14 maj 2008 kl 20:17
Redigerad 14 maj 2008 kl 20:26
Alla ni som verkar ha något emot att jag skriver på detta forumet kan kanske vara glada.
Jag kommer tänka över ifall det är värt att skriva och försöka förklara VARFÖR och HUR saker och ting är som dom är.
Men att jag ska behöva ta skit för att jag säger att löplabbet eller vilken jävla butik som är rädda om sitt rykte inte säljer de dyraste skorna jämt, det köper jag inte!
Det är inget som lönar sig i längden,
Och när det gäller reklamationer osv så är det MÅNGA som har specifikt frågat efter vad jag tycker och vad fan ska jag göra då?
Nu pratar jag (som alltid) som privatperson och jag blir jävligt less på att folk ska gnälla som små barn för att det är nån som säger att deras skor inte håller till allt dom gör, eller att dom skaver, men det är ALLTID upp till kunden att känna efter själv hur skorna sitter osv.
Det är inget dagis som man köper skorna på, utan det handlar ju om att skorna ska vara rätt mängd pronationsstöd osv för rätt fot.
Att en sko skaver efter 5-6månader är väl inget som man kan veta eller garantera?
Bara för att man köper en sko på en specialistbutik så betyder det inte att skorna är heliga och man kan strunta i att bry sig om allt annat, och tro att allt är skornas fel om det inte funkar till 100%.
Men som sagt jag blir ledsen, arg och besviken om ni tror att jag skriver här för att göra reklam.
Jag skriver här för att det verkar som att folk behöver lite vetskap om saker och ting, men är det inte välkommet så struntar jag i det, inte svårare än så.
Det är upp till er vad ni vill, men jag sitter inte här för att det är löplabbet jag representerar. Jag äger inte företaget och jag är inte talesman eller liknande för dom.
Men att INTE skriva att jag jobbar där är ju inte helt ärligt, jag vill att alla ska veta att jag jobbar där och att jag inte håller något hemligt.
Och jag tycker inte jag gör nån slags reklam för löplabbet, utan jag känner att jag har varit så neutral jag kan vara när det gäller enskilda frågor.
Men sen i specifika fall så måste jag väl få säga vad jag tycker när vissa personer skriver helt felaktiga saker om den precis den butiken jag jobbar i osv. så kan jag inte hålla käften och låta personerna i fråga smutskasta min arbetsplats och ge en helt felaktig bild om verksamheten?
Jag kan byta forum vart jag skriver, ni som vill veta vart jag tar vägen kan ju fråga om det ska vara sån jävla debatt om att jag skriver på ett forum.
Tack och bock!