Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Föregående pass
Träningsdagbok
Nästa pass
Peter Broberg
1973 • Södermalm
vintermarathon - norra djurgården
Lördag 9 november 2013 20:03
Löpning - Tävling
Verktyg
Kopiera passet
Radera passet
Exportera som GPX-fil
Skapa runda av passet
Funktionen är bara tillgänglig för stjärnmedlemmar.
Läs mer här »
Jämför passet med liknande
Beräkna tider i Löparkalkylatorn
Kopiera till
*
*
*
*
Kopiera extra data
Funktionen är bara tillgänglig för
stjärnmedlemmar
.
Läs mer här »
Som standard kopieras passets namn, träningsform/
typ, distans, tid och snittfart. Stjärnmedlemmar kan kopiera samtliga fält och diagram.
Läs mer om stjärnmedlemskap
Kopiera
Avbryt
Vill du radera detta träningspass?
Ja, radera passet
Nej, avbryt
Med piss paus vid 16km. 42,13 första milen.
Första halvan 1,29,52. Ökade sista två varven. Riktigt hårt sista 3km.
Vid ca 39,5-40 passerade jag tvåan och trean i min DM klass, så det blev DM silver ;-).
Bättre känsla i det här loppet en i Frankfurt för 13 dagar sedan.
42,2
km
Distans
2:57:55
Tid
4:13
min/km
Snitt
166
Snittpuls
185
Maxpuls
Gillas av
Kommentarer
härligt
Andreas Thorell
| 9 november 2013
Grattis än en gång. Du måste återhämtat dig fort efter loppet i Frankfurt. Nu är det många medaljer att försvara nästa år ;-)
Alf Klein | 10 november 2013
Tackar jag har varit i mitt livs form denna säsong, så vi får se hur det går nästa år. Det är några timmars träning bakom så jag får se om jag orkar ladda om för ny grundträning.
Peter Broberg
| 10 november 2013
Grattis till en fin insats. Tyvärr har jag nog petat ner dig till VDM silver då min klubbtillhörighet - Stockholms Långdistansklubb - inte registrerades när jag efteranmälde mig. Detta har nu blivit upprättat i resultatlistan! Jag hade en bra resa och satte PB med två minuter till 2:57:02 och orkade t o m öka med 2 km kvar på sista varvet.
Staffan Dahlgren
| 11 november 2013
Grattis till en fin avslutning!
Jag var en av dem som blev ifrånsprungen.
Du tog mig med nästa en min på sista två.
Kunde du ha gått ut hårdare?
Johan Södersten
| 12 november 2013
Hej Staffan! Jag såg det i resultatlistan att det blev silver för mig. Jag tar av mig hatten och gratulerar till guldet, starkt jobbat. Hade jag inte tagit en pisspaus så hade jag tagit dig på upploppet ;-)
Det var ett kul lopp och bra arrangerat tycker jag. Ha det så bra, så syns vi säkert på något annat lopp.
Peter Broberg
| 15 november 2013
Hej Johan! Jag kan absolut öppna hårdare, gjorde det 13 dagar tidigare i Frankfurt, då jag var ute efter PB. Då hade jag på första halvan 1,25.45. Men det blev en för hård öppning.Sluttid 2,59,20, och stor bedrövelse. Jag får gratulera dig till en bra tid. Att klara under tre timmar är alltid en stor prestation och krävs mycket
träning. Ha det så bra.
Peter Broberg
| 15 november 2013
Hej Peter! Ja, det hade du säkert gjort, några pauser hade jag inte tid med :-) jag håller med dig helt, bra arrangerat och trevlig bana. Jag kommer gärna tillbaka, hade inte en tanke på att springa Marathon i år, har knappast tränat för det, årets stora mål var silver på Lidingö vilket jag klarade med marginal, 2:11. Jag är mest att jag kan hålla den här nivån på drygt 40km löpning/vecka. Ha det så bra och lycka till med vinterträningen!
Staffan Dahlgren
| 15 november 2013
annons