annons
Löpning Träning 584 inlägg 54136 visningar

BMI och milen under 40

Fredrik
1975 • Stockholm
#1
3 augusti 2012 - 17:21 (Redigerad 3 augusti 2012 - 17:22)
Gilla
Jag är intresserad av att veta vad ni som springer milen under 40 min har för BMI. Jag har en tävling med min jämngamla vän om att kunna springa under 40 innan man fyllt 40 år
< < < 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > > >
HR
1972 • Stockholm
27 augusti 2012 kl 19:51 Redigerad 27 augusti 2012 kl 19:51
Gilla
Tore; fantastisk fina resultat - även om man helt bortser ifrån åldern. Du springer lika snabbt som jag gjorde när jag var knappa 20-25 år gammal och sprang som bäst. Du är härmed min idol och förebild. Jag tyckte att jag sprang hyfsat fort nuförtiden, baserat på min ålder och min ringa träningsinsats, men jag inser nu att åldern inte nödvändigtvis behöver vara en avgörande faktor.

Plötsligt känner jag mig långsam och lat. Haha.


1972 • Alingsås
27 augusti 2012 kl 20:06
Gilla
182 cm 83 kg, har som bäst sprungit milen på låga 34 min. Fortfarande 182 cm 83 kg, men femton år äldre springer jag milen på 38 min. Tränar kanske lite mindre, men klokare.
Finns det möjligen en ålderskoefficient ?
Tore Axelsson
1957 • Torsby
27 augusti 2012 kl 20:06
Gilla
Tack Henrik för berömmet! Mycket kan göras med vilja och inställning, men det viktigaste är smart träning. Smart träning innebär att finna "sin metod", vilket inte alltid är lätt, då det finns många fallgropar. En heter skador och där har jag haft många under mina fyra år. Två operationer: båda hälsenorna(2010) och i vintras vänster höftled. Jag tänkte ge gubbfläsket en duvning kommande år. Vi får se vart det leder. Det får inte bli för allvarligt, glädjen i att träna är viktig. Enklaste träningsmetoden: "Stick nu bara näsan ut genom dörren, nog räcker landsvägen till"...
27 augusti 2012 kl 20:24
Detta inlägg har raderats
Leif Höglund
1978 • Stockholm
27 augusti 2012 kl 20:31
Gilla
Både Tore och Bo är riktiga förebilder och krutgubbar, hoppas jag själv blir likadan. :)
annons
27 augusti 2012 kl 20:39 Redigerad 27 augusti 2012 kl 20:41
Detta inlägg har raderats
Leif Höglund
1978 • Stockholm
27 augusti 2012 kl 20:47
Gilla
Jo, ni är olika, men ändå imponerande. Ett livssnitt på 1 mil per dag är smått fantastiskt i min bok. :)
Pär M
1969 • Umeå
27 augusti 2012 kl 21:54
Gilla
9,35 (och nyligen opererat båda hälsenorna och vänster höftled)!!!
Tore du är min nya idol.

((själv var jag stolt över att fixxat milen under åldern))
41 min och 43år
Roland Söderström
1962 • Onsala
28 augusti 2012 kl 00:43
Gilla
179cm & 71kg BMI 22.2

Halvmaran pa 1:24:32
Milen pa 39:33 (forsta halvan pa samma halvmaran)
5km pa 18:35

Skall forsoka hitta ett bra 10km lopp och se vad det kan bli.
tankte ga ner till 68 iallafall. BMI 21.2
28 augusti 2012 kl 08:49
Detta inlägg har raderats
annons
Roland Söderström
1962 • Onsala
28 augusti 2012 kl 11:54
Gilla
Bo: jag har faktiskt blivit snabbare varje ar dom senaste 5 aren :D
Springer 200km/manad ibland 250km beroende pa.

Har inte sett nan forsamring pa min maxpuls an.
28 augusti 2012 kl 12:12
Detta inlägg har raderats
HR
1972 • Stockholm
28 augusti 2012 kl 13:06 Redigerad 28 augusti 2012 kl 13:17
Gilla
Både Tore och Bo är fantastiska förebilder och kunskapskällor. Tore; att komma tillbaka och springa så fort efter flera operationer är inspirerande. Verkligen.

Jag tror inte folk riktigt förstår vilken "riktig" kunskap vi har tillgång till här på jogg.se. Med riktig menar jag i form av löpare som har sprungit många mil under många år och som har gjort och fortsätter göra bra resultat och har en förvärvad kunskap som alltid kommer vara applicerbar. Varför? Jo, det fungerar.

Dessutom underbart befriade ifrån konstiga teorier och "nya grepp" som ska ersätta "all annan kunskap". Jag tror de flesta försöker hitta "genvägar" till bra resultat. Genvägar där man börjar läsa sig till hur vissa udda atleter gör och hur vissa nya dieter "ska" hjälpa dig till ett bättre liv och toppresultat.

Det är väldigt trevligt att läsa och lära mer även för mig som redan - men "bara" - har femton års löpning i ryggen. (Då har jag räknat bort mina sju-åtta års frånvaro.)

Men, man kommer alltid behöva att ta i, slita hund, göra sina mil, träna hårt och regelbundet och ha tålamod för att få riktigt bra resultat. Har man inte tålamodet eller tycker löpning är mer av trend istället för en livsstil så kanske man vill ha snabbare resultat - helst utan mycket träning.

Den genväg man kan få genom att ta lärdom av mer rutinerade rävar är att lyssna på deras förslag på upplägg. Kanske sätter man ihop ett excelark fullt med olika typer av intervaller och olika distanspass när man kanske "bara" behöver träna mer av det man är "sämst" på för att nå sina mål.

Att lära sig träna smartare för sin kroppstyp och löpförmåga tror jag är den bästa genvägen.

För mig som är iallafall något rutinerad så kan jag ju objektivt bedöma min form och vet vad jag behöver jobba på för att komma tillbaka, och framförallt vilka typer av löppass som jag inte behöver lägga tid på. Tid som jag inte riktigt har längre.

Jag har heller inte riktigt samma tålamod eftersom jag jagar en form som jag redan haft och egentligen inte har tid eller ork att komma tillbaka fullt ut. Däremot så kommer jag ganska nära genom att träna smartare idag än vad jag gjorde förut. Har kunnar pressa ner milen strax under 36 minuter efter ett halvårs träning och sju års uppehåll. Tyvärr kan jag inte påstå att det gick lekande lätt, men det gick ju iallafall. Milen under 40 minuter kom på andra försöket. Inte heller det kändes riktigt bekvämt, snarare har löpningen känts som en plåga och det har inte infunnit sig någon varaktig glädje i resultat som man tidigare gjorde "på rutin". Nu kostar det ju blodsmak.

Långpassuthålligheten i fart kan man inte smitväga sig förbi nämnvärt utan där måste jag ju tillbaka och börja nöta vilket jag gruvar mig lite för. Dels pga tidsbrist och dels pga att jag vet hur det ska kosta i kroppen innan man kommer över nästa tröskel. Men det är nästa ångestladdade del som jag får ta tag i vid tillfälle.

Men när man ser att 40 år fortfarande är ganska ungt i sammanhanget så känns det inte som att man har så bråttom längre. Och det är faktiskt lite det som gör att jag inte bara lägger av helt, vilket jag funderar på att göra åtminstone en gång i veckan.

Så, återigen tack Bo och Tore! Tack också till alla yngre förmågor som gör att man nästan kommer ihåg hur lätt det kändes. ;)



1970 • Lerum
28 augusti 2012 kl 13:09
Gilla
+1 Henrik, jag sitter här med exakt samma uppfattning.
Jag följer denna och ett par trådar till med stort intresse :)
28 augusti 2012 kl 13:09
Detta inlägg har raderats
annons
Leif Höglund
1978 • Stockholm
28 augusti 2012 kl 13:11
Gilla
Håller med Henrik. Det är tack vare löpare som Bo, Tore och andra erfarna löpare på forumet som jag själv mognat som löpare och inte stressar fram resultaten längre, jag har ju hur gott om tid som helst att nå mina mål. När jag började springa trodde jag i min enfald att jag på 3 månader skulle gå från otränad till att klara sub40. Den läxan glömmer jag aldrig. :)
HR
1972 • Stockholm
28 augusti 2012 kl 13:18
Gilla
Leif och Anders;
hann mastodontändra mitt inlägg. Hoppas ni fortfarande håller med.

:)
Otto Lövgren
1962 • Ransberg
28 augusti 2012 kl 13:30
Gilla
Intressant och jämföra sig med Roland här eftersom:
vi har samma ålder och löper samma mängd, ca 20-25mil/mån, samt att även jag har blivit snabbare de sista fem sex åren.
Är dock 3cm kortare och drygt 10 kg lättare.
Alltså 176&60 = bmi 19,4

Halvmaran på 1:28:46
Milen på 42:03 (första halvan på samma halvmara)

Borde kanske kunna få ut mer ur denna kropp? Vad säger du Bo
Leif Höglund
1978 • Stockholm
28 augusti 2012 kl 13:32
Gilla
Håller fortfarande med dig Henrik. :) Att lära sig träna utifrån sina egna förutsättningar är en viktig punkt. Det är lätt att man gör som andra gör, utan att tänka på att de kanske är mycket mer erfarna, och vips så är man antingen utbränd eller skadad och tappar suget.
28 augusti 2012 kl 14:55
Detta inlägg har raderats
< < < 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons