annons

Foruminlägg av Stefan "Stal" Alanentalo

15 september 2013 kl 16:32
Efter ett drygt 10 års långt uppehåll från allt vad träning heter så började jag träna för ca 2,5 år sedan. Anmälde mig till halvmaran och tog mig då runt på 1.55.13, kunde knappt gå sedan på två veckor pga löparknä. Blodad tand och anmälde mig igen förra året och tog mig runt på 1.42.12. I å var målet att ta mig runt under 1.40, låg riktigt bra till och kändes som att jag kunde nå målet lätt. Med 3 km kvar fick jag kramp i magmusklerna, aldrig hänt tidigare och jag avstår gärna den upplevelsen. Precis när jag får detta så hör jag att 1.40 farthållarna kommer vid kontrollen och kanske ligger 100 m bakom mig. Så tävlingsdjävulen i mig vaknade och jag pressade mig hela vägen in i mål med kramp på nytt pers, 1.39.13! Så nu blir det satsning mot Sthlm Marathon och sen blir de nog Lidingöloppet eller Halvmaran igen.
Älskar stämningen på dessa tillställningar och jag tror nog att det bara var cykelvasan som hade lika härlig stämning som halvmaran. Så det fina vädret drog iaf mycket publik och som den ögontjänare man är så hjälper det en att springa fast kroppen ibland inte vill.
Känner också igen den härliga känslan av att orka springa långt utan problem, för 2,5 år sedan så kunde jag knappt springa en kilometer.
Gilla
20 september 2013 kl 20:22
Gilla
20 september 2013 kl 23:00
Svenska priser finns i Pölders skidkaralog. 620 kostar 4295kr och 220 kostar 2895kr.

Förstår Magnus, jag skulle köpa en 610 men jag gillade en thouchen så jag köpte en 910 istället.
Gilla
21 september 2013 kl 09:42
*en framför touchen ska vara inte
Gilla
22 september 2013 kl 16:59
Tippar att antalet startlatser dubblas till nästa år men tar slut på 5 minuter. Jag anmälde mig till Cykelvasan 90 km och där tog 12000 startplatser slut på 3 min 21 sekunder. Så vill man vara med på större evenemang så gäller det att hänga på låset.
Gilla
annons
22 september 2013 kl 17:23
Man skulle inte logga in på sin användare på Vasaloppssidan. Verkar ha blivit knas för alla som försökte den vägen.
Man skulle köra den förenklade anmälningstsidan som var startsidan idag.
Gilla
22 september 2013 kl 17:25
Karin, det är inget tak på 45km loppet.
1Gilla
23 september 2013 kl 11:32 Redigerad 23 september 2013 kl 11:33
#62 Bägge finns med i deras vinterkatalog som kom ut med Vasalöparen.
Gilla
26 september 2013 kl 11:18
Nike har en bra och enkel klocka. Garmin 10 eller 110 och Tomtom är också billiga och bra
1Gilla
26 september 2013 kl 11:36
Black Diamond Sprint är ett ok val för en bra peng.
Gilla
annons
3 oktober 2013 kl 22:46
Bättre köra på tejp än vallningsfria, tejpen håller riktigt länge och är lätt att sätta dit.
Är man nybörjare så tycker jag att Madshaus och Peltonens långa spann är bra.
Gilla
6 oktober 2013 kl 21:06
GoPro-serien har en stor fördel eftersom det finns mycket tillbehör.

@Peter, de du skriver stämmer inte överens med alla svar jag fått när jag kollat runt. Detta stämmer bäst överens med vad alla säger, http://www.voodoofilm.org/faq/1692
Enda gången man kanske inte kan filma ett lopp är om arrangören sålt rättigheterna men även de brukar skita i det.
Gilla
4 november 2013 kl 23:38
Fast att tro att barfotalöpning passar alla och är det enda rätta är som att säga att alla kan åka på samma längdskidor.
Gilla
6 april 2014 kl 18:37
Placeboeffekten är en stark kraft så den skall inte bortses från, hjärnan är nog de största "hindret" för tex PB på en sträcka så kan man lura den så har man vunnit mycket.
Kompressionskläder ger mig en skön känsla och garanterat en placeboeffekt i skallen som ger mig extra energi = bättre tider och gladare sinne.

Tycker denna artikel sammanfattar de jag anser och upplever. http://www.sydsvenskan.se/halsa--motion/klarar-nya-plaggen-pressen/
Gilla
16 maj 2014 kl 17:43
Vill man ha en snygg GPS-klocka som fungerar till vardags så är Nike ett bra val. Riktigt snygg, bra battertid i vanligt klockläge och fungerar bra. Enda frågetecknet där kan vara hur bra support som TomTom kommer ge klockan nu när de har egna. Är själv riktigt nöjd med den men kör idag nästan bara med min 910XT, saknar en sak på 910XT som Nile hade och de är att knacka till på glaset så tänds displayen.
Gilla
annons
20 augusti 2014 kl 17:55
Jag har själv bägge skorna men har fått börja använda mina Boost till promenadskor. Mina Boost gav mig stora problem med vaderna fast jag tyckte att skon var otroligt skönt. Nu kör jag Vomero och Hoka som mängd träningssko och jag har inga problem alls med vaderna.
Gilla
22 augusti 2014 kl 17:22
Tycker denna video visar en helt annan bild av hur kläder skall fungera. Bomull är ingen hit för mig men kanske man ska testa de en het sommardag.
http://youtu.be/pGQgtrXbrp8
Gilla
24 augusti 2014 kl 20:51
Jag har inte testat Adidas men en sak många klagar på är batteritiden.

Tomtom fungerar oftast ok men när jag testat den så har jag haft problem. Vid intervallträning så hänger den inte med. Om man blir blöt så strular pulsen och jag får spänna åt klockan hårdare för att det ska fungera = klockan spänner åt så hårt så jag får ont.
Gilla
25 augusti 2014 kl 10:54 Redigerad 25 augusti 2014 kl 12:39
Jag gick tillbaka till min Garmin 910XT. Mest för att TomTom var obekväm för mig och för att den inte visade korrekt puls vid intervallträning. Ville också slippa pulsbandet men jag väntar nog ett tag till innan jag överger det.
Gilla
25 augusti 2014 kl 11:06
Vill man slippa tappa täckningen i tunneln så köp en fotpod, har fungerat superbra varje år och ger även fotkadens(iaf med Garmin).
Gilla
annons