annons
Löpning Träning 46 inlägg 8898 visningar
#1
Ingrid Sunding
1979 • Vreten, Skövde
22 maj 2012 - 14:35

Någon som testat Run 4 fun?

Som trådtiteln säger, är det någon som testat run4fun som det görs reklam för här på sajten?

Det jag undrar mest är väl ifall det är kul och motiverande för att köra träningen varje dag?
Verkar det ge resultat för löpningen?
Hur är kosten upplagd?

Jag är lite sugen på att hoppa på detta för juni månad.
Gilla
#2
Lindah
1981 • Sarpsborg, Norge
27 maj 2012 kl 22:28
Jag är oxå lite småsugen på att köra en månad. ingen som testat något av deras upplägg?
Gilla
#3
1978 • Lindome
28 maj 2012 kl 09:46
Jag har följt flera bloggar med folk som varit med i Fitness Fighten (den är mer inriktad på styrka - och tror jag på viktminskning också). Och dom har kört på som tokar. Och fått riktigt fina resultat. Kosten har varit typ LCHQ (ren mat, mindre kolhydrater och mer protein) så jag tänker mig att det är samma matupplägg i Run4fun. Där emot löpdelen vet jag inget om.

Om någon har testat/testar hade det varit kul med en liten rapport/utvärdering här, även jag är nyfiken!

/Kristina www.joggandesund.wordpress.com
Gilla
#4
Alice Sundström
1968 • Gislaved
28 maj 2012 kl 15:47
Jag är lite sugen att testa, de flesta verkar ha fått bra resultat, enligt hemsidan.
Ska vi prova? tror att det kan vara enklare att motivera sig om vi är några stycken som kan peppa och stötta varandra.

Tjejer, är ni på? ;)
Gilla
#5
Lindah
1981 • Sarpsborg, Norge
28 maj 2012 kl 17:03
Tror tyvärr inte jag har råd nu inför juni. måste ju köpas hantlar och lite sånt först :-S Dumt jag vill vill vill
Gilla
annons
#6
Alice Sundström
1968 • Gislaved
28 maj 2012 kl 21:17
@ Lindah - Va?? Måste läsa på bättre märker jag, behöver man hantlar hemma? Är det för att du inte har tillgång till något gym?
Gilla
#7
Lindah
1981 • Sarpsborg, Norge
28 maj 2012 kl 21:32
Man ska ha hantlar + ett kvastskaft. Ja precis jag har inte tillgång till något gym.
Gilla
#8
Ingrid Sunding
1979 • Vreten, Skövde
28 maj 2012 kl 22:36
Ja, det är säkert roligare om man kan peppa varandra.

Jag är fortfarande sugen men har inte bestämt mig riktigt än... Hantlar och kvastskaft har jag. Och tillgång till gym dessutom.

När det gäller maten har jag också förstått att det är något lchq liknande, det blir inte så stor skillnad mot hur jag äter nu eftersom jag utesluter spannmål i min kost. Och eftersom jag mest är ute efter träningsprogrammet så spelar det ju mindre roll. Men visst, skulle det kapa några centimetrar på kroppen så skadar det ju inte heller.
Gilla
#9
Alice Sundström
1968 • Gislaved
29 maj 2012 kl 22:39
Nu är jag anmäld :))
Gilla
#10
Lindah
1981 • Sarpsborg, Norge
30 maj 2012 kl 06:47
Åhhh vad avis jag blir. Du måste rapportera vad du tycker om det hela :-)
Gilla
annons
#11
Moa Nilsson
1976 • Göteborg
30 maj 2012 kl 08:35
Kul att ni är nyfikna! Det är jag som håller i själva programmet, och ni kan ställa frågor till mig på moa@worldofshape.se, samt att jag tittar in här på jogg.se ibland också :)
R4F kan man göra även om man inte har hantlar eller annan utrustning hemma, med lite fantasi så kan man använda t.ex vattenflaskor istället. I min blogg skriver jag tips på hur man kan göra (http://se.worldofshape.se/blog/moa/).
Målet med programmet är att man ska träna bort det som begränsar i löpningen och för många handlar det om rörlighetsbegränsningar i bröstrygg, nedre del av rygg och höfter. För andra kan det vara core-styrka och styrkan i lårbaksida+säte som begränsar. Genom att kombinera löpning med funktionell träning som tar bort begränsningarna så blir man en bättre löpare helt enkelt :)
Gilla
#12
Moa Nilsson
1976 • Göteborg
30 maj 2012 kl 08:45
Delar med mig av några mejlkommentarer som jag fått från några som genomfört programmet:

"Igår tog jag en lite längre runda som jag springer ibland. Den är 5,19 km och jag var 4 min snabbare nu än mitt tidigare "rekord" (R4Fare i april)

"...480 höjdmeter o ganska så mycket raka vägen, dvs brant. :) En sträcka som jag förra sommaren behövde ca 35 minuter för har jag idag klarat på PB 28 minuter! :)Verkligen framsteg för min del" (R4Fare bosatt i Schweiz)
Gilla
#13
Alice Sundström
1968 • Gislaved
30 maj 2012 kl 10:38
Den största utmaningen för mig kommer att ligga i kosten, dvs att se till att handla hem "rätt" produkter, laga maten (det tråkigaste jag vet) och att få med sig matlådor till jobbet, möten osv. Och självklart kommer sockersuget bli en kamp de första dagarna tror jag ;)

Jag rapporterar, funderar på att blogga om denna utmaning här på Jogg, min andra blogg kan jag av någon anledning inte länka hit.
Gilla
#14
Lindah
1981 • Sarpsborg, Norge
30 maj 2012 kl 12:24
Jag kør Viktväktarna nu samtidigt som jag tränar. Just denna månad passar det dåligt med annan diet än just VV. Får se om jag kanske kan hoppa på i juli istället.

Gilla
#15
Ingrid Sunding
1979 • Vreten, Skövde
31 maj 2012 kl 10:39
Jag tänker hoppa på. Ska anmäla mig ikväll när jag kommit hem från jobb och träning.
Gilla
annons
#16
1978 • Lindome
31 maj 2012 kl 10:41
Moa: Måste man verkligen träna VARJE DAG för att vara med? Med småbarn hemma (och en man som gärna också tränar) är det inte alltid så enkelt att få till tiden och det är det som gjort att jag inte hoppat på utmaningen (än)...
Gilla
#17
Lindah
1981 • Sarpsborg, Norge
31 maj 2012 kl 11:08
För mig är det pengar (just nu) men annars maten som gör att jag tvekar :-S
Gilla
#18
Alice Sundström
1968 • Gislaved
31 maj 2012 kl 11:18
Kosten blir en stor utmaning för mig men jag har bestämt mig för att ge det en chans, kavlar upp ärmarna och kör!

@ Kristina, en timme på ett helt dygn borde gå att få till. Jag har två små aktiva pojkar, jobbar heltid, stort hus, en man som också tränar osv men jag tror att det funkar ändå. Jag går upp i ottan om jag inte kan träna på kvällen, jag tränar sent när pojkarna har lagt sig om jag inte hinner före och jag planerar in min träning i kalendern och stämmer av med min man så att allt är ok.
Jag säger inte att mitt sätt är det bästa men det funkar för mig och min familj. Jag tycker att du ska anta utmaningen så att vi kan peppa varandra, heja-heja :))

@ Ingrid, härligt, nu kör vi så det ryker :)
Gilla
#19
Lindah
1981 • Sarpsborg, Norge
31 maj 2012 kl 11:42
Jag gillar inte keso och ser att kosten till stor del består av det :-(
Gilla
#20
Ingrid Sunding
1979 • Vreten, Skövde
31 maj 2012 kl 13:56
@Alice
Ja nu kör vi:-)
@lindah
Jag tror säkert inte det är ett absolut måste att följa kostplanen. Huvudsaken är väl eg. att man inte ska få i sig för lite energi för då kommer kroppen att säga ifrån. Jag måste förmodligen anpassa en del också efter som jag inte äter något spannmål alls, inte glutenfritt heller. Sen är det väl så att om man inte följer planen helt och fullt får man ta det i åtanke när man utvärderar sina resultat.
@Kristina
Jag har också två barn men jag har pratat med min man nu innan så han är med på detta och sen är det planering som gäller, kolla av i förväg, kliva upp tidigt ibland, träna sent ibland. Sen kommer kanske livet emellan någon gång, men då är det väl så.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons