annons
Löpning Tävlingar & Motionslopp 76 inlägg 11888 visningar
#1
Corben Dallas
1978 • Göteborg
16 mars 2024 - 06:53 Redigerad 16 mars 2024 - 06:55

Gel näring sportdryck osv. Och tipsa om bra priser.

Tänkte att vi kunde ha en näringstråd, kanske kan kallekula posta sitt egna recept med :)

Jag tycker det har blivit sånna ockerpriser att jag drar mig för att köpa skiten :)
Men för tävling vill jag inte slabba med egenblandat.
Vid viss träning blandar jag umaras sportdryck till gel och har i små flaskor.
Funkar bra.

Hittade idag vettiga priser här: https://cyclstore.se/search?query=High5
Som jag beställde.

Fyll gärna på med tips ni som hittar bra priser och eller produkter.
2Gilla
#2
1972 • Borlänge
16 mars 2024 kl 07:23
https://bikable.se/tillbehor/energibars-energipulver/high5-energygel-mix-plus-20-stk-5-varianter

Bra priser här oxå. Jag har handlat där 2ggr. Inga problem.
Gilla
#3
Corben Dallas
1978 • Göteborg
16 mars 2024 kl 07:27
Ja jäklar där hade man sparat en tjuga till på 20pk. :)
Men enstaka gel var lite dyrare.
1Gilla
#4
Svealand
16 mars 2024 kl 09:05
Jag gör det enkelt för mig och hänvisar till tråden nedan, där jag gjort ett antal inlägg (i spannet #22-41) om hur jag gjort egen gel https://www.jogg.se/Forum/Trad.aspx?subid=55514&sida=3

Vill man inte stå och slabba med att göra gel själv och inte är supernoga med att få till exakt sockerhalt och ratio mellan olika sockerarter så tror jag även att det funkar alldeles utmärkt att använda olika standardprodukter på matmarknaden, som t.ex. jordgubbssylt, aprikosmarmelad, äppelmos osv.

Det finns billiga varianter jag testat, som t.ex. Eldorados jordgubbssylt från Willys. 1,5 kg för 30:- Billigt och fulldugligt bränsle för kroppen, åtminstone för träning. Om man vill få ned jordgubbssylten i klämpåsar, som jag skriver om i tråden ovan, så bör man nog helst finfördela sylten med en stavmixer innan, så att man inte riskerar att få stopp i påsen då man trycker ut sylten. https://www.willys.se/produkt/Jordgubbssylt-100504465_ST

För att få ned gelen/sylten i klämpåsar använder jag bl.a. en hemmagjord tratt av en PET-flaska där jag klippt av den översta delen och använder den som tratt. Den har en rätt lagom stor öppning för att gelen/sylten ska rinna igenom lagom fort, men att man fortfarande får lite styr på gelen så den inte hamnar överallt utom i påsen.
4Gilla
#5
Magnus Sjöberg
1977 • Trelleborg
16 mars 2024 kl 09:54
Jag köper gel till mina långpass även om jag också tycker energi är i dyraste laget. Sportdryck blandar jag dock själv och på många pass klarar man sig på det utan att komplettera med gel.

Till min sportdryck köper jag dextropur som jag blandar med vatten och en skvätt saft för smakens skull. Koncentration efter behag men upp till en dl till 6dl vatten är inget problem. Har även fruktos för att få olika sockerarter och det är väl egentligen mest optimalt, men för det mesta använder jag bara dextropur.

Båda går att köpa på tex ICA Maxi till en ringa penning.
2Gilla
annons
#6
Mr. B
1963 • Hemma
16 mars 2024 kl 10:17
3Gilla
#7
1972 • Borlänge
16 mars 2024 kl 12:47
Och så kan man slänga i ett par bitar mörk choklad för smakens skull :-)
Jag brukar rulla dem till bollar istället för platta kakor.
1Gilla
#8
1979 • Oskarshamn
16 mars 2024 kl 17:15
Bra tråd! Följer!

Jag har försökt knapra druvsocker, inte så dyrt, men tvingats inse att magen inte gillar det...
1Gilla
#9
Björn Wimnell
1972 • Sollentuna
16 mars 2024 kl 17:42
Tycker Maurten gel 100 är överlägsen sina konkurrenter enbart ur aspekten smaken, som är...ingen alls. Att man kan ta dem utan vatten är också ett stort plus.

Har stora problem ffa mot slutet av pass/lopp med att få i mig något alls och då funkar inte något sötsliskigt. Får kväljningar bara av att springa förbi sportdrycksborden.

Passar på att köpa när nån site har 25% rabatt. Maurten med koffein håller jag mig borta ifrån. Inte god alls och tarvar något att skölja ner med.
4Gilla
#10
1965 • Kungsholmen
16 mars 2024 kl 17:43
De få gånger jag tar/har energi på träning så blir det mest dextrosol i tablettform. På maran har jag oftast några Enervit gels med koffein.
Gilla
annons
#11
1972 • Borlänge
16 mars 2024 kl 17:44
Jag har använt High5 länge. Det klarar min mage utan problem.
På maran sist tog jag en var 20e minut + sportdryck vid alla stationer.

De har rätt kort verkningstid kan jag tycka, men det känns tydligt när de kickar in eller "tar slut". De med koffein tar än mer, men det kanske beror på att jag inte dricker kaffe hehe
1Gilla
#12
Björn Wimnell
1972 • Sollentuna
16 mars 2024 kl 20:46
30% på Enervit på XXL.
2Gilla
#13
Åsa
1983 • Fagersta
16 mars 2024 kl 22:20
Ska testa dessa nu på långpassen Skip energy gel.
De jag normalt köper kostade nu 40kr/styck…och de betalar jag inte.
https://www.svensktkosttillskott.se/skip-energy-gel?_gl=1*4qcjs7*_up*MQ..*_ga*MTUxODUwNDg3NS4xNzEwNjIzNzU4*_ga_H04FT7QK30*MTcxMDYyMzc1Ny4xLjEuMTcxMDYyMzgxNC4wLjAuMA..?da=14-38
3Gilla
17 mars 2024 kl 07:46
"Maurten med koffein håller jag mig borta ifrån. Inte god alls och tarvar något att skölja ner med."

Tror det här en vanesak. Jag hade också svårt för koffein-varianten i början. Var tvungen att tugga tuggummi efteråt för att slippa den bittra eftersmaken.

Spolar man fram bandet ett par har jag inga som helst problem med den längre. Jag dricker inte kaffe till vardags och märker en tydlig skillnad när koffeinet börjar kicka in. Vetenskapen är också tydlig, koffein är en solklar prestationshöjare så här vill man inte kompromissa.
Gilla
#15
Björn Wimnell
1972 • Sollentuna
17 mars 2024 kl 10:01
Håller helt med dig om koffeinet Robert, men har sedan i höstas löst den biten genom att ta en koffeintablett en timme innan långpass och lopp. Tar även en salttablett samtidigt.
Gilla
annons
#16
1970 • Uppsala
17 mars 2024 kl 21:37
Bra tråd! Ska nog shoppa loss på något av tipsen.

Det kanske avhandlats i någon annan tråd, men vid hur långa långpass börjar folk överväga att ta med extra energi? Och är det för att det har effekt på träningen eller mer för att träna på konceptet inför lopp?

Antar att det förstås är stora individuella variationer och även beror på hur hårt man kör. Har själv inte känt något behov, men planen är att utöka längden på långpassen både i tid och distans under våren.

Har mest cyklat tidigare och har bonkat ordentligt ett par gånger efter att ha gått totalt tom på energi 😀

/J

Gilla
17 mars 2024 kl 21:54 Redigerad 17 mars 2024 kl 21:55
Jag tror inte att det går att säga något generellt om när man behöver ta med sig energi, mer än att det är väldigt individuellt, samt att det beror på hur bra tränad du är. Jag har t.ex. personligen märkt stor skillnad på bara ett par månader.

För några månader sedan hade jag alltid med mig extra energi så fort jag sprang minst 10k ,eller omkring en timme. Nu kan jag klara mig utan energi i ca. 2 timmar. Som idag t.ex. sprang jag 17,5k på ca 1:50 utan energi. Men i tisdags hände det att jag fick slut på energi redan vid 12k och eftersom jag hade med mig energi för ett långpass så började jag proppa i mig energi då, vilket tyvärr inte hjälpte särskilt mycket på det passet.

Problemet då var nog att jag hade tagit ut mig på ett par intensiva pass dagen innan och kanske även hade lite låga glykogendepåer. Således väldigt olika från dag till dag, från pass till pass osv, beroende på vad du gjort innan, hur du ätit, hur du sovit mm mm. Man måste nog testa och se hur man själv reagerar.

Det kan nog vara bra att föra statistik och hålla koll på historiken för att lättare bilda sig en uppfattning om när man själv tror det kan vara vettigt att ta med sig energi, baserat på sina tidigare erfarenheter. Jag brukar försöka fylla i träningsdagboken med uppgifter om hur jag klarat energibehovet under passet, iaf. för de längre passen eller de som ligger på gränsen, samt de som gått snett v.g. energibrist.
1Gilla
#18
1972 • Borlänge
17 mars 2024 kl 21:55
Jag har det på långpassen när det börjar närma sig tävlingen. För att vänja kroppen. Sen är det trevligt att känna sig pigg hela passet :-)

Bonka ala cykling är nog inte jämförbart, där tar det verkligen helt slut!
Löpningen tycker jag man kan hålla igång hyffsat ändå.
1Gilla
#19
Corben Dallas
1978 • Göteborg
18 mars 2024 kl 08:47
Ja precis såklart extremt subjektivt.
Men det går att vänja sig nåt helt otroligt.
Utmanar man kroppen så vänjer man sig.
1Gilla
#20
Oldboy
1952 • Danderyd
18 mars 2024 kl 13:10
Jag kör det enklaste: vanlig strösocker till lagom smak (kanske en dl per liter vatten, ett rågat kryddmått salt på det. Kanske en skvätt saft eller några droppar citron eller lime för smakens skull.

Bara på långpass, dvs minst 25 km. och någon gång på snabbdistans 20 km eller så.
Om koffein: jag hör till den lilla skara som inte märker av koffein alls (utom smaken då). Det finns vetenskapliga belägg för att en del människor bara har 2,5% så stor effekt av koffein som majoriteten har. Så dricker jag inte kaffe heller, smakar bränt.
1Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons