10 juni 2011 kl 10:33
"Intressant, fastän jag äter relativt sunt och löptränar ofta samt promenerar en del frågar jag mig ibland "Hur är det ens möjligt att det inte går bort" :) så det kan ju ligga mycket i det du skriver. Värt att fundera kring andra omständigheter. "
Jag tror det är så enkelt att de flesta har svårt att riktigt förstå hur LITE man egentligen kan äta och hur MYCKET man måste röra sig för att hålla vikten och ännu hellre gå ner i vikt. För många är det skrämmande lite man kan äta, och skrämmande små portioner jämfört med vad man är van vid.
Att leta en massa andra förklaringar är nog mest en jakt på halmstrån som drar bort fokus från det som måste göras. Man ser dagligen folk som drar upp EPOC, insulinnpvåer, stress, musklers förmåga att öka basalförbränningen, morgonträning, kaffe, vinäger, dieter etc etc när de egentligen borde förstå grunden och fokusera på den: äta mindre och rör dig mer. Allt det där andra är bara små effekter som tar bort fokuset.
Jag löper själv uppåt 40-70 km/v och promenerar ytterligare ca 30-50 km/v men har inga problem at t.o.m gå upp i vikt om jag slappnar av och glömmer kostdisciplinen. Vill man hålla vikten måste många av oss nog inse att det är motion i STORA mängder som gäller tillsammans med kostdisciplin. Små portioner tror jag är den viktigaste ingrediensen.