Träning
Träning start
Träningsprogram
Löparkalkylatorn
Träning idag
Gemenskap
Gemenskap start
Stjärnmedlemskap
Alla medlemmar
Forumkategorier
Alla forumtrådar
Kartan
Mät runda
Rundor
Tävlingar
Tävlingskalender
Resultatlistor
Liveresultat
Artiklar
Alla artiklar
Logga in
Registrera
×
E-postadress
Lösenord
Kom ihåg mig
Glömt lösen?
annons
Löpning
•
Övrigt
5 inlägg
•
1134 visningar
#1
Fredrika G
1967 • Simrishamn och Stockholm
25 maj 2008 - 20:06
Redigerad 25 maj 2008 - 20:07
Sommarträning Hornstull - Järna 6 juli
Hej allihopa!
Vi är ett gäng som springer från Hornstull (Stockholm) till Järna söndagen den 6 juli 2008. Det blir totalt 52 km i mycket lugn fart med många raster och naturligtvis trevligt sällskap. Jättekul om fler vill hänga med!
Banan är varierad med både landsväg och skog, och erbjuder många möjligheter till proviantering för oss som föredrar lätt packning, respektive avhopp för vidare färd med allmänna kommunikationsmedel för de som endast vill springa med en delsträcka.
En första detaljerad karta över bansträckningen ligger bland mina rundor och heter "Hornstull - Järna" (hoppas den är synlig för alla). Observera att de sista två milen endast är en grov skiss. Här följer vi Sörmlandsledens etapp 9 och 10 som delvis går genom skog och mark, där upplösningen i Google maps inte räcker till för att markera exakt sträckning.
Mer info om tid och mötesplats, slutgiltig bana och info om rastmöjligheter längs vägen etc. följer så småningom, men lägg gärna in den 6 juli i almanackan redan nu om du vill följa med. Jag kommer att uppdatera här i tråden med relevant info lite då och då.
Gilla
Klicka för att gilla
#2
Maria V
1975 • Kristianstad
6 juni 2008 kl 12:55
överlever man 5 mil på ren vilja måntro?
Jag är sugen men tveksam till om jag pallar, men då är det iofs bara att stiga av...
Gilla
Klicka för att gilla
#3
Fredrika G
1967 • Simrishamn och Stockholm
6 juni 2008 kl 16:47
På ren vilja överlever man antagligen. Men med många raster, mat, dryck och roliga människor omkring sig blir det behagligare än så. Man kan springa med så länge som man tycker det är kul, helt enkelt.
Vill man vara macho kan man istället springa i femminutersgruppen. Det verkar bli en sådan också :-)
Länk till "officiell" hemsida med massa info och jättebra karta finns på
http://beta.mapmyrun.com/event/sweden/stockholm/264069201712
Välkomna!
Gilla
Klicka för att gilla
#4
Håkan Zehler
1973 • Leksand
10 juni 2008 kl 00:01
Kul initiativ! Jag ska definitivt, helt säkert, eventuellt försöka övertala mig själv att vara med. Tror jag ganska så bestämt :-)
Vad är det "man säger, det inte är distansen som knäcker utan tempot ... men det känns läskigt långt ändå...
// Håkan
Gilla
Klicka för att gilla
#5
Fredrika G
1967 • Simrishamn och Stockholm
15 juni 2008 kl 20:09
Det blir eventuellt, helt säkert, definitivt hur kul som helst! :-)
Det finns ingen press på att springa hela sträckan, och åtminstone min klunga blir myyycket långsam. Har förresten uppdaterat infosajten med de flesta etapperna nu. Resten kommer efter midsommar. Kan lova att det blir ett jättekul äventyr!
http://beta.mapmyrun.com/event/sweden/stockholm/264069201712
Gilla
Klicka för att gilla
annons
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet.
Registrera dig här
eller logga in ovan.
Relaterade forumtrådar
Hornstull - Järna 2014
Hornstull - Järna
Hornstull - Järna 2012
Hornstull-Järna 2012
Hornstull - Järna 55 km gemensamt långpass
annons