29 september 2013 kl 11:07
Redigerad 29 september 2013 kl 11:22
Leif Dovhammar skrev:
> Ta isär kedjan och lägg den utsträckt på en bänk.
> Mät eller jämför med en helt ny kedja.
Nja.
Åtminstone jag tycker att det är MYCKET enklare att mäta kedjeslitaget utan att ta av kedjan från cykeln.
> När du byter kedja så byter du även kransarna på bakhjulet.
Nja
Om du byter kedjan innan den blir onödigt sliten så kan du utan problem använda upp till tre kedjor innan du behöver byta kassett.
Din metod verkar både onödigt krånglig, att behöva ta av kedjan för att mäta slitaget, och den kan säkert även vara onödigt dyr.
Hos tex Rose kostar en 105(57)-kedja under 153 SEK medan en 105(57)-kassett kostar över 270 SEK. Dessutom är det ju mer arbete att byta både kedja och kassett jmf med enbart kedjan.
> Det är lika bra kvalitet på både SRAM
> och Shimano.
Det beror på vad du menar med kvalité.
Enl de flesta som själva har testat så blir växlingarna bättre och livslängden längre med Shimanos kedja och kassett även på en i övrigt SRAM-utrustad cykel.
Det finns även tester som visar detta.
OBS
Detta gäller med den senaste generationen av 10-delat, dvs Shimanos 79, 67, 57 och 46-grupper.
Vilket av Shimano eller SRAM 11-delat som är bäst har jag inte hittat ngn info om. Men det kommer säkert att dyka upp info om det när de 11-delade grupperna blir vanligare.