annons
Löpning Träning 5 inlägg 5144 visningar

Hinderbana

Edith Gr
1992 • Stockholm
#1
21 april 2012 - 18:34
Gilla
Hej!

Jag bor i närheten av Karlbergs slott och tar ofta promenader där omkring. Det finns en hinderbana där bakom slottet som tillhör det militära området. Området är dagtid öppet för allmänheten men på deras hemsida står att hinderbanan inte får utnyttjas av allmänheten på grund av skaderisken.

Nu till min fråga. Är det någon som tränar där ändå och som vet något om "risken att bli upptäckt"? För varje gång jag tränar där är det minst tre "allmänhetare" som tränar där och jag har till och med frågat en av dem om det är okej att träna och han sa det att under sommaren så satt det skyltar om förbud men nu är skyltarna borta så han tränar där lite då och då.

Men som sagt, jag vågar inte riktigt. Tänk om det kommer en läskig militär och skäller ut en? Jag är väl inget hinderbane-proffs heller utan skulle bara vilja köra lite då och då för skojs skull och för att det är riktigt bra träning. Vad tror ni???
Håkan Nilsson
1971 • Stockholm
#2
21 april 2012 kl 19:44
Gilla
Jag vill poängtera att jag bara gissar eftersom jag varken är chef över karlberg eller tränar på dess hinderbana.
Anledningen till förbudet är att det var väldigt mycket skador och en del ganska allvarliga. Ett par av dessa var kopplade till svensexor och andra "fylleslag" andra rena olyckor beroende av dålig skolning i hur banans hinder skall bemästras.

Nu till min gissning:
OM du kan föra dig på banan och man på håll kan se att du vet vad du gör så TROR jag inte att någon kommer att konfrontera dig även om du formellt inte får vara där.

Magnus
Stockholm
#3
21 april 2012 kl 20:02 Redigerad 21 april 2012 kl 20:04
Gilla
Jag tror också att det var svensexor och berusade människor som ramlar, slår sig illa och ringer efter ambulans man var ute efter när man införde förbudet, inte vältränade människor med god balans.
1972 • Halmstad
#4
21 april 2012 kl 20:05
Gilla
Jag har legat på Karlsborg när jag gjorde lumpen och kan nog med säkerhet säga att sköt det snyggt på banan så kan du använda den.Men visst vara ensam på banan kan ha en viss risk, man kan ramla o skada sig o bli liggandes, så ta med dig en vän.
ps. tyckte själv det var sjukt kul med hinderbana, allsidig träning.

Lycka till och akta dig för de läskiga befälen :), de är bara människor.
Per Sundqvist
1979 • Sundsvall
#5
21 april 2012 kl 20:58
Gilla
Ja enligt det jag läst i tidningen berodde "förbudet" på att ambulansen körde i princip skytteltrafik vissa perioder.

Men de sade i samma artikel att de inte hade någon möjlighet att hindra personer att träna där. Alltså rent praktiskt att de inte skulle avsätta resurser till det.
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons