annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 14 inlägg 7786 visningar
#1
Ola Sjungare
1982 • Karlskrona
29 oktober 2013 - 08:07

Trailsko Nike vs Asics m fl

Jag söker en trailsko som ska fungera på vått underlag året om, främst på grus och stig. Jag vill att foten ska "följa med" och ha god kontakt med marken dvs skon får inte vara för mycket uppbyggd i stabilitet eller för mycket "dropp", men dämpningen ska klara längre sträckor, över 15 km på relativt hårt underlag.

Jag använder idag främst Nikeskor, de har "Nike Zoom Terra Kiger" men finner inga direkta recensioner om skon vilket gör mig tveksam om de kan detta mail trailskor.
Jag har börjat titta på Asics: Asics fuji racer och Asics fuji trainer.

Är det någon som har erfarenhet av Nikes trailsko? Vilken Asics bör man välja om det är mest hårta stigar och längre sträckor? Andra rekommendationer?

/Ola
Gilla
#2
Lars Bern
1973 • Göteborg
29 oktober 2013 kl 09:22
Också nyfiken på Nike Zoom Terra Kiger och den lite enklare varianten Zoom Terra Wildhorse. Recensionerna verkar luta åt att de ska funka bra även på asfalten till och från motionsspåret och skogsstigarna. Kan nog bli ett par Kiger när det är dags att pensionera mina Asics. Perfekt för en "Nike Junkie" ;)
Gilla
#3
1979 • Söderhamn
29 oktober 2013 kl 09:39
Kanske Salomons Sense Mantra kan vara något. Den är ganska väldämpad för att vara en trailsko, fungerar helt okej på asfalt också. På grus och vanlig stig tycker jag den är klockren!

Skon känns väldigt ombonad och trevlig på foten, snabbsnörningen fungerar bra. Det är en bra sko helt enkelt. Ungefär i samma prisklass som Nike-skorna dessutom.
http://www.salomon.com/se/product/sense-mantra.html
Gilla
#4
29 oktober 2013 kl 10:32 Redigerad 29 oktober 2013 kl 10:33
Detta inlägg har raderats
#5
Niklas Moberg
1983 • göteborg
29 oktober 2013 kl 13:28
Tjena,
jag testade Nike Zoom Terra Kiger två rundor, sen fick jag problem med ett löparknä, vilket jag faktiskt skyller en del på just den skon. Hade sprungit närmare 170 mil i år utan problem, med Terra Kiger kommer jag bara totalt 8 km..

Även om Terra Kiger funkat så är jag tveksam till skon. Visst, den sitter skitbra, mjuk, följsam och lätt att driva på med.
Men sulan, som ska innehålla sticky rubber, greppade dåligt när det blev blött ute. Inte Mt110-dåligt. Men långt ifrån bra.
Terra Kiger funkar säkert skitbra om du bor på torrare bredgrader men för oss i regniga norden, not so much.

Jag skulle tipsa dig om Icebug Anima Rb9x. Bästa greppet jag varit med om, oavsett underlag och väder.
Gilla
annons
#6
Lingos
1989 • göteborg
29 oktober 2013 kl 13:38
Vad jag har läst om Asics trailskor är att det är halare än asfaltsskor.

La spotivia Helios skulle jag lagt mina pengar på tror jag.
Väldämpad, följsam, super stickyrubber, ändå ganska bra grepp i lera.
Reklamerade mina då yttersula började lossna och har inte köpt några nya än men finns fortfarande på uk Amazon
Gilla
#7
Lars Bern
1973 • Göteborg
29 oktober 2013 kl 13:57 Redigerad 29 oktober 2013 kl 13:57
Nu är inte mina Asics Lahar några trailskor, snarare motionsspårsskor och jag kan hålla med om att yttersta gummit på sulorna känns glatt och lite halkigt när det blir blött ute.
Gilla
#8
1965 • Täby
29 oktober 2013 kl 14:52
Rb9x blir jag sugen på. Vilken är närmast 212, månne?
Gilla
#9
1973 • Kävlinge
29 oktober 2013 kl 15:37
Jag har Asics Fuji racer men är inte helt nöjd. Tycker att greppet är dåligt, speciellt när det är blött, och kan inte direkt känna någon skillnad jämfört med vanliga löparskor.
Gilla
#10
Niklas Moberg
1983 • göteborg
29 oktober 2013 kl 16:15
Tibor, jag skulle tro att det är modellen som heter Acceleritas 3
Idag har dom endast 3 modeller med den gummiblandningen, (rb9x är en gummiblandning). Anima, Acceleritas3 och Certo. Anima2 och Certo är lite mer sko, mer dämpning. Har kört en del anima2 själv, lite mer sko än jag ville ha, men överjävligt grepp som sagt.
(Acceleritas3 är för smal i lästen för mig, därför jag körde på anima2).


Gilla
annons
#11
Niklas Moberg
1983 • göteborg
29 oktober 2013 kl 16:15
Och här är länken.. :) http://icebug.se/produkter/acceleritas3/
Gilla
#12
1965 • Täby
29 oktober 2013 kl 16:57
Tack Niklas! Misstänkte att det var den. Jag har själv Anima (buggrip), och förstår vad du menar med för mycket sko. Klar kandidat!

Får nu också lite sug på Spirit 3 - letar ju (hittills förgäves) efter den perfekta dubbskon. Dubbsko i spenaten är inga problem (där har jag redan Oroc 280 och VJ), men just kombo is-asfalt är inte lätt. Anima funkar men vill ju ha nåt ... gladare.
Gilla
#13
Niklas Moberg
1983 • göteborg
29 oktober 2013 kl 18:42
Är med dig 100% där Tibor :)
Gilla
#14
Lingos
1989 • göteborg
29 oktober 2013 kl 18:55
Jag börjar bli mer och mer sugen på AC3 också då den passade min fot.
Inte alls så smal som jag trodde.

Men det finns för många skor man vill ha eller testa :P
1Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons