annons
Löpning Träning 6 inlägg 4801 visningar
#1
Petersson
1980 • Linköping
6 februari 2016 - 22:08

Löpturer med övernattning

Är sugen på att ge mig ut på en flerdagarstur, som ett långpass med en eller flera övernattningar. Hitta någon lämplig led och springa ensam med lätt packning. Kallas visst fastpacking på internätet. Någon här som ägnar sig åt dylika tidsfördriv?
Gilla
#2
Henrik Ortman
1974 • Salbohed
7 februari 2016 kl 07:33 Redigerad 7 februari 2016 kl 09:06
Gå in och läs på Niklas Holmströms blogg http://livsnjutarbloggen.se Den kallas dock Trailstories numera. Han har sprungit mycket på Sörmlandsleden med övernattning men även Kungsleden, Padjelantaleden, England mm.
Tror du kommer hitta mång tips där.

Edit: hade stavat fel på adressen.
Gilla
#3
1976 • Kristianstad
7 februari 2016 kl 09:13
Skåneleden är fin. Det finns vindskydd på väldigt många ställen och mat går alltid att köpa när man springer genom byarna. Vill man inte sova ute finns det vandrarhem längs leden också. Det finns mer info här http://www.skaneleden.se/
Gilla
#4
Petersson
1980 • Linköping
14 februari 2016 kl 18:31
Provpackade en ryggsäck med tält, liggunderlag, sovsäck, kök, vattenfilter, lite kläder och en halvliter vatten. Knappt 4kg. Behöver mat och mer vatten så kommer att landa på drygt 5. Är det rimligt att springa med tror ni eller behöver jag tänka om?
Gilla
#5
Mr. B
1963 • Hemma
14 februari 2016 kl 19:17
Du behöver ha koll på vattenkällor längs leden. Lägg ut någon förfrågan t.ex. här veckan innan du tänker ge dig ut, så får du nog status på om källorna är bra, har dåligt vatten eller är torra.
Gilla
annons
#6
Henrik Ortman
1974 • Salbohed
14 februari 2016 kl 21:57
Att springa med 5 kg är ganska rimligt. Men om man kan få ner vikten blir det lättare och mer njutningsfullt. Lätt och kompakt utrustning blir viktigare ju mer man vill skala ner på vikt. Ett tält bör väga en bra bit under kilot om du vill få ner vikten. Kolla över packlistor för bergsmaratonlopp för insperation till att packa snålt. Har du möjlighet att bo i annat än tält kan du spara mycket packvolym exempelvis. Kolla vad det finns för stugor och vindskydd efter din täckta rutt där man bo mm. Möjlighet att proviantera etc.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons