annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 18 inlägg 6741 visningar
#1
Ängelholm
26 augusti 2020 - 13:17

Polar H10 eller OH1?

Är inte riktigt nöjd med mätningen från min Polar Vantage M. Den beter sig konstigt med obefogade spikar/dippar vilket gör att jag inte riktigt litar på mätningen. Så jag tänkte köpa en dedikerad pulsmätare. Det står mellan H10 och OH1. Vilken har ni själva valt, och varför?
Gilla
#2
1980 • Åby
26 augusti 2020 kl 13:38
H10, vill du ha precision så är bröstband det enda rätta.
1Gilla
#3
1954 • Falun
26 augusti 2020 kl 13:51
Inte enig med #2. OH1 fungerar alldeles utmärkt för mig. Däremot så fungerar inte mätningen i handleden så bra med min Vantage V och ännu sämre med Grit X, Även haft Garmin som fungerat dåligt.

Bröstband är inte alltid problemfritt i början och bandet behöver fuktas med mera. Så jag använder OH1 av bekvämlighet och det är extremt sällan den fallerar och då kör jag ändå intervallpass varje vecka. Men som sagt det är inte 100% men det är inte min H7:a och andra band jag har haft heller.
Gilla
#4
1993 • Tullinge
26 augusti 2020 kl 16:29
Har inte testat annat än pulsband eller optiskt inbyggt i klockan så är kanske lite partisk. Men mig veterligen så finns inget optiskt alternativ som slår pulsband i noggrannhet. Så jag personligen kör alltid med pulsband om jag kör pulsbaserade pass.

Och för mig så hade det känts lite som extra jobb till liten vinning att köra med ett externt optiskt band för att man tycker att klockans inbyggda optiska mätning är för dålig, men det är min egen uppfattning.
1Gilla
#5
Ängelholm
26 augusti 2020 kl 16:53
Det som avskräcker lite med pulsband är att många verkar tycka att det sitter obekvämt. Jag har ingen möjlighet att själv prova
Gilla
annons
#6
1954 • Falun
26 augusti 2020 kl 17:05
Skillnaden mellan OH1 och optisk mätning i klockan är var mätningen utförs. I klockan så blir alternativet inget annat än på handleden. Men denna placering är långt ifrån optimal och mätning på överarmen är vida överlägsen.
Gilla
#7
26 augusti 2020 kl 17:08 Redigerad 26 augusti 2020 kl 17:11
Detta inlägg har raderats
#8
1962 • Skirknäs
26 augusti 2020 kl 17:48 Redigerad 26 augusti 2020 kl 17:51
Svaret på den frågan är självklart om man är ute efter den minst felaktiga mätningen! H10 alla dagar. Jag har själv handledsmätning på klockan och kört med den en gång när jag ville testa den, och en gång när jag på något oförklarligt sätt hade glömt sätta på mig pulsbandet. Båda gångerna hade jag typ handräknat pulsen mer exakt än vad klockan gjorde ;-)
Gilla
#9
1954 • Falun
26 augusti 2020 kl 18:39
#8 frågan gällde inte mätning via klockan för det har frågeställaren redan ratat, utan OH1 som med fördel sitter på överarmen eller bröstband H10. Som jag redan nämnt så är mätningen på överarmen klockren (!) för mig. Eftersom jag får lika bra mätning med OH1 som med min H7 så väljer jag nästan alltid OH1 av bekvämlighet.
Gilla
#10
Lars Lindefelt
1958 • Borlänge
27 augusti 2020 kl 08:53
Jag kör OH1 till min Vantage M när jag cyklar samtidigt som jag har pulsband till min Garmin cykeldator, de mäter i princip identiskt. Så om man väljer OH1 eller H10 är nog i princip en smaksak. Nackdelen med OH1 är kanske att den måste laddas.
Gilla
annons
27 augusti 2020 kl 10:24
Vilken upplever du som mest bekväm?
Gilla
#12
Lars Lindefelt
1958 • Borlänge
27 augusti 2020 kl 12:51
Jag tycker nog att Polars H10 är riktigt bekväm. När jag löptränar använder jag det bandet.
Gilla
#13
Kenneth Larsson
1964 • Vänersborg
1 september 2020 kl 18:31
Har inte provat OH1, men för mig har H10 (inköpt i våras) fungerat helt enastående jämfört med ett otal tidigare pulsband från Garmin och Suunto. Har sedan bytet till H10 inte en enda gång haft någon registrerad pulsrusning under passens första 5-10 minuter, vilket inträffade minst varannan gång med övriga. (Min registrerade medelpuls under passen har därmed sjunkit och blivit mera sann.)
Själva bandet sitter dessutom grymt bra utan tendens att hasa ner, vilket jag haft en del problem med tidigare.
Gilla
#14
1954 • Falun
1 september 2020 kl 20:56
#13, ja det är flera som har Garmin-klockor och haft problem som sedan bytt till Polar-band och fått bättre mätning.
Gilla
15 september 2020 kl 15:26 Redigerad 15 september 2020 kl 15:26
Min uppfattning är att separat pulsband är det som funkar tillförlitligt, i det här fallet till en nästan 10 år gammal Polar... Tour de France edition. Då jag däremot för en tid sedan köpte den betydligt dyrare Polar Grit X (4.600 kr) hann jag dock aldrig bekymra mig över pulsen, då klockan via gps:en alls inte förmådde leverera rätt snittid. På bana diffade tiden (tycvärr alltid i negativ riktning :-) 10-15 sek./km, och på väg runt 6-12 sek. Gjord så konsekvent varje gång jag använde den. Samkörde med appar som Strava och Runkeeper samt min gamla Polar. Trist eftersom snitt-km-tid är det jag som springgubbe mest sneglar på när jag är ut- eller kommer hem från passen. Jo, pulsen som mättes via handleden, den svajade också betänkligt. T o m stegräknaren visade runt 300% + fel - hade möjlighet jämföra med frugans dito. Det enda som funkade perfekt med Grit X var möjligen stoppuret, vilket jag inte kunde nöja mig med varför jag återgäldade klockan i fick stålarna åter. Således, löp-sommaren lite pajad p g a a denna 100-procentiga besvikelse - Grit X... Nu gör jag som alltid, springer runt med en telefon i nypan. Ursäkta om detta inte hade så mycket med trådens intention att göra, men kände att jag bara var tvungen öppna garderoben något...
1Gilla
annons
#16
1974 • Stockholm
15 september 2020 kl 21:30
#13 & #14
...funkar det helt smärtfritt att använda Polars band till Garmins klockor?
Gilla
#17
16 september 2020 kl 05:01
Detta inlägg har raderats
#18
merlin
1985 • Karlsborg
16 september 2020 kl 11:21
Jag kör OH1 och får i princip samma resultat som band på bröstet. Handledsmätning funkar dock inte alls för mig. Jag tycker bröstbälte är irriterande så valet var enkelt.
1Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons