annons
Löpning Kläder, Skor & Prylar 33 inlägg 4527 visningar

Tips på nya skor

1989 • Eskilstuna
#1
18 maj 2015 - 13:34
Gilla
Hej!

Jag har sedan ca 3 år löp(jogg)tränat regelbundet 3-4 dagar i veckan.

Jag har ett par kayano 19 som jag körde oavbrutet i första året, sedan gick jag sakta över och körde 50/50 kayano/nike free 5.0 och nu kör jag 80% av passen i mina nike free 5.0. Tycker free ger en lättare känsla än kayano. Dock älskar jag passformen på kayano, men de känns något klumpiga.

Nu börjar båda skorna kännas utslitna och det dags att köpa ett par nya.
Har någon tips på vilka skor som kan passa mig?

Jag har ett neutralt till lätt pronerande löpsteg. En runda brukar vara 8-12 km, men har förhoppning att kunna springa uppåt 18-20km senare i år. Väger ca 70kg. Är ute efter ett par ganska lätta skor men som ändå har bra dämpning.

Tacksam för tips!





< < < 1 2 > > >
1965 • Täby
#21
21 maj 2015 kl 14:53
1 Gilla
Der var väl ett underligt sätt att resonera (#20)...?

Priset är ju delvis högt för att dom erbjuder tjänser såsom fysiskt butik etc. Då känns det konstigt att untyttja dom tjänsterna som gör att priset är högt, och sen låta *andra* betala för att man har utnyttjat dom tjänsterna. Man vet ju prisläget i förväg!
Ronny Lövstrand
1967 • Borås
#22
21 maj 2015 kl 15:20 Redigerad 21 maj 2015 kl 15:40
Gilla
Man ger butiken en ärlig chans att erbjuda ett vettigt pris genom att gå dit. Men det kanske är bättre att inte ens ge dem chansen? Är priset OK köper man ju, annars inte. Det är ju de som ska sälja skorna, lyckas de inte är väl antagligen priset för dåligt. Jag kan ju inte veta deras pris om jag inte går dit?

Edit: För att förtydliga har jag själv inte gått och provat de skor jag köpt på nätet i någon fysisk butik (de har oftast inte ens haft den modell jag varit intresserad av). Men jag skulle absolut inte skämmas att göra det och tacka nej om jag tycker de är för dyra. De kan ju alltid ge mig ett specialpris om de är intresserade av att sälja.
1965 • Täby
#23
21 maj 2015 kl 20:24
5 Gilla
Det trista är när man är inställd på internethandel redan när man går till butiken, användr butiken enbart för att rova storlek, typ. Den inställningen ser jag ofta, och den tycker jag suger.
Åsa
1978 • Tyresö
#24
21 maj 2015 kl 21:11
Gilla
#23 exakt så.
1964 • Motala
#25
21 maj 2015 kl 21:55
1 Gilla
Jaha! Lustigt resonemang...
Så om man exempelvis skulle vara ute på stan och få lust att kolla i en butik för att se om det kommit något nytt i skoväg och kanske ev. också provar. Då är man alltså mer eller mindre bunden att köpa skorna i den butiken?
Säg sedan att man går vidare till nästa butik och där visar det sig att det är specialpris på skorna, då skulle ni alltså inte köpa där bara för att ni provade i den första affärer? Eller att det skulle vara billigare på nätet när man kollar?
Det kan ju dessutom lika gärna vara vanliga skor eller också exempelvis kläder.
annons
1965 • Täby
#26
21 maj 2015 kl 22:16
1 Gilla
Din analogi failar. En butik har kostnader som en internethandel inte har. Däri ligger skillnaden mellan mitt scenario och din analogi.
Ronny Lövstrand
1967 • Borås
#27
22 maj 2015 kl 12:39
Gilla
Som jag skrev innan kan jag acceptera ett visst prispåslag i butik, kanske upp mot 20% extra eftersom jag faktiskt slipper leveranstiden och har möjlighet att prova storlekar och känna hur de passar. Detta prispåslag borde täcka kostnaden för att jag går in och provar skorna i butiken.

Springa på löpband och lyssna på värdelösa råd från personalen intresserar inte mig (och är alltså inget jag vill betala orimligt överpris för).

Om man jämför med hemelektronikbranschen så handlar jag gärna på netonnet lagershop då det inte kostar mer än på nätet. Skulle gärna handla i en motsvarande fysisk sportskobutik där man får prova storlek på skor men slipper lyssna på skitsnack från säljare. Det skulle jag kunna betala någon hundralapp extra för jämfört med att köpa på nätet.

Jag har inte direkt inställningen att endast testa skorna och sedan absolut köpa dem på nätet utan jag kollar priset i sportaffären och slår till om priset känns OK.
1984 • Stockholm
#28
22 maj 2015 kl 13:11
1 Gilla
Man kan kolla prislappen innan man börjar prova också, och passar inte priset är det väl bara att gå nån annanstans eller utnyttja nätbutikernas gratis retur. Då slipper man betala massa extra för servicen att prova. Men det är ju jäkligt jobbigt förstås så det är såklart lättare att låta andra betala för att de fysiska butikerna ska finnas där.
1984 • Stockholm
#29
22 maj 2015 kl 13:16
Gilla
Men jag håller med om att det vore ett intressant koncept med mer lagerlik egenprovning i butik alternativt att man betalar lite för att prova skor men sedan betalar nätpriser för själva skorna. Det vore bättre för oss som inte vill betala för säljsnacket. Men tills det finns gillar jag inte att vissa både har kakan och äter den samtidigt som andra betalar för två kakor men bara får en.
Ronny Lövstrand
1967 • Borås
#30
22 maj 2015 kl 16:36
Gilla
Man kan väl prova skorna och fråga personalen vad blir mitt pris för dessa skor? Även om det står ett pris på prislappen kan man väl försöka pruta? Jag är inte infödd Boråsare men här finns uttrycket "men vad får jag betala" när säljaren säger ett pris. Man kan ju passa på att informera butiken om att dessa skor finns att köpa på nätet för en lägre summa. Jag är beredd att betala lite mer än nätpriset men inte så mycket som prislappen visar. Då har de chansen att sälja, sedan är det upp till dem...
annons
Hobbylöparn
Östermalms IP
#31
22 maj 2015 kl 19:30 Redigerad 22 maj 2015 kl 19:30
1 Gilla
Äh, starta en egen tråd om ni ska bråka om skobutik IRL vs online!

Åter till TS fråga.

Jag provade New Balance 870v3 för första gången häromdagen, otroligt sköna skor med fin dämpning, åt det lättare hållet. Kanske någon sko ur deras sortiment kan vara något?
1989 • Eskilstuna
#32
25 maj 2015 kl 21:04
Gilla
Hallå igen!

Tråden tog en liten annan riktning.

Har i alla fall köpt ett par asics ds trainer 20. Fyndade på sportamore för 670kr!! Flera av alla skor kändes bra, men fastnade extra för just dem. Har inte testsprungit dem ännu, det blir på löpband i veckan så finns chans att det blir byte om de inte alls funkar.

Vill i alla fall tacka för alla bra tips jag fått! Jogga på!
1972 • Skellefteå
#33
8 juni 2015 kl 10:08
Gilla
Har nyligen köpt ett par Saucony kinvara 6. Har sprungit sammanlagt6 mil i dom, mestadels asfalt vilket i normala fall brukar leda till problem för mig. Har dock inte märkt av detta med mina nya skor :). Rekommenderar att prova dessa och se om det är något för dig.
< < < 1 2 > > >
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons