annons
Svealand

122 min distans: Vretbobadet-S. Björnön (%, TRIMP=)

Torsdag 4 september 2025 10:04

Mountainbike - Distans
VerktygKopiera passetRadera passet
Kopiera extra data
Vill du radera detta träningspass?
Samma runda som i går, dvs. först till badet vid Vretbo, sen till badet på S. Björnön, slutligen hem igen. Väldigt fint väder i dag och ganska optimal temperatur. Lite ovant att cykla på förmiddagen, men det funkade ungefär som vanligt.

Fortfarande dock långsamt om jag jämför med vissa rundor med den 3-växlade. Jag har fortfarande inte listat ut vad det beror på. Fjädrande gaffel? Mindre hjuldiameter? Annan däcktyp? Det är iaf. inte vikten, för MTB:n väger 14,5 kg medan den 3-växlade väger 17 kg.

Något jag funderar på är att det kanske är tvärtemot vad man skulle kunna tro när det gäller växlar. Är det så att tätare växlar, som på MTB:n, gör att man bara kör i en enda kadens och att man därmed bara använder en typ av muskelfibrer, som därigenom blir snabbare uttröttade?

När jag kör 3-växlad är jag tvungen att variera kadensen mycket mer, ibland trampar jag fort som tusan på för lätt växel, och ibland är jag tvungen att dra tungt på hög utväxling.

GPS-data
-------------
Odometer 47,95 km
Moving Time 2:01 [h:mm]
Stopped 1:04 [m:ss]
Max Speed 43,6 km/h
Moving Avg 23,7 km/h
Overall Avg 23,5 km/h

Väder: uppehåll, molnfritt, 20-23 grader, vind 5-7 m/s fr. SSO (150-160 grader), rel. luftfuktighet 59-77% (sjunkande).

Klädsel: korta underställskallingar, korta cykelbyxor, knävärmare, funktionstischa, kortärmad cykeltröja, dubbla strumpor, de slitna asfaltspjucken (Asics), avklippta cykelhandskar, buff under hjälmen.

Övrigt: Kedjan hoppade ett par gånger, men det tog nog inte mer än 30 sek. att åtgärda. Dels for den av i uppförsbacken efter parkeringen vid hunbadet vid Björnöhalsen, på väg mot S. Björnön, dels i en rondell inne i stan då jag nästan var åter hemma igen.
47,95 km
Distans
2:01:34
Tid
23,67 km/h
Snitt
Nakamura Comp XT (27-vxl MTB)
Total distans: 
234:00:52
5162 km

Gilla passet

annons