TEC 2021

Den 15 oktober är det återigen dags för klassikern Täby Extreme Challenge vid Ensta Krog i Täby. I år har man förutom distanserna 200, 100 och 50 miles även en Backyard Ultra. Loppet startar fredag förmiddag kl 10:00 och håller på mer eller mindre hela helgen.

Läs mer om tävlingen på TECs hemsida
Historik
100 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100MK K Rolfsdotter Nina Nynäshamns långdistans klubb 14 161,00 km161,00 k 22:44:03 8:28 min/km8:28 /k
2 100MK K Ankarcrona Elisabeth Runon.se 14 161,00 km161,00 k 23:46:04 8:51 min/km8:51 /k
3 100MK K Drakfors Annika Falköping 14 161,00 km161,00 k 26:34:33 9:54 min/km9:54 /k
4 100MK K Kay Sofia LK TV88 14 161,00 km161,00 k 26:51:25 10:01 min/km10:01 /k
5 100MK K Strid Karin Kristinehamn Multisport 13 149,50 km149,50 k 26:39:31 10:42 min/km10:42 /k
6 100MK K Gustafsson Eva IK Granit 12 138,00 km138,00 k 25:47:50 11:13 min/km11:13 /k
7 100MK K Kristoffersen Maibritt Sparta 7 80,50 km80,50 k 11:32:45 8:36 min/km8:36 /k
8 100MK K Kolbe Line Laholm 0 -- 0:00 --
9 100MK K Johansson Monica Lonesome Runners 0 -- 0:00 --
10 100MK K Vera Ilich Västerås LK / WTRS 0 -- 0:00 --
11 100MK K Larsson Helejna Super Mario 0 -- 0:00 --
12 100MK K Lidholm Anne Växjö LK 0 -- 0:00 --
13 100MK K Sasnauskas Anna-Klara Pace on Earth 0 -- 0:00 --
14 100MK K Hartelius Elin Pace on Earth 0 -- 0:00 --
100 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100MM M Sjöberg Kristoffer Team Våning Tretton 14 161,00 km161,00 k 15:52:27 5:55 min/km5:55 /k
2 100MM M Gereonsson Staffan Garphyttans IF 14 161,00 km161,00 k 19:53:45 7:25 min/km7:25 /k
3 100MM M Nyman Mikael Länsförsäkringar IF 14 161,00 km161,00 k 20:16:12 7:33 min/km7:33 /k
4 100MM M Andersson Magnus Stockholmslångdistans klubb 14 161,00 km161,00 k 20:37:54 7:41 min/km7:41 /k
5 100MM M Svahn Johan IF Linnéa 14 161,00 km161,00 k 20:54:45 7:48 min/km7:48 /k
6 100MM M Wikstrand Andreas Vårgårda 14 161,00 km161,00 k 23:02:47 8:35 min/km8:35 /k
7 100MM M Thor Philip Ingen klubb 14 161,00 km161,00 k 23:03:35 8:36 min/km8:36 /k
8 100MM M Silfvergren Stefan Djurgårdens IF 14 161,00 km161,00 k 23:48:22 8:52 min/km8:52 /k
9 100MM M Evén Stefan Täby 14 161,00 km161,00 k 26:21:56 9:50 min/km9:50 /k
10 100MM M Eriksson Jens Ingen klubb 14 161,00 km161,00 k 26:29:22 9:52 min/km9:52 /k
11 100MM M Petersen Kim, Just one more step 14 161,00 km161,00 k 26:53:34 10:01 min/km10:01 /k
12 100MM M Ahlin Joakim Stockholm 14 161,00 km161,00 k 27:32:32 10:16 min/km10:16 /k
13 100MM M Svahn Jimmi Sebbens vänner 13 149,50 km149,50 k 26:16:38 10:33 min/km10:33 /k
14 100MM M Nilsson Johan Ingen klubb 13 149,50 km149,50 k 27:01:55 10:51 min/km10:51 /k
15 100MM M Palmqvist Anders Uck 12 138,00 km138,00 k 25:47:45 11:13 min/km11:13 /k
16 100MM M Flott Guido Millas hurtbullar 11 126,50 km126,50 k 20:26:39 9:42 min/km9:42 /k
17 100MM M Engebakken Jakob Bérghem Ultra 11 126,50 km126,50 k 21:38:50 10:16 min/km10:16 /k
18 100MM M Stävberg Magnus Team Nordic Trail 11 126,50 km126,50 k 22:10:04 10:31 min/km10:31 /k
19 100MM M Davidsson Marcus Ingen klubb 11 126,50 km126,50 k 22:31:51 10:41 min/km10:41 /k
20 100MM M Servadei Christopher Turebergs FK 9 103,50 km103,50 k 16:30:05 9:34 min/km9:34 /k
21 100MM M Rassat Thibaud PSG 8 92,00 km92,00 k 14:09:29 9:14 min/km9:14 /k
22 100MM M Saarnak Fredrik VXO Ultra 7 80,50 km80,50 k 10:40:20 7:57 min/km7:57 /k
23 100MM M Andersson Jesper 1891 7 80,50 km80,50 k 11:58:48 8:56 min/km8:56 /k
24 100MM M Johansen Mathias OK Motala 6 69,00 km69,00 k 10:13:45 8:54 min/km8:54 /k
25 100MM M Borgenstam Oscar Ingen klubb 5 57,50 km57,50 k 7:38:42 7:59 min/km7:59 /k
26 100MM M Martinsson Joacim Växjö Löparklubb 4 46,00 km46,00 k 6:01:49 7:52 min/km7:52 /k
27 100MM M Halvarsson Benny Orrmofishing 2 23,00 km23,00 k 2:38:18 6:53 min/km6:53 /k
28 100MM M Bejersten Carl LK Roslagen 0 -- 0:00 --
29 100MM M Leandersson Andreas OK Tyr 0 -- 0:00 --
30 100MM M Hörnell Andreas Stuga77 IF 0 -- 0:00 --
31 100MM M Segerström Anders iZafe LK 0 -- 0:00 --
32 100MM M Petersen Kim Just one more step 0 -- 0:00 --
33 100MM M Sjölander Torbjörn Örebro AIK 0 -- 0:00 --
34 100MM M Hedlund Thomas Acksen 0 -- 0:00 --
35 100MM M Nylander Sam ekspono 0 -- 0:00 --
36 100MM M Meijer Roland Sweden Runners IF 0 -- 0:00 --
37 100MM M Lindberg Robert Team Impolin 0 -- 0:00 --
38 100MM M Löfgren Niklas Team nordic trail 0 -- 0:00 --
39 100MM M Brännvall Niclas Stockholms Gerillalöpare / Tyresöjoggarna 0 -- 0:00 --
40 100MM M Ulvnäs Nicklas Walking Dead 0 -- 0:00 --
41 100MM M Jussila Mikael Runacademy if 0 -- 0:00 --
42 100MM M Skogh Mikael Gubblöpet 0 -- 0:00 --
43 100MM M Brandt Mattias For the hell of it IK 0 -- 0:00 --
44 100MM M Wikberg Peter Pace on earth 0 -- 0:00 --
45 100MM M Henriksson Peter Team SoS 0 -- 0:00 --
46 100MM M Ekerot Peter Runacademy IF 0 -- 0:00 --
47 100MM M Rabe Per Laholms IF 0 -- 0:00 --
48 100MM M Nilsson Per Visby 0 -- 0:00 --
49 100MM M Nyberg Pelle Alingsås 0 -- 0:00 --
50 100MM M Ström Oscar Råsunda Runners 0 -- 0:00 --
51 100MM M Stasch Jamie Åkersberga Triathlonförening 0 -- 0:00 --
52 100MM M Nordgren Jerry Optimal Massage & Motion AB 0 -- 0:00 --
53 100MM M Nielsen Jens Råbyrunners 0 -- 0:00 --
54 100MM M Hartman Fredrik ÖrebroAIK 0 -- 0:00 --
55 100MM M Jacobsson Erik Balefire Running 0 -- 0:00 --
56 100MM M Jannerstad Daniel Ingen klubb 0 -- 0:00 --
57 100MM M Imberg Jakob Horreds Sportklubb 0 -- 0:00 --
58 100MM M Abuhelal Henrik Växjö 0 -- 0:00 --
59 100MM M Sjösvärd Gustaf Storvik 0 -- 0:00 --
60 100MM M Persson Johan Skärkdalens LK 0 -- 0:00 --
61 100MM M Kling Johan Stockholm 0 -- 0:00 --
62 100MM M Oskarsson Martin Uno 0 -- 0:00 --
63 100MM M Ehrencrona Martin if onkel konkel 0 -- 0:00 --
64 100MM M Strand Martin iZafe LK 0 -- 0:00 --
65 100MM M Thovsland Marius Ditt Unit 0 -- 0:00 --
66 100MM M Javelius Johan Tessinparken 0 -- 0:00 --
67 100MM M Molin Johan LK TV88 0 -- 0:00 --
68 100MM M Karlbom Johan Ängby Runners 0 -- 0:00 --
69 100MM M Melin Lars Ockelbo SK 0 -- 0:00 --
70 100MM M Lundqvist Lars Ingen klubb 0 -- 0:00 --
71 100MM M Lindblom Lars Boråslöparklubb 0 -- 0:00 --
72 100MM M Englund Kjell Lonesome Runners 0 -- 0:00 --
200 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 200MK K Bygstad Øyunn Romerike ultraløperklubb 14 161,00 km161,00 k 23:29:31 8:45 min/km8:45 /k
200 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 200MM M Carlsson Tommy LK TV88 28 322,00 km322,00 k 50:51:25 9:29 min/km9:29 /k
2 200MM M Hystad Rune Grimstad løpeklubb 28 322,00 km322,00 k 52:04:32 9:42 min/km9:42 /k
3 200MM M Schröder Peter Långholmen Swimrun Klubb 0 -- 0:00 --
4 200MM M Malmberg Mikael Söderhamns Skärgårds Multisportförening 0 -- 0:00 --
5 200MM M Kim-Andersson Anna IKHP 0 -- 0:00 --
50 MILES DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MK K Renström Amanda Ingen klubb 7 80,50 km80,50 k 10:49:50 8:04 min/km8:04 /k
2 50MK K Wallander Halén Maria HiQ sports club 7 80,50 km80,50 k 11:42:36 8:44 min/km8:44 /k
3 50MK K Hammarsten Lena Walking Dead 7 80,50 km80,50 k 18:12:42 13:34 min/km13:34 /k
4 50MK K Thomas Deri Parkrun IF 1 11,50 km11,50 k 51:33 4:29 min/km4:29 /k
5 50MK K Lien Rönn Barbro Hogia Running Club 0 -- 0:00 --
6 50MK K Walter Annica Umara Sportsclub 0 -- 0:00 --
7 50MK K Virdeby Anna Nynäshamns LDK 0 -- 0:00 --
8 50MK K Andersson Tengnér Lisa Dagens Träning FB 0 -- 0:00 --
9 50MK K Ek Sofie Team Nordic Trail 0 -- 0:00 --
10 50MK K Gille Sofia Sweden Runners 0 -- 0:00 --
11 50MK K Hammarsten Elin 0-24 0 -- 0:00 --
50 MILES HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MM M Thomas Deri, Parkrun IF 7 80,50 km80,50 k 7:19:00 5:27 min/km5:27 /k
2 50MM M Hakata Ken Runrunrun 7 80,50 km80,50 k 7:51:31 5:51 min/km5:51 /k
3 50MM M Garrido Mattias Umeå 7 80,50 km80,50 k 8:51:28 6:36 min/km6:36 /k
4 50MM M Parkvall Johan Södermalm 7 80,50 km80,50 k 9:18:11 6:56 min/km6:56 /k
5 50MM M Claesson Håkan Ingen klubb 7 80,50 km80,50 k 11:42:04 8:43 min/km8:43 /k
6 50MM M Larsson Nicklas Hjorthagenultra 7 80,50 km80,50 k 11:54:21 8:52 min/km8:52 /k
7 50MM M Lindberg Fredrik Oxvreten 7 80,50 km80,50 k 14:18:05 10:40 min/km10:40 /k
8 50MM M Hasslund Robert Trailrun4fun 5 57,50 km57,50 k 7:32:20 7:52 min/km7:52 /k
9 50MM M Larsson Daniel Team Legolas 4 46,00 km46,00 k 4:55:02 6:25 min/km6:25 /k
10 50MM M Castensson Tobias Team Nordic Trail 4 46,00 km46,00 k 5:12:21 6:47 min/km6:47 /k
11 50MM M Lodestad Stefan #grumpybadgertrailrun 2 23,00 km23,00 k 2:53:35 7:33 min/km7:33 /k
12 50MM M von Sivers Rickard Svinningeudd 0 -- 0:00 --
13 50MM M Hedén Per-Magnus Veganrunners IK 0 -- 0:00 --
14 50MM M Ljungberg Patrik Dujaviba 0 -- 0:00 --
15 50MM M Gille Johan Sweden Runners 0 -- 0:00 --
16 50MM M Berkler Jens Team Nordic Trail 0 -- 0:00 --
17 50MM M Smith Matthew Ericsson Stockholm IK 0 -- 0:00 --
18 50MM M Lindell Magnus Hässelby Runners 0 -- 0:00 --
19 50MM M Jäderqvist Leif LR-Ultra Trail Running 0 -- 0:00 --
20 50MM M Persson Lars Panenka 0 -- 0:00 --
21 50MM M Michalski Krzysztof VegeRunners 0 -- 0:00 --
22 50MM M Forsberg Klas Team Snigel/MIK 0 -- 0:00 --
23 50MM M Björnberg Carl Team Nallekulle 0 -- 0:00 --
24 50MM M Svärdhagen Axel Team Svärdhagen 0 -- 0:00 --
25 50MM M Mohammedcoleman-Coleman Amin Ingen klubb 0 -- 0:00 --
26 50MM M Mäkinen Tero Scania road runners 0 -- 0:00 --
27 50MM M Andersson Stefan Sweden Runners 0 -- 0:00 --
50 MILES NATT
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MNM M Hasselrot Mikael Run Raisers 7 80,50 km80,50 k 10:01:20 7:28 min/km7:28 /k
2 50MNM M Karlsson Erik Stark IF 7 80,50 km80,50 k 12:08:04 9:03 min/km9:03 /k
BACKYARD ULTRA DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 BYK K Odebrant Anna Täby Running Club 22 147,51 km147,51 k 21:57:07 8:56 min/km8:56 /k
2 BYK K Ritzman Annika Järfälla Triathlon 19 127,40 km127,40 k 18:52:12 8:53 min/km8:53 /k
3 BYK K Plogmark Ida Sundbyberg 7 46,94 km46,94 k 6:52:49 8:48 min/km8:48 /k
4 BYK K Rappe Christin Örnsbergs runners 0 -- 16:00:00 --
5 BYK K Pansar Carolina Borås Löparklubb 0 -- 16:00:00 --
6 BYK K Svenman Nina IK NOC OUT 0 -- 16:00:00 --
7 BYK K Winkvist Marie Täby 0 -- 16:00:00 --
8 BYK K Sidén Linn Stockholm 0 -- 16:00:00 --
9 BYK K Jakobsson Lena Nybro Orienteringsklubb 0 -- 16:00:00 --
10 BYK K Kebbe helin Karin Ingen klubb 0 -- 16:00:00 --
11 BYK K Jalonen Jënni Pace on Earth 0 -- 16:00:00 --
12 BYK K Jonsson Ingela Lonesome Runners 0 -- 16:00:00 --
BACKYARD ULTRA HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 BYM M Söderling Filip Team Nordic Trail 25 167,63 km167,63 k 24:52:02 8:54 min/km8:54 /k
2 BYM M Persson Hans Bräcke SK Motion 24 160,92 km160,92 k 23:56:53 8:56 min/km8:56 /k
3 BYM M Börman Victor Leva BörMan 21 140,81 km140,81 k 20:51:22 8:53 min/km8:53 /k
4 BYM M Holmgren Melker Springavilse 18 120,69 km120,69 k 17:57:07 8:55 min/km8:55 /k
5 BYM M Fellman Linus Ingen klubb 18 120,69 km120,69 k 17:59:34 8:57 min/km8:57 /k
6 BYM M Maier Andrew Team Nordic Trail 18 120,69 km120,69 k 18:17:45 9:06 min/km9:06 /k
7 BYM M Bretan Ivan SLDK 15 100,58 km100,58 k 14:39:11 8:44 min/km8:44 /k
8 BYM M Skarin Carl Ingen klubb 15 100,58 km100,58 k 14:58:16 8:56 min/km8:56 /k
9 BYM M Hjälm Mathias ÅTF 13 87,17 km87,17 k 12:56:58 8:55 min/km8:55 /k
10 BYM M Kneczke Hans Bangkok Runners 12 80,46 km80,46 k 11:55:56 8:54 min/km8:54 /k
11 BYM M Ingo Axel Ingos flygklubb 12 80,46 km80,46 k 11:55:59 8:54 min/km8:54 /k
12 BYM M Bernhoff Adam Södermalm 11 73,76 km73,76 k 10:49:41 8:49 min/km8:49 /k
13 BYM M Söderlund Linus IF Åland 10 67,05 km67,05 k 9:57:46 8:55 min/km8:55 /k
14 BYM M Ahmad Razan Klubblös 8 53,64 km53,64 k 7:55:00 8:51 min/km8:51 /k
15 BYM M Löfstrand Andreas Tailwind Trailblazers 7 46,94 km46,94 k 6:45:05 8:38 min/km8:38 /k
16 BYM M Westin Stefan Dif CF 7 46,94 km46,94 k 6:56:53 8:53 min/km8:53 /k
17 BYM M Knutsson Ola Finnboda 7 46,94 km46,94 k 6:58:02 8:54 min/km8:54 /k
18 BYM M Hessel Linus Team Nordic Trail 5 33,53 km33,53 k 4:56:15 8:50 min/km8:50 /k
19 BYM M Kamppinen Juha Team sober 3 20,12 km20,12 k 3:06:45 9:17 min/km9:17 /k
20 BYM M Enqvist Jon Södermalm 0 -- 16:00:00 --
21 BYM M Lyckehult Linus ABB IF 0 -- 16:00:00 --
22 BYM M Jutemar Lasse Borås LK 0 -- 16:00:00 --
23 BYM M Junker Karl Runners Guild Trollbäcken 0 -- 16:00:00 --
24 BYM M Cappadona Alexandre Ingen klubb 0 -- 16:00:00 --
25 BYM M Dewèrn Alexander Lidingö 0 -- 16:00:00 --
26 BYM M Caselunghe Elias Amatör 0 -- 16:00:00 --
27 BYM M Friberg Nicklas Täby 0 -- 16:00:00 --
28 BYM M Lindell Mikael Pripps Light Joggers Association 0 -- 16:00:00 --
29 BYM M Hedström Mikael IF Linnea 0 -- 16:00:00 --
30 BYM M Kindgren Martin SSC Athletics 0 -- 16:00:00 --
31 BYM M Svensson Magnus WalkwithME 0 -- 16:00:00 --
32 BYM M Torrkulla Magnus Källströmer TK 0 -- 16:00:00 --
33 BYM M Öberg Robin Ingen klubb 0 -- 16:00:00 --
34 BYM M Lind Petter Skogsluffarnas OK 0 -- 16:00:00 --
35 BYM M Cappadona Thierry one piece 0 -- 16:00:00 --
36 BYM M Lindgren Stefan Uptown Runners 0 -- 16:00:00 --
MINIULTRA 46K KVINNOR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 MINIK K Flodmark Åsa Tullinge SK 4 46,00 km46,00 k 6:04:15 7:55 min/km7:55 /k
2 MINIK K Bölske Emma Trailrun4fun 4 46,00 km46,00 k 6:27:44 8:26 min/km8:26 /k
3 MINIK K Westerdahl Andrea Täby OK 0 -- 2:00:00 --
MINIULTRA 46K MÄN
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 MINIM M Hellgren Mattias Team Nordic Trail 4 46,00 km46,00 k 4:18:54 5:38 min/km5:38 /k
2 MINIM M Casselbrant Gustav Saab fritidsförening Järfälla 4 46,00 km46,00 k 5:13:50 6:49 min/km6:49 /k
3 MINIM M Aldred Mark Ingen klubb 4 46,00 km46,00 k 6:04:32 7:55 min/km7:55 /k
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden
Senast uppdaterad