annons
Löpning Träning 9 inlägg 5868 visningar
#1
1988 • Bollebygd
16 juni 2014 - 16:09

Göteborg - Plana cykelbanor

Hej!

"Vart osäker på var jag skulle posta det här inlägget, så om det ligger helt åt skogen ber jag om ursäkt!"

Har precis börjat lära mig åka inlines och har tröttnat på att bara åka runt på en liten asfaltsplan.
Känner att jag behärskar tekniken så pass bra att jag kan våga mig ut bland folk nu. ;)

Men, jag vill helst åka någonstans där det är övervägande plan mark- fast lite lutning på sina ställen går ju förstås inte att undvika!

Finns det någon som vet någon bra sträcka i (runt) Göteborg som uppfyller detta önskemål?

Tack!
Gilla
#2
1985 • Göteborg
16 juni 2014 kl 16:18
Säröbanan är nog det plattaste man kan hitta i Göteborg. Det är i princip helplatt från Linneplatsen till Järnbrott där det är ett litet motlut, därefter är det platt ner till Billdal.
Gilla
#3
1974 • Mölndal
16 juni 2014 kl 21:59
Från Mölndal ut mot Saltholmen är det inte mycket till backar heller :)
Gilla
#4
1988 • Bollebygd
17 juni 2014 kl 10:42
Tack för tipsen! Ska dra iväg och kika på det någon dag. =) Kommer ni på något mer så hojta gärna till ;)
Gilla
#5
Viktor Ahlqvist
1987 • Stockholm
17 juni 2014 kl 11:01
Från Mölndal till Lindome är det mer eller mindre plant så när som när man ska över vägen/bron vid Kållered köpcentrum (eller vad det heter där Ikea ligger).
Gilla
annons
#6
Lars Bern
1973 • Göteborg
17 juni 2014 kl 11:27
Västgötabanan aka Lärjebanan som du hittar längst upp på Gamlestadsvägen (också platt från Gamlestadstorget) precis efter att åkt över Lärjeån går förbi Linnarhult, Gunnilse, Björsared, Olofstorp, Gråbo och ända till Sjövik längs Mjörn. Just Gråbo-Sjövik är ett av de finaste avsnitten jag har åkt på rullskidor.
Läs mer tips på: http://www.skidforum.se/viewtopic.php?id=4900
Knock yourself out! :)
1Gilla
#7
1963 • Göteborg
17 juni 2014 kl 14:59
Längs Säveån går det rätt platta cykelbanor.
http://www.jogg.se/Rundor/Runda.aspx?id=636420
1Gilla
#8
1963 • Göteborg
17 juni 2014 kl 18:05
Längs Göta älv mellan södra/östra sida så är det platt mellan Agnesberg och Nya Varvet. Bara en liten backe vid Majnabbe. Dock kommer denna cykelbana att stängas av vid Marieholm till vintern för biltunnelbygget.
Gilla
#9
1988 • Bollebygd
18 juni 2014 kl 15:11
Men åh vad många tips jag fick =) Tack så jättemycket! Här ska det åkas! ;)
Lär nog inte dröja allt för länge tills jag vågar mig på lite "småbackar" också.
Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons