annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 4 inlägg 6938 visningar
#1
1974 • Klågerup
10 juni 2013 - 18:21

Tips på bra löpband

Så snart hösten kommer hade jag tänkt investera i ett löpband. Vill satsa på ett bra och robust löpband (bra motor, stabil konstruktion) som kan användas många år framöver. Är lite nyfiken på hur mkt man måste hosta upp för ett bra (15-20 kanske?) Någon som vet ett bra och prisvärt märke? Gärna tips om var man köper (dvs bra o seriöst ställe).
Tack på förhand.
Gilla
#2
JK
1978 • Jönköping
16 juli 2013 kl 07:22
Bumpar gärna den här tråden. Nån som har erfarenhet?
Gilla
#3
Petra Väversund
1969 • Stockholm
16 juli 2013 kl 08:32
Jag tror det var Runnersworld eller Aktiv träning som gjorde en analys och där fanns det info till en butik i Tyskland som säljer band som fått bra rekommendationer. där tror jag att du får en hel del för 20’, men der är ju individuellt vad man söker:-)

Jag köpte själv ett till förra årsskiftet, oj vad det har används och hjälpt mig när tid och barnvakt varit i konflikt med mina planerade träningar.
Gilla
#4
1972 • Landvetter
16 juli 2013 kl 09:23
Hej, Cardionics har bra band.
http://www.cardionics.se/swedish/index.htm de har beggade också.

Jag använder band från Monark. Funkar ok också.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons