12 mars 2014 kl 20:35
Ska man lägga sig i debatten om lösa hundar eller inte? Jo, jag gör det. ;)
För det första. Någon här ovan sa att "som om den vore kopplad inte är samma sak som att den kommer när du visslar, det är att den går fot, hela tiden". Tja det är ju en egen tolkning av lagen. Alla som tävlar i lydnad på hög nivå förstår att det inte är önskvärt att gå fot under en hel löptur. Skulle vara fruktansvärt enerverande... ;) "Som om den vore kopplad" tolkar jag som att i alla fall ca 10 meters radie är okej eftersom ett flexikoppel eller lina kan vara så långt. Hunden kan ju knappast störa vilt mer då än vad jag själv gör, om den går på samma stig som jag, lite framför eller lite bakom.
Och till er alla som tror att det inte går att få en hund 100 %-igt viltren kan jag glädja er med att: Jo det går! Tro't eller ej, men det FINNS faktiskt hundar som inte bryr sig om att jaga även om det skuttar upp en hare, katt, rådjur, grävling, älg eller vad det nu kan vara mitt framför ögonen på dem. Jag har varit med om det massor med gånger i min Flatcoated Retrievers snart 10-åriga liv. Att hon kan skälla till ett skall och hoppa ett par steg framåt i ett sånt läge ser jag inte som jakt utan mer som "åh, hoppsan vad jag skvatt till", precis som jag själv reagerar i ett sånt läge. Och om det skulle vara att störa viltet i skogen, i så fall bör nog inte människor heller få vistas i skog och mark, vi är heller inte helt tysta alla gånger (och jag ropade nog också till högt när grävlingen sprang ut mitt framför fötterna på mig och min hund).
Som jag också sagt i tidigare inlägg så finns det såklart raser som är mindre eller mer benägna att både röra sig längre bort från ägaren och att vilja jaga. Retrievers ligger i spannet för mindre på båda dessa faktorer (även om det självklart kan variera mellan individer) och de är med andra ord ofta väldigt trevliga skogskamrater!