annons
Löpning Tävlingar & Motionslopp / Växjö marathon 70 inlägg 4368 visningar

Växjö Marathon

1949 • Växjö
#1
13 september 2010 - 22:46
Gilla
Välkommen till Växjö Marathon den 16 oktober 2010. Sveriges näst största maratonlopp löps på en snabb och flack bana runt Växjösjön i centrala Växjö.
Idag 13 september passerade vi 100 anmälda. 2009 hade vi 485 löpare anmälda.
Anmälan och info finns på www.vaxjomarathon.se.
< < < 1 2 3 4 > > >
Johan K
1980 • Borås
#61
17 oktober 2010 kl 11:04 Redigerad 17 oktober 2010 kl 11:28
Gilla
Tack för ditt tips, Oldboy, om att gått ut i 5:30 för att ha lite att tappa på i slutet för att klara fyra timmar.

Faktum var att det höll nästan hela vägen ;) Höll 5:30 fram till 36km, sen tappade jag ner till strax under 6.00min/km mellan 36 och 40km, men drog sen på lite mellan 40 och 42km.
Tiden blev 3:55 i min marathondebut.
Stefan Nilsson
1953 • Lund
#62
17 oktober 2010 kl 11:27
Gilla
Oldboy, tack för grattis - och grattis själv till ett väl utfört lopp! Detta var som sagt min marathon-debut, och det gick ungefär som jag hade hoppats. Vissa saker blev inte som planerat, men mer som förväntat....d v s för snabbt i början och ganska rejält tapp i slutet (dock inget varv över 6min/km i snitt)! Det blev 52:18 på fösta milen, 1:51:00 vid 21.1km och 3:51:38 i mål. Lyckades alltså hålla ganska jämn fart första halvan, men efter 25km började tiderna dra iväg. Kände dock aldrig "väggen", och kände aldrig för att promenera. Fick extra energi av vädigt trevliga "medlöpare" som man växlade några ord med under loppet, t ex när Oldboy passerade - och Växjö-tjejerna som kompissprang som jag hade följe med nästan hela tiden.
Känslan av att ha varit med om något stort kom först på tåget till Lund. Nu är man liksom en i gänget - en som tagit sig igenom ett maraton! Bara helt otroligt!
Magnus
1968 • Västerås
#63
17 oktober 2010 kl 12:18
Gilla
Ni som har sprungit olika maror, hur är det att springa Växjös 8-varvsbana jämfört med 1 slinga? Funderar på att göra debut i marathon-sammanhang nästa höst och Växjö är ett av alternativen.
1975 • Norrköping
#64
17 oktober 2010 kl 13:08
Gilla
Finns ju både för- och nackdelar. Inte speciellt kul att springa samma sträcka 8ggr, men å andra sidan så är man ju aldrig ensam. Blir man inte varvad så varvar man andra, ja ibland tom båda alternativen på samma gång.
Psykiskt jobbigt att ge sig ut på varv 5 och 6 framför allt för min del, men å andra sidan så får man ju naturliga delmål att sträva efter då det kan kännas lättare att dela upp loppet i etapper.
På det stora hela kan jag absolut rekomendera Växjö!
Andréa
1978 • Lund
#65
17 oktober 2010 kl 15:13
Gilla
Bra jobbat allihop! Jag är bara glad att kroppen höll och att jag i lung o ro kunde surfa i 42,2km. Solen gjorde ju sitt också.

Det utlovades ju en överraskning längs vägen. Jag måste ha missat den??? Var det någon som såg något skoj? Eller var det snubben i "badbrallor och linne"..han roade iaf mig några gånger. Härligt steg hade han också!

@Magnus...Har båda erfarenheterna och upplever att det är enklare att veta vart jag är påväg. Alltså föredrar jag 8 varv hellre än 1 varv. Jag upplever att jag inte känner banan och inte heller kan disponera resurserna om det hela tiden dyker upp nya svängar, någon liten backe etc. Rent mentalt passar det mig. Har du annars ett behov av variation i löpningen för att kunna hålla igång kanske 1 varv är bättre? Du får testa dig fram!
annons
1986 • Växjö
#66
17 oktober 2010 kl 15:28
Gilla
Överraskningen var antagligen den stora spegelbollen som finns efter sjukhuset.
1980 • Veberöd
#67
17 oktober 2010 kl 18:33
Gilla
Tack för grattis och grattis till alla er som genomförde igår.

Då var det avklarat! 3:40:20 blev det och jag är jäkligt nöjd trots att jag missade mål med 20s, men man får avrunda åt rätt håll!

Öppnade lite väl hårt och passerade halvmaran på 1:45:00, alltså 4:58min/km i snitt så långt. Allt flöt och jag kände mig hur stark som helst. Insåg dock att jag nog borde slå av på tempot för mitt eget bästa. Vid 32km visade klockan 5:03min/km. Jag hade innan räknat ut att om jag gick in på 5:12min/km skulle jag klara mitt mål med nån minuts marginal. Vid ca 32km började låren stumna även om det fortfarande kändes ok att springa i samma tempo. Lårkänningarna blev värre och värre och vid 40km kände jag att krampen var nära. Stapplade i mål och klockan visade just 5:12min/km, tappade alltså en hel del sista milen. Klockan sa 42,5km istället för 42,2km. Därav de extra 1,5 minuterna.

Slutsatsen är att jag hade för få och för korta långpass i kroppen. Femminuterstempot känns väldigt behagligt att springa länge i men låren hade inte fått tillräcklig träning för att kunna göra det länge nog. Är ganska mör i låren idag men verkar ha klarat mig från skador.

Utmaningen med marathon är inte att springa 42km, det är att springa en mil med 32km i benen!

Känns gött som fan att ha gjort detta! Nu ska jag sätta mig och planera nästa säsong...

Oldboy, såg dig straxt innan start men hann aldrig hälsa.
1975 • Växjö
#68
22 oktober 2010 kl 20:46
Gilla
Fråga.

Varför går loppet så sent på året??

Skulle det verkligen bli mindre deltagare om loppet gick i slutet av augusti eller början av september? Det är lite trevligare temperaturer då. Jag är ju gnällig, men jag bor 1km från banan och har inte minsta dragning att springa tävlingen. och detta enbart pga årstiden då det går. Nog tusan skulle det bli mer startande om vädret var varmare?? Nåja, bara mina egoistiska tankar.
Oldboy
1952 • Danderyd
#69
22 oktober 2010 kl 21:22
Gilla
>Hulk Hogan: Växjömaran ligger väl där för att kunna dra deltagare. I slutet av augusti-början av september finns det fem andra marathonlopp plus ett sextimmarslopp att välja mellan ändå, samt Sveriges näst största halvmarathon, i Stockholm.
Sedan kommer Lidingöloppet och i början av oktober Umemaran och Göteborgs Marathon som har rätt få deltagare. Sedan är det bara Växjö fram till Vintermaran i mitten av november. Och Åland förstås.

För mig som inte bor bredvid banan ligger Växjömaran på bästa tänkbara tid +/- en helg. Temperaturen är oftast utmärkt för en bra prestation men tyvärr är ju vädret opålitligt. I år var det snudd på bästa tänkbara väder enligt mig.

Vill du springa i värme rekommenderar jag Stockholm Marathon, nästan alltid varmt och soligt. Eller Månkarbo som går sex varv på platt bana första lördagen i augusti.

Kolla tävlingskalendern: http://www.marathon.se/loppen/index.cfm?Search=yes&Typ_ID=1&Lopp_month=
1975 • Växjö
#70
22 oktober 2010 kl 21:40 Redigerad 22 oktober 2010 kl 21:40
Gilla
tja, jag brukar säga att man inte ska ändra ett vinnande koncept, så jag kan ju knappast begära att de ska flytta datumet bara för min skull, hehe. Synd, man kan ju vartenda steg på banan . Jag säger ändå: sommarlopp!! Låt de andra stackarna springa i oktober!

Jäkligt sugen på en mara igen, körde slut på kroppen i somras, Tagit 3 månader och är fortfarande sliten, men suget att göra en mara igen är tillbaka och det är ju ett gott tecken:)

annons
< < < 1 2 3 4 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons