annons
Löpning Avancerad träning 7 inlägg 4514 visningar
#1
Leif Höglund
1978 • Stockholm
23 augusti 2012 - 10:18

Five Lessons Learned From Alberto Salazar

Gilla
#2
1960 • Södermalm
23 augusti 2012 kl 21:59
Väldigt intressant att Rupp lyckades visa att man inte måste vara afrikan för att springa fort, och för ovanlighetens skull står inget direkt knasigt om "running form". Lätta steg, slappna av från topp till tå, minimera den vertikala studsen.
Gilla
#3
Oldboy
1952 • Danderyd
24 augusti 2012 kl 00:49
Jo, jag tycker det står något knasigt om running form om du läser noga: minimera tiden i luften! Under punkten "Move forward" - "The more time you spend in the air, the slower you’re moving forward." Man ska alltså helst gå!?! Det här har skribenten fått om bakfoten, det är snarare tvärtom. Det är väl du, Klas, som brukar tjata om "se till att lyfta foten så snabbt som möjligt från marken"?
Kan förstå att det han syftar på är att man inte ska studsa högt men det fixar man bäst genom att hålla hög stegfrekvens.
Gilla
#4
24 augusti 2012 kl 07:19
Detta inlägg har raderats
#5
1972 • Lund
24 augusti 2012 kl 08:12
Anledningen till att man vill minimera tid i luften i störtlopp är att det vid luftfärd är svårt att hålla kroppen strömlinjeformad samt att skidornas luftmotstånd antagligen är större i luften än mot snön.

Eftersom det är gravitationen som accelererar åkaren och den är den samma på snön och i luften så är det motståndet som man vill minimera, luftmotståndet och skidornas friktion mot snön.
Gilla
annons
#6
1960 • Södermalm
24 augusti 2012 kl 22:04
Oldboy,

beskrivningen är förstås inte perfekt, men ovanligt bra tycker jag. Den är ju inte avsedd att tolkas som en exakt mekanisk beskrivning, utan som tips för vanliga löpare.

Så länge man eftersträvar att springa avspänt, tror jag inte någon gör fel för att man försöker minimera tiden i luften, om man inte är mekaniknörd. Groucho-running (springa med stela knän) känns inte avspänt.

När jag säger att man ska lyfta foten så snart som möjligt från marken, så brukar jag tillägga att det egentligen handlar om att skjuta ifrån så lite som möjligt. Man förlänger inte tiden i luften, tvärtom.
Gilla
#7
Lars Svärd
1973 • Järfälla
25 augusti 2012 kl 08:36
Att ni bara orkar? Men nu får du faktiskt ta och visa lite vad du presterar med din kunskap Klas.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons