annons
Löpning Kost & Näring 7 inlägg 3002 visningar

Lämplig mat inför millopp?

Susanne Olofson
1969 • Skattkärr
#1
18 juni 2011 - 09:12
Gilla
Klurar på vad som är lämpligt att stoppa i sig ett par timmar innan ett millopp. Vill ju få energi men inte bli tung och riskera magont/håll.
Just nu lutar det åt en risifrutti och en banan ... och så vätska förståss.
Andra tips tas tacksamt emot!
1971 • Nykvarn
#2
18 juni 2011 kl 09:19
Gilla
Ett millopp kräver ingen speciell kostuppladdning, ät och drick det du är van vid så långt innan löpningen som du vet funkar för dig!

Lycka till!
Magnus Wallin
1976 • Ängelholm
#3
18 juni 2011 kl 09:20
Gilla
Tummregel brukar vara att äta fram till 2 timmar innan loppet, sen bara vätska. Jag sprang ett lopp kl 13.00 för ett tag sedan. Då åt jag frukost som vanligt. Strax innan 11 åt jag en regäl skål med havregrynsgröt.... Funkade perfekt!
Susanne Olofson
1969 • Skattkärr
#4
18 juni 2011 kl 10:25
Gilla
Tack, nu var det ju inte speciell uppladning jag är ute efter, utan mer vad som kan ligga kvar för länge i magsäcken och ge mig problem...
Men då satsar jag på banan och risifrutti två timmar innan, och så en del vatten efter det.
Verkar bli skapligt väder! Glad att det inte är för varmt.
csaba
1973 • Malmö
#5
18 juni 2011 kl 11:37
Gilla
Jag själv har provat mig fram lite.
Och något som funkar för mig är att äta så tidigt som möjligt (typ. 4-5 timmar), så att jag springer på tom mage och vara så lätt som möjligt i kroppen.
Det är "bara" en mil och krävs inget speciellt kost.
annons
#6
18 juni 2011 kl 20:22
Detta inlägg har raderats
Susanne Olofson
1969 • Skattkärr
#7
19 juni 2011 kl 07:14
Gilla
Stoppade i mig en macka ca 3 timmar innan, och ett glas oboj 2 timmar innan.
Vet inte hur mycket maten hade med saken att göra, men jag klarade mitt mål på sub-60, inget håll, men oj vad jobbigt det var! Flåset var värst, benen kändes helt ok hela vägen egentligen, men pulsen skenade iväg rejält. Antar att jag behöver jobba lite på kondisen till midnattsloppet.
Borde väl fråga det i en annan tråd - men är det intervaller/fartlek som är effektivast på det? Har nog tränat rätt monotont i vår ... får bli ändring på det.
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons