annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 450 inlägg 62748 visningar
#1
1975 • Habo
18 november 2013 - 12:23

Hoka One

Ok, ni som använder Hoka One. Ge mig lite info, när använder ni dem, hur använder ni dem, vad tycker ni om dem?

Funderar att köpa ett par enbart för längre pass men de kanske är så speciella att springa att det blir knasigt att växla skor?

Ge era kommentarer.
Gilla
Hobbylöparn
Östermalms IP
3 november 2016 kl 13:08
Arahi o Gaviota ska jag titta närmare på, bra tips!
Gilla
Patrick Pring
1965 • Tullinge
10 januari 2017 kl 12:54
Fick nyligen hem mina Hoka Clifton 3 från rean på sportsshoes.com från UK. Äntligen med en tåbox där tårna får plats. Jag valde nu en halv storlek större - UK 12 istället för som tidigare UK 11,5. Storleken på tåboxen har breddats på denna senare modell, så det är inte mitt byte av skostorlek som har påverkat tåboxens bredd så mycket. Nu slipper jag klippa upp dem. Lika sköna i övrigt som tidigare Clifton version 1 :-)
2Gilla
Hobbylöparn
Östermalms IP
10 januari 2017 kl 16:59
Bra val Patrick! De är så otroligt sköna de skorna. Kanske inte jättesnabba, men vad gör väl det på träning.
1Gilla
Charlotta Sahlström
1972 • Täby
10 januari 2017 kl 19:18
Jultomten gav mig ett par HOKA Tracer. Denna modell tror jag är mest snarlik en "vanlig sko". Vägde 145 g på min brevvåg stl 36 trots den till synes enorma dämpningen. Skenet kanske bedrar. Jag har inte använt dem än pga helt släta sulor men så fort tillfälle och väder ges så...:-) woohooo
1Gilla
1982 • Sandviken
3 februari 2017 kl 22:00
Jag gillar mina Rapa Nui 2S Trail när underlaget är annat än asfalt. Är det någon som har koll på vilken asfaltsko som är mest lik den?
Gilla
annons
1992 • Stockholm
4 juli 2017 kl 14:48
Invigd i Hoka One One Familjen nu.

Beställde mina första Tracer (hoppas de kan bli en favoritsko) i fredags och idag kom dem.

Första rundan blir idag med ett gäng, så blir lite långsamma löpning, vilket blir perfekt för premiärrundan.

Har haft ganska tunga skor fram tills nu (Riders, New Balance 1080) så ska bli intressant med ett par lätta skor med låg drop. Lär kännas i vaderna imorn!
1Gilla
1964 • Motala
4 juli 2017 kl 17:22
#434
Kör Clifton 3 annars men köpte Tracer nyligen och jag tycker att de är helt fantastiska. Lätta sköna och, för mig, precis lagom dämpning! Bra när man ska springa lite snabbare. Springer jag långt och länge blir det Clifton. Då är de suveräna!
Gilla
Hobbylöparn
Östermalms IP
4 juli 2017 kl 17:43
Är det bara jag som tycker att Tracer har en konstig framdel?
Känns som att tårna slår i dem uppåt. Som en liten plastkappa framtill vars enda uppgift är att retas. :-)
Gilla
1964 • Motala
4 juli 2017 kl 22:31
#436 Har jag inte märkt något av faktiskt...
Gilla
1992 • Stockholm
5 juli 2017 kl 11:51 Redigerad 5 juli 2017 kl 11:52
Första rundan (6km) i Tracer genomfört.
Lugn fart, 5:30, i 5 km och 4:20 sista km. Vilka snabba skor! Har aldrig löpt i så lätta skor, och med så låg drop, men jag fullständigt älskade det. Kände knappt som om jag hade skor på mig och steget kändes väldigt lätt.

Jag landar lite längre fram än mellanfoten, men hört att Tracern kan bromsa lite om man landar för långt fram - så korrigerade detta. Landade på mellanfoten och jäklar vilket svung det var. Skon rullar fram av sig själv och skickade iväg en snabbt.

Det enda lilla men:et jag har är att den såklart inte är lika stabil som mina mizuno tankar. Skon är relativt smal och sulan inte speciellt bred. Även lite lite för smal och för lite tåutrymme för min smak, men inget som störde mig under denna runda.

Tracern får 4,5/5 och ser fram emot att slå många PB i dem.

Ett annat minus är att skon färgar av sig på strumporna, iaf om du har vita som jag - svagt turkost på strumpan som jag hoppas går bort i tvätten.
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons