annons
Löpning Träning 3 inlägg 2409 visningar
#1
Sandra L
1977 • Kristinehamn
17 februari 2011 - 15:42

Långpass Karlstad

Den 26 februari plaeras långpass i Karlstad. 25-35 km.

Finns här några intresserade?


Gilla
#2
Sandra L
1977 • Kristinehamn
17 februari 2011 kl 15:52
mer info:
Hej

Jag kommer att springa ett långpass lördagen den 26 februari runt alstersjön.

Samling 09:00 vid Torget inne i stan för 35km+ löpning, har för mig rundan är i den stilen. Vill man få ut lite längre så går det bra att börja på Gruvlyckan innan med mig för bonus kilometers. Jag startar lite innan och springer in till stan (för långväga Kristinehamns resenärer ).
...
Ett alternativ löppass som blir något kortare är att starta vi universitetet som vi kommer springa förbi och därmed kortar av lite. Blir ca 25km för den varianten. Samling utanför studenternas hus/busshållsplatsen. Vi bör vara där ca 5x6min, säg till om ni startar där, eftersom ingen vill stå och frysa i onödan. (går säkert att gå in i värmen med lite tur)

Rundan kommer vi att springa längs med vägen upp till ulvsby för att ta banvallen hem. Ta med käk och vatten för 4 timmar om så behövs. Lätt kupierad upp till ulvsby och platt hem.

Säg gärna till om ni kan haka på, samtidigt som att ni kan ta med folk som orkar springa turen. tempot blir mot Ultra dvs "fjös" är det tänkt.

mvh

Tobias lindström
mobil:0703242625
Gilla
#3
Daniel Brånn
1982 • Karlstad
17 februari 2011 kl 16:48
Vi brukar köra långpass från våxnäshallen på söndagar oftast ca 9:30 men brukar skriva tråd om när lite innan på IF Göta långdistansforum http://www.ifgota.se/forum

Är man många kan det ibland bli ett par grupper efter vilket tempo man vill ha. Oftast kan det bli strax under 30k från hallen men jag brukar springa dit hemifrån rud så ja får lite över 30k.

För övrigt körs det lite lägre intervaller ute på lördagar kl 9:30 från hallen.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons