Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Löpning
•
Kläder, Skor & Prylar
6 inlägg
•
4761 visningar
#1
Mikael Furu
1988 • Stockholm
11 januari 2014 - 11:46
Skor som liknar Brooks PureFlow
Jag köpte ett par PureFlow hösten 2012 och i början tyckte jag, likt många andra, att de var en aning för mjuka eller svampiga. Efter närmare 450 km i dem har de dock jobbat sig upp till att bli min favoritsko för distans- och långpass, för vilka jag tycker att de passar utmärkt.
Jag hoppas kunna få ut en del distans till av dem, men förr eller senare kommer de att behöva ersättas och jag tar därför tacksamt emot tips på liknande skor. Det uppenbara alternativet är väl PureFlow 2 - hur står de sig jämfört med originalversionen? Vad har ändrats och är det till det bättre eller till det sämre? Såg även på Brooks hemsida att det numera finns en version 3 - någon som testat denna?
Utöver dessa - vad har ni för tips på skor ni gillar som liknar PF? Gissningsvis ligger dessa nära PF i vikt (~250g) och dropp (4 mm), men det är ingen nödvändighet.
Gilla
Klicka för att gilla
#2
Burhan Kesapli
1982 • Uppsala
11 januari 2014 kl 14:06
Jag kör med Saucony Type A som liger runt 170g (strl 43). Jag är väldigt nöjd med dem och har inte haft några problem med skav eller liknande.
Gilla
Klicka för att gilla
#3
Carl Wistedt
1980 • Västerås
11 januari 2014 kl 22:12
Skulle gissa på att Saucony Kinvara är det närmaste man kan komma. 4mm drop och ganska tjock sula. Osäker på vikten dock. Gillar dem skarpt men vill ha en liknande sko som komplement och då har jag fallit för just PureFlow och skall testa ett par.
Gilla
Klicka för att gilla
#4
Klas
1979 • Eskilstuna
12 januari 2014 kl 16:17
Jag har Pure Flow 2 och upplever dom verkligen inte som svampiga, men det kanske bara är jag.
Gilla
Klicka för att gilla
#5
Mikael Lipschütz
1974 • Mölndal
12 januari 2014 kl 16:29
Tycker Kinvara3 är en svampig sko och är inte alls nöjd med den. Då gilla jag Mirage2 mycket bättre
Gilla
Klicka för att gilla
annons
#6
Dan Fallquist
1971 • Karlstad
12 januari 2014 kl 18:39
Om du är nöjd med skon, varför inte köpa en likadan igen? Jag köpte själv Pure Flow för 39 pund förra veckan på Sportsshoes.com. Bra pris för en riktigt skön mängdsko.
Gilla
Klicka för att gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Skor: Brooks PureFlow, Pureconnect eller Sancony Kinvara?
Brooks pureflow 6?
Brooks PureFlow
Skor som liknar Nike Epic React?
Skor som liknar Saucony Zealot
annons