annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 5 inlägg 3834 visningar
#1
1976 • Göteborg
16 november 2010 - 22:49

Garmin 305 - Mac

Jag har 405’an och 310’an och dom funkar riktigt bra på mac.
Dock använder dom ANT+ agenten för trådlös överföring och 305’an använder en USB docka.

Tror dock att det skall funka riktigt bra
Gilla
#2
Karin
1983 • Stockholm
17 november 2010 kl 08:40
Jag använder Mac och har en 310XT. Det funkar prima, använder Garmin Connect (webbaserat) för att lagra och titta på data. Agent och sånt finns på nätet, kolla Garmins hemsida, speciellt på Garmin Connect. Det finns andra tjänster för att titta på data också men jag har bara använt Connect så kan inte uttala mig om någon av de andra.
Gilla
#3
Marcus Carlsson
1972 • Jönköping
17 november 2010 kl 11:00
Jag har en 305:a och har inte haft några problem med min mac. Man får med något program (kommer inte ihåg vad det heter) där du kan regga tider etc, men jag använder Garmin’s webbtjänst istället http://connect.garmin.com.

Den känner av att du inte har agenten installerad och med några knapptryckningar är den installerad och du kan köra.

/ Marcus
Gilla
#4
1976 • -
17 november 2010 kl 11:19
Ett tips (även till dom som kör PC) är att man numera kan importera data från Garmin-enheter till Runkeeper (runkeeper.com). Mer socialt, mer snyggt, fler statistikmöjligheter plus att det utvecklas i mycket snabbare takt än Garmin Connect som ju i princip har stått stilla i utvecklingen det senaste året.

Ett annat tips är att ladda ner rena loggfiler från Garmin-enheten till datorn så att man har en backup om online-tjänsten man använder plötsligt försvinner. Använder själv http://www.cluetrust.com/LoadMyTracks.html för detta ändamål.
Gilla
#5
1976 • Göteborg
17 november 2010 kl 12:52
Hanna:

ANT+ är en liten usb sticka som man har i datorn, med den så kan man föra över filer trådlöst från sin klocka till en agent som är installerad på datorn.

Du kommer nog att behöva ha agenten installerad men det kommer connect.garmmin.com att säga till dig.

Iaf 305 skall funka bra till mac
Gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons