annons
Löpning Träning 14 inlägg 5282 visningar
#1
Sofia
1988 • Umeå
24 april 2009 - 16:35

Höga kusten -marathon 09?

Hej!
Jag funderar på att springa marathon i år (första gången, endast sprungit halvmarathon tidigare) och har kollat in Höga kusten, eftersom det är nära mig, billigt och ligger tidsmässigt rätt. Men jag har hört, (och sett på banprofilen..), att det ska vara riktigt tungt! Så därför undrar jag om någon här har erfarenhet från loppet och kan dela med sig lite tips eller så?
Jag vet inte, men HK kanske inte är så jättelämpligt att springa som första marathonlopp.. men vad tror ni? För helt omöjligt borde det ju inte vara eller? Jag har inga tidsmål direkt, bara att ta mig runt=)
Gilla
#2
1977 • Örnsköldsvik
25 april 2009 kl 09:56
Jag har sprungit två ggr (07-08) och vill mena att den inte är hemskt jobbigt som det snackas om. Visst blir det ett antal höjdmeter men underlaget är bra och backarna är inte SÅ branta. Vad man kan sakna jämfört med t.ex. Sthlm marathon är väl lite uppmuntrande hejarop när det börjar gå tungt.

En tydlig fördel jmf med Sthlm är att du kan provspringa banan utan problem (1-4 varv beroende på formkurva..) och bestämma dig för om du ska ge dig i kast med hel- eller halvmaran med kort varsel. Sista anmälningsdatum brukar vara en vecka i förväg ungefär.

Det är riktigt fin att komma in i Nordingrå och ösa på i en långspurt i svag utförsbacke på sista varvet!
Gilla
#3
Bruce B.
1962 • Söråker
25 april 2009 kl 10:22
Jag funderar också på att springa (halva eller hela har jag inte bestämt mig än) Men jag har hört att 4 varv på den banan är lite tråkigt. Vad tyckte du?
Gilla
#4
1977 • Örnsköldsvik
27 april 2009 kl 14:45
Jag tycker 4 varv går bra. Kossorna kan ju ha flyttat sig sedan föregående och då ser det ju HELT annorlunda ut... Allvarligt talat kan det säkert bli hemskt jobbigt om det dessutom skulle regna eller vara hård vind. Nu har jag haft sådan tur med vädret att det varit fina förhållanden både 07 och 08 och då har även löpningen gått galant.

Jag brukar koppla bort huvudet i någon timme på mina maror och då kan man ju faktiskt glömma för en stund vilket varv man är på. Men alla är vi olika.

Nedförsbacken på sista varvet, strax före mål är en riktig krampfälla. Västerbron är ingenting i en jämförelse!
Gilla
#5
Linda P
1984 • Knästorp
27 april 2009 kl 14:47
Jag tänkte nog springa halvmaran iår faktsikt..
Gilla
annons
#6
Sofia
1988 • Umeå
1 maj 2009 kl 17:57
Vart ligger själva banan? Vore roligt att provspringa ett varv eller två, för att få sig en uppfattning.
Gilla
#7
Bruce B.
1962 • Söråker
1 maj 2009 kl 18:18
Banan börjar på Vallenvägen i Nordingrå, framför sporthallen. http://www.jogg.se/default.asp?sida=map&id=206161
se länken, om den fungerar.
Gilla
#8
Marie S
1969 • Alnö
1 maj 2009 kl 19:03
Bruce: Det var nog jag som sa att det skulle vara för tråkigt att springa fyra varv på den banan. Efteråt har jag insett att för mig är det tråkigt att springa mer än två varv på vilken bana som helst. Jag kan inte ens springa tre varv i ett elljusspår. Det argumentet kan du allltså stryka.
Gilla
#9
Sofia
1988 • Umeå
2 maj 2009 kl 17:26
Tack så jättemycket! Vet precis vart det ligger...rätt fint område vad jag minns? Hursomhelst så det blir en provsväng innan jag anmäler mig och bestämmer vilken distans
Gilla
#10
Bruce B.
1962 • Söråker
7 augusti 2009 kl 12:07
Lycka till alla som ska springa i Nordingrå imorgon.
Gilla
annons
#11
Bruce B.
1962 • Söråker
8 augusti 2009 kl 16:22
Ett trevligt och roligt lopp. mycket varierande terräng som gjorde att tiden gick fort. Fyra varv var inte alls tråkigt utan gjorde det lättare att dela upp loppet i mindre etapper. Kul! jag kan varmt rekommendera den.
Gilla
#12
Sofia
1988 • Umeå
8 augusti 2009 kl 17:31
Jag sprang marathon för första gången och jag tycker också att det var riktigt trevligt och roligt, perfekt väder dessutom! Backarna var inte så farliga som jag trodde och samma sak med de fyra varven... Det var faktiskt lite skönt att ha det så:) Det var en väldigt fin bana så det gjorde inte så mycket.. Mja, det blir nog fler maror för min del iaf, trots att det var bra slitigt och smärtsamt den sista milen!
Gilla
#13
Magnus Claar
1973 • Härnösand
8 augusti 2009 kl 19:38
Sprang bara halvmaran men håller med om att det var mycket fint. Tyckte att det var lite väl varmt på första varvet men regnet som kom på andra var mycket välkommet =) Tyvärr fick jag problem med knät sista 5 km så jag fick dra ner lite. Men kommer definitivt att springa detta igen.
Gilla
#14
Micke Svanström
1955 • Umeå
8 augusti 2009 kl 23:37
För mej var Höga Kusten bättre (alltså vackrare och roligare att springa) än New York (sprang båda -05).
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons