annons
Löpning Övrigt 27 inlägg 5463 visningar
#1
1960 • Örebro
26 juni 2013 - 19:55

Någon som provat??

Är det någon som provat på att besegra trappan på kvarntorpshögen?
http://besegrattrappan.se/

Funderar på att ge det en chans i slutet av sommaren.
Gilla
#21
1977 • Örebro
28 juni 2013 kl 12:15
Gjorde premiär på trappan förra sommaren :) Riktigt rolig utmaning faktiskt!!
http://berlinmaraton2013.wordpress.com/2012/07/24/vi-fixade-det/
1Gilla
#22
Lisa Forssén
1980 • Umeå
28 juni 2013 kl 12:51
Fredrik: du har inte suget att göra det nu i sommar igen då? Ett år har ju gått och man hinner glömma hur fruktansvärt jobbigt det faktiskt var.. :)
Att springa uppför trappan tror jag är fullkomligt omöjligt, även för de allra bästa!
Gilla
#23
1977 • Örebro
28 juni 2013 kl 14:03
Lisa: Jo trappan kommer jag besöka igen, och hoppas det blir rätt snart :)
Ja det tror jag med. Man har ju fullt upp att hålla reda på fötterna ändå haha.
Gilla
#24
1960 • Örebro
28 juni 2013 kl 14:18
Ni som kört den, jag upplever det väldigt hårt för knän när det går nedför, bilvägen som man ju springer nedför är ju rejält nedför, hur funkar det med knän där, har i dag reggat mig på ett gym för att träna lite muskler, minst ett pass i veckan kommer jag att inrikta mig på ben för att stablisera upp knäna som jag upplever lite fladdriga i nedförsbackar, vill ju inte av dumhet ge mig på backen för att göra mig illa i t.ex. knäna..
Gilla
#25
Lisa Forssén
1980 • Umeå
28 juni 2013 kl 14:22
Göran: låter mycket klokt! jag hade problem med mitt knä efter 7 varv och var dum nog att fortsätta alla varven ändå. Gjorde ont i 3-4 månader efteråt, var verkligen inte roligt och jag kan nästan lova att det var utförsbacken som var orsaken, inte trappan upp.
Gilla
annons
#26
Ronnie
1973 • Stockholm
29 juni 2013 kl 07:17
Mina trapprundor är lagda så att det är trappor upp och backar ner eftersom det inte blir någon bra träning av att springa ner för trappor. När man springer mycket backar ner så tar det på knäna så det är förmodligen den största skaderisken med en sådan runda. I trapporna uppåt tar det mest i musklerna på framsidan av låren men jag har inte upplevt att man riskerar någonting annat än härlig träningsverk av det. För knänas skull är det nog smart att springa kortare rundor med trappor upp och backar ner innan man ger sig på milen.
Gilla
#27
1977 • Örebro
29 juni 2013 kl 18:43
Ja träningsvärken i höfterna efter 10 varv var inte att leka med. Men märkte inga problem i knän efter nedförsbackarna. Hmmm börjar bli riktigt sugen på att åka dit nu!! :)
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons