annons
Löpning Övrigt 26 inlägg 2287 visningar

andra andingen - efter en timme?

Niklas
Boden
#1
16 december 2008 - 23:43
Gilla
Varför känns det som att det går mycket lättare efter 60 - 80 min när jag springer?

Andra andningen ? (vad nu det är...)
Har det ngt med förbränning av fett istf kolhydrater att göra?

Inget problem, men tänkte ställa frågan hela sommaren men kom aldrig ihåg...
< < < 1 2 > > >
2006 • Alingsås
#2
17 december 2008 kl 05:44
Gilla
Från wikipedia.

Andra Andningen (engelska: Steady State) är en populär benämning för ett jämviktsläge som uppstår vid konditionskrävande arbete då syreupptaget blir lika stor som syreförbrukningen. Pulsökningen i början av ett träningspass sjunker tillbaka och planar ut.
Corben Dallas
1978 • Göteborg
#3
17 december 2008 kl 06:47
Gilla
Samma för mig, efter 60-80 min börjar det bli riktigt skönt för det mesta!

Varför blir syreupptagningen och syreförbrukningen jämn då?
1969 • Stockholm
#4
17 december 2008 kl 13:52
Gilla
Eh, bra exempel på att ha ett kritiskt förhållningssätt då man studerar mha wikipedia iaf. "Andra andningen" är väl det som brukar benämnas "Runner´s high" på det där andra språket, finns massa forsking och teorier, Googla och läs! Att syreupptaget och syreförbrukningen skulle vara ur sync till dess att "andra andningen" inträder faller ju naturligtvis på sin egen orimlighet, syreupptag = syreförbrukning hur mycket man än flåsar.....
1969 • Upplands Väsby
#5
17 december 2008 kl 14:57
Gilla
En del av förklaringen finns nog i det som Thomas är inne på dvs Runner´s high och endorfinkicken. Höjd kortisolnivå bidrar också (inflammationsdämpande stresshormon).
annons
1980 • Stockholm
#6
17 december 2008 kl 22:57
Gilla
ibland när man kör långpass i slutet av en hård träningsvecka kan man ju känna sig stel och sliten också, då brukar det oftast kännas som bäst efter första timmen.

det kan låta väldigt galet för folk som inte tränar så mycket.
2006 • Alingsås
#7
17 december 2008 kl 23:02
Gilla
Det är bra att det var andra som granskade kritiskt. Jag googlade och kopierade svaret precis innan jag skulle logga ut för att göra mig i ordning för avfärd till jobbet, någon tid för djupare reflektioner fanns inte. Lärdomen blir väl att ge fan i att svara om man inte är säker på svaret själv och man inte hinner med källkontroll.
2006 • Alingsås
#8
17 december 2008 kl 23:07
Gilla
Delar av texten ska tydligen komma från Nationalencyklopedin. http://www.ne.se/sok/andra+andningen

andra andningen
andra andningen, det jämviktsläge som upplevs vid konditionskrävande arbete, t.ex. löpning, då syreförbrukningen är lika stor som syreintaget (för vuxna efter 2–4 minuter.)
1969 • Stockholm
#9
18 december 2008 kl 09:55
Gilla
Ja, det var mycket märkligt! Dåligt med löpare i red. för NE kanske. För att svara på originalfrågan tror jag inte att det har med förbränning av fett och/eller kolhydrater utan snarare endorfiner som Janne skriver, jag kan uppleva "kicken" mer än en gång under ett (tillräckligt långt) löppass.
1981 • Linköping
#10
18 december 2008 kl 10:01
Gilla
Ja, det är väl inte första gången ne.se har fel i så fall...
annons
1969 • Stockholm
#11
18 december 2008 kl 10:25
Gilla
Undrar om de far efter "syreskuld", men det innebär ju inte att man utnyttjar syre man inte tagit upp (d.v.s. om upptag skulle kunnna vara < förbrukning...) för det går ju faktiskt inte. Och att puls och andningsfrekvens går ner en del efter första ökningen efter start av kroppsansträngning sker ju (som det faktiskt står) inom några minuter, det är väl inte det "man" kallar andra andningen, eller?
1959 • Saltsjö-Boo
#12
18 december 2008 kl 11:10
Gilla
Om de skriver att syreupptaget matchar syrebehovet så blir det väl någorlunda rätt...

Men om man har kommit in i andra andningen så brukar väl inte en backe vara nåt större problem, återhämtningen efter krönet är väldigt snabb. Det jag vill säga är att andra andningen inte måste vara helt mjölksyrafri.

2-4 min ??? Möjligtvis i simning, men om man springer tycker jag att man måste springa och hålla igen 40-50 min innan nån form av andra andning infinner sig...
Gabriella Göthberg
1974 • Stockholm
#13
18 december 2008 kl 18:11
Gilla
Tja, det är ju pH i blodet som bestämmer hur hjärnan uppfattar syrgasbehovet, så det är ju därifrån man måste gå vidare med dessa tankar.
Sven Andersson
1966 • Kista
#14
18 december 2008 kl 18:26
Gilla
Gabriella, nja, syran tar väl ändå för lång tid att nå blodbanan för att hjärnan ska kunna reglera andningen efter den. I alla fall primärt. Andningen går ju upp väldigt snabbt om man "tar i" snabbt. Men vad vet jag? Har du någon referens? Kanske du kunde utveckla hur du menade?

Jag vet dock att andra andningen (då kroppen har hunnit gått igång på alla cylindrar) når jag ungefär i tredje bytet i innebandy, dvs ganska snabbt. Det som kan ske "efter en timme" tror jag mer är att syreskulden blivit avbetald efter att man legat på relativt låg primäraerob nivå ett bra tag, vilket gjort att kroppen kunnat amortera syreskulden ovanpå detta.
Maria Andersson
1966 • Kungsbacka
#15
18 december 2008 kl 22:21
Gilla
Visst påverkar pH i blodet syrebehovet, men även syrgashalten i blodet=åtgången på syre i cellerna. Det tar dock inte speciellt lång tid för kroppen att reglera andningsfrekvensen efter pH, däremot kanske man inte blir "sur" av att springa det första man gör (om man andas som man ska)?
annons
Su-San Oh
1972 • Saltsjö-Boo (Nacka)
#16
19 december 2008 kl 01:28 Redigerad 19 december 2008 kl 04:11
Gilla
Detta inlägg är off topic: förklarar inte andra andningen, däremot summarisk förklaring om pH, CO2 och O2 och andningscentrum. Nu har jag varnat er…

CO2 - koldioxid (vet ej hur man sänker ned 2:an) - produceras vid arbete. Diffunderar snabbt från blodet till cerebrospinalvätskan (CSV). Bildar H2CO3 och därmed H+ (pH). Lågt pH stimulerar andningscentrum som ligger vid pons (hjärnbryggan). Det räcker med en liten ökning av partialtrycket CO2 (pCO2) för att stimulera andningscentrum, viktigare än lågt O2 - syrgas. För andningscentrum reagerar inte på lågt pO2 förrän vid ganska så låga värden (<8 kPa).

Andningscentrum reagerar alltså på pH, pCO2, pO2 i blod/ CSV, men även på förändringar i tryckreceptorer i sinus caroticus (ligger ungefär kring halspulsen) + aortabågen, förändringar i lungvävnaden (finns diverse sträckreceptorer) samt irritierande ämnen i luftvägarna, termperaturförändringar, mm mm. Det går relativt enkelt att mäta pH, pCO2 och pO2 i venblod och artärblod och blandvenöst blod, men svårare i CSV.

Ett vanligt misstag är att tro att O2-behovet är det som mest styr andningen. För oss som klarar av att jogga/ träna och har ett normalt andningscentrum är det CO2-produktionen som primärt påverkar andningscentrum med ändrad andningsfrekvens, andningsvolym, ratio in/ utandningstid, etc etc. (Finns så klart undantag: vid lungsjukdomar/ påverkat andningscentrum osv, då kan det vara det låga pO2 som påverkar först.) Lägg till att laktat/ mjölksyra är ju en syra, dvs påverkar också pH.

Sven Andersson, du önskade dig referenser, men kommer inte på några i nattens mörker (finns många böcker och studier om lung/ andningsfysiologi). För er intresserade: googla på respiratory drive/ hypercapnea (högt pCO2)/ tachypnea (hög andningsfrekvens) och in athletes eller endurance.

Hej och hå, ännu ett långt off-topic-inlägg. Hoppas att någon blev klokare. Su-San Oh.

Redigering: jo minnet vaknar. Harrison´s Internal Medicine, numera 17:e upplagan, 2900 sidor. Boken innehåller ytterligare referenser för den vetgirige. Fniss, ”plöjde” genom en äldre upplaga under grundutbildningen i början av 90-talet, vilka minnen som väcks :)

Redigering 2: minns mer. Textbook of Medical Physiology av Guyton & Hall (inte lika ingående som Harrison´s), Anesthesia volume 1+2 av Miller (har inte kommit genom dessa volymer, de fungerar mer som uppslagsverk). Dessa förslag var toppen på isberget. Su-San Oh
1973 • Falköping
#17
19 december 2008 kl 07:50
Gilla
Andra andningen för mig är när man kommer in i lunken. Kan vara efter 5, 10 eller 60 minuter. Eller aldrig under hela passet för den delen. Runners high är något helt annat då det känns som man aldrig vill sluta springa eller hoppas att det kommer en riktigt lång brant backe snart. Jag tror allt har att göra med uppladdningen. Är man stressad eller precis har käkat eller nyss kommit hem från jobbet eller........... Då tar det tid att varva ner och tänka på löpning.
1969 • Stockholm
#18
19 december 2008 kl 09:56
Gilla
Mattias: ok, så då har vi tre oberoende tillstånd, "steady state" då andningsfrevens och puls lugnar ner sig efter en första rusning, "andra andningen" lite närsomhelst som känns ganska bra men inte underbart och till sist "runner´s high" som känns som "andra andningen" fast bättre? ;-)

Sven Andersson
1966 • Kista
#19
19 december 2008 kl 09:59
Gilla
OS, fin genomgång, och verkligen inte off-topic, väl?. Jo att det är CO2 som rår för det mesta av flåsandet vid ansträngning visste jag, det är ju ett av kroppens sätt att få bort syra. Det jag reagerade på var att mjölksyran skulle hinna styra andningen så snabbt, vilket jag inte tror på (med rätt eller fel). Laktat är förresten saltet av mjölksyran, inte syran själv.
Su-San Oh
1972 • Saltsjö-Boo (Nacka)
#20
19 december 2008 kl 19:32 Redigerad 19 december 2008 kl 19:42
Gilla
Off topic: Sven Andersson, tack för påpekandet om att laktat förstås är saltet. Skrev fel under nattjouren. Menade att laktat bidrar till surheten/ pH-förändringen. Så går det när man inte korrekturläser. Laktat får man också relativt enkelt på där blodanalyserna. Su-San Oh

Redigering: syftningsfel.
< < < 1 2 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons