annons
Löpning Tävlingar & Motionslopp 9 inlägg 9877 visningar
#1
Jens Sjöberg
1972 • Lidköping
18 maj 2014 - 19:31

GöteborgsVarvet VS DN Stockholm Halv Maraton

Hej!

Undrar vilket lopp som är tuffast GöteborgsVarvet eller DN Halv Maraton i Stockholm?

Har precis avklarat Varvet och funderar nu på att ev ställa upp i halv maraton i Stockholm!

//Jens
Gilla
#2
1981 • Nybro
18 maj 2014 kl 19:45
Tycker sthlm var tuffare vilket iofs kan bero på att jag då var i dålig form.
Gilla
#3
1989 • Stockholm
18 maj 2014 kl 20:13
Sthlm är något snabbare... Man tappar ju ganska mycket fart ute på Lindholmen i GBG med tanke på att det är många skarpa svängar. Sedan har du ju båda broarna som suger kraft i GBG.
http://www.marathon.se/aktuellt/lika-som-b%C3%A4r-varvet-och-dns-halvmara
Gilla
#4
1982 • Stockholm
18 maj 2014 kl 20:24
För egen del tycker jag Sthlm är betydligt lättare, Gbg som någon sa betydligt knivigare och dessutom betydligt backigare. Varvet är mycket roligare dock:)
Gilla
#5
Claes Danielsson
1971 • Västerås
18 maj 2014 kl 20:31
Det är en lättare bana i Stockholm än i Göteborg men så mycket skiljer det inte enligt mig. Dock är min erfarenhet att det är betydligt mer trängsel på banan i Göteborg och ofta varmare väder, vilket också är faktorer som medför att tiderna i regel blir lite sämre där än i Stockholm.
Gilla
annons
#6
Berit Engst
1971 • Huddinge
18 maj 2014 kl 20:36
Ni är inte de första som funderat på denna viktiga fråga - här finns en "analys": http://www.marathon.se/aktuellt/lika-som-b%C3%A4r-varvet-och-dns-halvmara
Gilla
#7
Jens Sjöberg
1972 • Lidköping
18 maj 2014 kl 21:07
Tack för snabba svar och länken var intressant :-)
Gilla
#8
A
1980 • Halmstad
20 maj 2014 kl 16:25
Jag tycker Stockholm halvmarathon var lättare än GBG-varvet. Broarna och avenyn var rätt sega. Sen är det ju färre som springer I Sthlm vilket gör att trängseln blir mindre. Det var lättare att hitta sitt eget tempo när trängseln inte var så stor. Jag skulle gärna springa I Sthlm igen!
Gilla
#9
1971 • Nykvarn
20 maj 2014 kl 16:42
Instämmer med övriga (1 sprunget Varv, fem Stockholm halvmarathon), Stockholm är något snabbare, höjdmetrarna är något högre på Varvet i och med broarna annars är banorna ganska lika med lite kupering i början, ett riktigt flackt mittenparti och sega motlut i slutet.

Nu vet jag inte hur många av de 64000 anmälda som sprang Varvet i år men antalet löpare/startgrupper är ju klart färre i Stockholm, ca 20.000 och trängsel är därför ett mycket mindre problem i Stockholm.

DN Stockholm halvmarathon är lite av ett favoritlopp för mig, rolig, omväxlande bana, tillräckligt stort för att upplevas som folkfest utan att för den skull bli trångt, oftast bra väder, ganska mycket publik på mittenpartiet av banan som går i city. Rekommenderar det!
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons