Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Löpning
•
Skador & Rehab
8 inlägg
•
7492 visningar
#1
Mange
1990 • Göteborg
11 februari 2012 - 15:38
Excentriska tåhävningar
Hej! Har fått ett schema med excentriska tåhävningar att göra utav en sjukgymnast. Jag skall utföra 2x10 tåhävningar per ben och dag i början, sedan skall jag öka till 2x20 tåhävningar. Detta skall utföras under 6 veckor. Är detta lagom eller för mycket?
Gilla
Klicka för att gilla
#2
Erik "Tricky" Fries
1961 • Göteborg
Administratör
11 februari 2012 kl 15:40
Har du fått schemat av en sjukgymnast är det säkert lagom för dig. Det låter definitivt inte som för mycket i alla fall.
Gilla
Klicka för att gilla
#3
Mange
1990 • Göteborg
12 februari 2012 kl 20:38
Jag har fått dessa instruktioner utav en sjukgymnast. Såg att vissa här på forumet gjorde mycket mer tåhävningar, vilket säkerligen ger mer effekt också men måste testa detta.
Gilla
Klicka för att gilla
#4
Mikael
1986 • Borås
12 februari 2012 kl 20:42
Lyssna på sjukgymnasten...
Du sticker väl inte ut och springer 30km bara för att du sett att vissa här på forumet gör det?
Gilla
Klicka för att gilla
#5
Ola Berntsson
1970 • Södertälje
16 februari 2012 kl 14:34
@Paulo ursäkta sent svar
Excentriska tåhävningar ska göras med såväl rakt som böjt knä, det hoppas jag sjukgymnasten nämnde. Antar att anledningen är hälseneproblem? Ett vanligt startprogram är 3x15 böjt knä + 3x15 rakt knä utfört 2 ggr dagligen i 12 veckor. Googla på "Excentrisk träning vid hälsenesmärta". Öveningen får göra lite ont och man kan bli lite morgonstel; då är intensiteten lagom. Efter 3-6 veckor kan du lägga på vikt om det känns bra. Om övningen INTE ger NÅGON smärta eller stelhet måste du lägga på vikter, börja med tex 15 kg och öka efterhand. Jag kör det som prehab i Smithmaskin med 50 kg på axlarna några gånger i veckan. OBS hälsenan tar lång tid att stärkas, därav 12 veckors programmet. (och smärtan vid överansträngning).
http://www.google.com/url?q=http://www.skane.se/upload/Webbplatser/Hassleholm/nya%2520h%25C3%25A4ssleholm/dokument/halsena_061127.pdf&sa=U&ei=6AM9T_nwLtCbtwf9wNm2BQ&ved=0CBAQFjAA&usg=AFQjCNHWQSaqY7Fnl9-bepjATRBR4t5FBw
Gilla
Klicka för att gilla
annons
#6
Mange
1990 • Göteborg
16 februari 2012 kl 18:12
Tack för tipsen! Jag har dock problem med benhinnorna, trots att jag köpt inlägg och följt ett tidigare rehabliteringsprogram så får jag fortfarande känningar vilket gör det omöjligt att spela fotboll. Är excentriska tåhävningar enda utvägen?
Gilla
Klicka för att gilla
#7
Anders Näslund
1961 • Stockholm
17 februari 2012 kl 09:11
Om det är enda utvägen vet jag inte men defenitivt värt det oavsett.
Tåhävningar borde ALLA göra.
Gilla
Klicka för att gilla
#8
Ola Berntsson
1970 • Södertälje
17 februari 2012 kl 09:50
Benhinnor vet jag inget om, dessbättre har jag inte haft problem med dem. Men efter ultraintervallerna i lördags har jag ont i vänster skenben så jag sökte på forum här på jogg och det fanns massor av trådar om benhinnor. Lycka till!
Gilla
Klicka för att gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Vadskada Excentriska Tåhävningar
Excentriska tåhävningar
Tåhävningar och mjölksyra
Knöl på hälsenan - orsakad av tåhävningar
Vilka tåhävningar?
annons