annons
Löpning Skador & Rehab 6 inlägg 7612 visningar
#1
pia
1966 • Märsta
25 november 2017 - 17:20

Plantar fasciit

Någon som har tips på bra sulor/inlägg för att lindra/förbättra plantar fasciit? Alltså inte sådana där formgjutna dyra utan sådana man bara kan köpa. Har höga fotvalv som jag känner behöver stöd. Det onda sitter i hålfoten framför hälen. MR-röntgen visar på överansträngning. Stor svullnad i hålfoten.
Gilla
#2
26 november 2017 kl 14:44
Detta inlägg har raderats
#3
2006 • Alingsås
26 november 2017 kl 21:51
Testa även den här stretchen,gör den regelbundet och se om det ger resultat!
https://m.youtube.com/watch?v=gXdlPuKfyXs
Gilla
#4
pia
1966 • Märsta
6 december 2017 kl 14:46
Jag återkommer i frågan. Har nu haft foten tejpad en vecka; gjordes av sjukgymnast på Idrottskliniken i Solna. Men tycker att jag fått ännu mer ont av det. Är det någon som upplevt samma sak? Har ont till och med när jag sitter still och då inte bara i hålfoten utan även i vad och baklår.
Gilla
#5
1981 • Örebro
6 december 2017 kl 16:10
Det finns vissa som har en retning på en förgrening från ischiasnerven, som kan simulera PF. Eller ibland är den retad samtidigt som man också utvecklat PF, men om det går upp i vad/lår är det något jag skulle misstänka iaf.
2Gilla
annons
#6
1985 • Jönköping
10 december 2017 kl 15:14
Johnny: Intressant med Ischiaspåverkan. Är behandlingen annorlunda mot enbar PF? Vad göra?
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons