att jag ska skaffa "dubb".

Temperaturen upplever jag heller inte som ett probem, men är det kallare än -15 tar jag det väldigt försiktigt och springer kortare rundor i långsam fart bara. Mitt Craft-underställ och bra tights och handskar är absoluta måsten i kylan.
Gilla
annons
#11
Mikael G
1976 • Bromma
13 januari 2010 kl 20:23
Kom precis hem från en runda i eljusspåret. Härligt med -10 grader, lite knarrig snö som ger perfekt grepp och ett underbart vinterlandskap som piggar upp i januarimörkret. Med en airtrimmask blir inandningsluften uppvärmd 20 grader också. Helt enkelt det bästa av två världar:-). Skulle aldrig komma på tanken att ställa mig på ett löpband med dessa förutsättningar.
Gilla
#12
1962 • Spånga
13 januari 2010 kl 20:46
Klart man ska springa ute. Med bra broddar, andningsmask och rätt klädd är det inga som helst problem.
Gilla
#13
1974 • Björklinge
13 januari 2010 kl 20:50
För att slippa tristess på långa pass så funkar mp3 spelare med bra musik i kanon.
Kommer det en låt med bra tryck i så känns löpningen lättare.
Gilla
#14
1983 • Karlskrona
13 januari 2010 kl 21:31
Jag springer enbart ute och det funkar bra, framför allt efter att ha införskaffat broddar.Tycker dock att de slits fort. Någon som håller med? Dessutom, om det är runt -10 och man springer längre än en timme börjar jag frysa. Blir framför allt kall om armbågar och underarmar. Kanske ska man prova avklippta raggsockor som det tipsas om på marathon.se?
Gilla
#15
Leif A
1946 • Sigtuna
14 januari 2010 kl 11:50
Håller nog med Jonas ovan, det ÄR skönt att springa på vintern! På sin höjd enstaka hundägare ute och i stort sett inga cyklister.
Springer jag hemma så blir det i mörker så då blir det reflexväst och lampa, och med tanke på halkan numera oftast dubbar. Men jag tycker det blir så bullrigt.
Däremot lunchpassen blir dubblöst, man ser ju hur underlaget ser ut på ett bättre sätt. Däremot är det jobbigare. Min 8 km runda runt Riddarfjärden (Stockholm) känns som ett långpass i låren. Löptekniken blir helt annorlunda.
Under -10 brukar jag inte springa för luftrör och lungors skull, men funderar på en mask/lungpuls.
Tights, polo för skidåkning, tunna handskar och mössa räcker bra för mig. Om det blåser blir det en tröja till eller vindjacka.
Gilla
annons
#16
Christian Davidsson
1961 • Dalby
14 januari 2010 kl 12:08
Jacka, byxor, handskar och myssa i Windstopper-material.
Asics Artic Gel WR med skruvbara dubbar.
-15c i början på januari var inget problem.
Gilla
#17
2006 • Alingsås
14 januari 2010 kl 19:19
Tänk ni.. om några månader när man kan ta av sig lager för lager, när det sakta blir varmare ute, när snö o is smälter, när man har asfalt hela vägen för att inte tala om ljuset....

Tror de flesta av oss som löper ute hela vintern har en hatkärlek till årstiden för det finns en inbyggd charm i det hela på något vis.
Gilla
#18
Katten
1967 • Hemma
14 januari 2010 kl 21:32
Ja våren och sommaren vore kanske inte lika högt värderade utan vintern... och det är både skönt att springa och vackert ute nu när det äntligen är riktig vinter...
Gilla
#19
1962 • Uppsala
14 januari 2010 kl 22:04
Nu har det blivit löpband ett par dagar den här veckan i alla fall. 45 minuter blev det senast och jag dog inte av leda. Men helt förvirrande med 5-6 storbildsskärmar framför sig. 30 sekunder Afrikanska mästerskap, 1 minut Simpsons, 30 sekunder nåt matprogram. Och sen tillbaka. Och allt utan ljud. Måste hitta på nåt där.

Sen blir det nog inköp av dobbar också. Prova hur det funkar. Många här verkar ju gilla det i alla fall. Funkar Julas lika bra som löplabbets?
Gilla
#20
1964 • Hovås
14 januari 2010 kl 22:40
Jag har använt Julas broddar nu under de senaste veckorna. Fungerar alldeles utmärkt. När jag köpte dem för några veckor sedan var det rea och de kostade 49 kr!! Jag skulle lätt kunnat ge det tiodubbla. :-)
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons